Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało Wiadomości
Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak poważnie, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Kolejnym elementem suwerenności jest niezależność logistyczno-transportowa, co udowodniły kryzysy ostatnich lat, takie jak wojna, pandemia czy ewakuacja z Afganistanu.

REKLAMA

Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe