Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Złamać Polaków
Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.
By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
A co jeszcze w artykule Cezarego Krysztopy?
Deklaracja posiadania własnych interesów i własnej racji stanu, czasem w sprzeczności z interesami i racjami stanu dotychczasowych „patronów”, spowodowały powstanie kolejnych wyzwań. Obrażeni „patroni” po chwili „szoku” rozpętali przeciwko Polsce prawdziwą wielowątkową dyfamacyjną kampanię przy użyciu środków politycznych, organizacyjnych i medialnych, mających doprowadzić do powrotu do władzy powolnych sobie „gubernatorów” oraz złamania polskich ambicji. Ponadnarodowe organizacje, bazując na dostarczanych im przez lokalnych zaprzańców kłamstwach na temat Polski i Polaków, uruchomiły przeciwko Polsce procedury; niemieckie, francuskie i inne media zaczęły pisać o Polsce w sposób odrażająco kłamliwy, choć trzeba przyznać, że i wcześniej niespecjalnie kalały się prawdą na jej temat, a tylko my nie konfrontowaliśmy się z ich przekazem.
A jak próbujemy się tej fali kłamstw i manipulacji przeciwstawić? Jednym z podstawowych, a błędnych założeń wydaje się być założenie dobrej woli atakujących, którzy, jeśli tylko przedstawilibyśmy im prawdziwy obraz sytuacji, na pewno zmieniliby zdanie.
W numerze również rozmowa z prof. Zdzisławem Krasnodębskim, europosłem PiS, przeprowadzona przez Jakuba Pacana.
Polska jest jednym z nielicznych państw, gdzie rządzi rząd autentycznie konserwatywny, odwołujący się do narodowych tradycji i chrześcijaństwa, co samo w sobie jest zaprzeczeniem wyobrażeń uprawiania polityki w wielu krajach starej UE. Przed 2015 rokiem zbudowano narrację, w której Polska była prymusem transformacji, liderem liberalnej demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wspominano, że są jeszcze jakieś ciemne, złowieszcze „antysystemowe”, lecz marginalne środowiska, ale kraj idzie w kierunku wyznaczonym przez zachodnią lewicę. I nagle te marginalne z tego punktu widzenia ruchy przejęły władzę, i to dwukrotnie. Gdy wybory wygrał najpierw Andrzej Duda, potem PiS, liczono jeszcze na początku, że będą to rządy nieudolne, bierne, bez sukcesów lub że dadzą się oswoić i zneutralizować. I te nadzieje okazały się płonne. Ba, uwierzono wtedy nawet, że ruchy typu KOD obalą ten rząd.
O ramach i głównych założeniach porozumienia mówi przewodniczący NSZZ Solidarność w Państwowej Grupie Górniczej Bogusław Hutek w rozmowie z Teresą Wójcik:
Porozumienie podpisane 25 września br. pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym (MKPS) a Polską Grupą Górniczą (PGG) jest kompromisem wypracowanym w długich, bardzo ciężkich negocjacjach. Przedstawiciele strony związkowej zaprezentowali twardą determinację, zabezpieczając miejsca pracy górników w kopalniach PGG. Tak, aby spokojnie mogli dopracować do końca polskiego górnictwa węgla kamiennego, czyli do 2049 r., kiedy ma zostać wygaszona ostatnia kopalnia węgla energetycznego. Podpisanie dokumentu otwiera drogę do rozmów o umowie społecznej, która ma być podpisana w połowie grudnia br.
O tegorocznych Nobla przeczytają państwo w artykule Aleksandra Żywczyka:
Tegoroczna nagroda trafiła wyjątkowo nie do polityka, naukowca czy artysty, lecz do organizacji. Organizacji, która od lat działała wyłącznie na rzecz ludzkości i bezspornie ponad politycznymi podziałami – jakkolwiek górnolotnie nie brzmiałoby takie określenie.
– Nagrodę otrzymał Światowy Program Żywnościowy za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem – wyjaśnia przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen, dodając, że liczba głodujących na świecie powiększyła się również w związku z pandemią koronawirusa, szczególnie w krajach afrykańskich, gdzie kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna.
„Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy” - o księdzu Jerzym Popiełuszko pisze Agnieszka Żurek
W czym tkwiła tajemnica jego wielkości? Odpowiedzi na to pytanie próbował udzielić mec. Maciej Bednarkiewicz, obrońca represjonowanych, pełnomocnik prawny m.in. Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. „Był człowiekiem niezwykle skromnym. Nawet z trudem i oszczędnie wyrażającym swoje myśli. A potem był kościół. Ołtarz. Ornat. I nagle stawał się innym człowiekiem. Wielkość rodziła się przy ołtarzu” – powiedział o żoliborskim kapłanie. Jak zapamiętali go inni świadkowie jego życia?
– Moje pierwsze spotkanie z księdzem Jerzym było dość dramatyczne. Syn chorował, a mnie w stanie wojennym wyrzucono z pracy. Od jednego z księży z Bielan dostałem karteczkę z poleceniem udania się po pomoc do księdza proboszcza Teofila Boguckiego. To właśnie ten wielki kapłan, duchowy ojciec księdza Jerzego, skierował mnie do przyszłego błogosławionego. Było to najlepsze, co mogło mnie w życiu spotkać. Od tego kapłana otrzymałem nie tylko pomoc, ale przede wszystkim ogromną miłość – wspomina w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Dariusz Starko.
A co jeszcze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”:
- "COVID - trudna lekcja dla rządu" z prof. Kazimierzem Kikiem, politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozmawia Jakub Pacan
- Problemy w Radzie Dialogu Społecznego w artykule "Tarcza sparaliżowała RDS" przedstawia Marek Lewandowski
- "Konsolidacja zwiększy możliwości rozwoju" mówi Paweł Majewski, prezes Rady Nadzorczej Grupy LOTOS, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
- "Węgiel wygrywa w Chinach" Teresa Wójcik o energetyce Państwa Środka
- "Źródła w Rosji bolszewickiej" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
- "U mnie w muzyce musi być prawda" mówi Gooral, DJ i producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
- Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Szarlatan"
- "Musimy wzmocnić głos reprezentacji pracowników" Anna Zielińska o projekcie pt. „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”
- W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia Jakuba Moderaa Anna Zielińska pisze o polskim tenisie