[Online] Nasz Patronat. IV Koncert Niepodległości pt. „Leśni” g. 20.00

IV Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Rok XIII, edycja 40 pt. „Leśni”
plakat
plakat "Koncertu Niepodległości" / materiały producenta

Będzie to siódma część internetowej trasy koncertowej realizowanej w formule „kultura w sieci”. Koncert zarejestrowany został 17 września 2021 na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jego filmowo-muzyczna edycja przeplatana będzie kilkunastoma wątkami narracyjnymi, realizowanymi od roku, m.in. w historycznych plenerach puszcz: Augustowskiej, Kurpiowskiej i Kampinoskiej, w skansenie w Sierpcu i na Świętym Krzyżu, wśród reliktów twierdzy Konfederatów Barskich na lanckorońskim zamku, przy Szańcu Hubala i przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, na kwaterze Łączka na Cmentarzu Wojskowym oraz w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie.

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent a także opozycjonista z czasów PRL. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 41 edycji w Polsce i za granicą, 168 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w skład którego weszło przez lata ponad 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert w 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie. 

 

„Leśni” – 9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce.

Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczniemy w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej, historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka - ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką. 

Hybrydowe aranżacje pieśni historycznych i wojskowych oraz kompozycje współczesne.

Wydarzeniem muzycznym kolejnej edycji Koncertu Niepodległości jest  Pieśń Powstańców (Zaliwskiego). Utwór pochodzi z zapomnianego dramatu 10 obrazów z wyprawy do Polski 1833 r. i jest autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika partyzantki Zaliwskiego. Koncert Niepodległości otworzy pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego Boleslaue, Dux Gloriosissime! (1109/2019), na podstawie Kroniki Polskiej Galla Anonima); Na Kopańskim moście (XVIII-XIX w.) pieśń o bitwie Kurpiów ze  Szwedami podczas II Wojny Północnej; Pieśń Konfederatów Barskich z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” (1843/1975), Marsz obozowy (1831), Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie (ok.1863), My partyzanci majora Hubali (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak Partyzancki (1943), Marsz „Zapory” (1944), Hymn Brygady Świętokrzyskiej (1944), Świadkowie Jacka Kaczmarskiego (1978) oraz śpiewany na zakończenie Mazurek Dąbrowskiego (1797). Uzupełnieniem repertuaru są współczesne utwory instrumentalne Ryngraf (2019), Powstańce (2019) oraz wiersz „Wilki” Zbigniewa Herberta, symbolicznie oddający temat Koncertu. W ciągu kilkunastu lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Pozostałe tegoroczne działania Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Spektakl „Leśni” będzie ostatnią filmowo-muzyczną premierą Koncertu Niepodległości w sezonie 2021. 

Przed nami jeszcze internetowa prapremiera spektaklu muzyczno-baletowego „Triumph Satyrów Leśnych” (26.12.2021 g. 20), stworzonego do elektro-akustycznej suity Oli Turkiewicz oraz panegiryku na cześć króla Stefana Batorego napisanego przez Bartosza Paprockiego w 1582 roku. W Internecie są już udostępnione wcześniejsze edycje Koncertu Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna”, „1981”, „Dominium Maris”, „Niepokorne”, Koncerty Niepodległości na okręcie ORP Błyskawica i na Westerplatte, a także „Autochtonka” - autorski koncert on-line Oli Turkiewicz, prezentujący utwory tradycyjne widziane przez pryzmat genealogicznych korzeni kompozytorki i wokalistki. Rozbudowywany jest także historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Od 2017 r. udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1 milion unikalnych użytkowników z całego świata, którzy dokonali ponad 2,5 miliona odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub w pliku na dowolne urządzenie mobilne. 

Ekipa kolejnej edycji Koncertu Niepodległości – łącznie blisko 30 twórców i artystów!

W kolejnej odsłonie wydarzenia wystąpi zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Michał Gasz (śpiew) oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka w składzie Anna Suda „An On Bast” (syntezatory modularne i polifoniczne, sampler, maszyna perkusyjna),  Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kijas (harmonijka chromatyczna), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Ritter (bas, aranżacje), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Kornelia Grądzka (II skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Oliwia Skrzypczak (altówka), Igor Kabalewski (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Anna Lubiak-Osmycka– wiolonczela. Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar

Scenariusz, reżyseria i realizacja: Jacek „Wiejski” Gorski
Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej 
Patronat honorowy: Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej 
Patronat honorowy: Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych 

Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury , w ramach programu Muzyka realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowanie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Partner Koncertu: Dowództwo Garnizonu Warszawa
Wsparcie Instytucjonalne działań Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej - Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu PROO5
Wsparcie: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL | Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu | Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach | Świętokrzyski Park Narodowy | Leśnictwo Jednaczewo |
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
 
 


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wiadomości
Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Noc, która zmieniła wszystko.

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

REKLAMA

[Online] Nasz Patronat. IV Koncert Niepodległości pt. „Leśni” g. 20.00

IV Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Rok XIII, edycja 40 pt. „Leśni”
plakat
plakat "Koncertu Niepodległości" / materiały producenta

Będzie to siódma część internetowej trasy koncertowej realizowanej w formule „kultura w sieci”. Koncert zarejestrowany został 17 września 2021 na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jego filmowo-muzyczna edycja przeplatana będzie kilkunastoma wątkami narracyjnymi, realizowanymi od roku, m.in. w historycznych plenerach puszcz: Augustowskiej, Kurpiowskiej i Kampinoskiej, w skansenie w Sierpcu i na Świętym Krzyżu, wśród reliktów twierdzy Konfederatów Barskich na lanckorońskim zamku, przy Szańcu Hubala i przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, na kwaterze Łączka na Cmentarzu Wojskowym oraz w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie.

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent a także opozycjonista z czasów PRL. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 41 edycji w Polsce i za granicą, 168 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w skład którego weszło przez lata ponad 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert w 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie. 

 

„Leśni” – 9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce.

Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczniemy w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej, historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka - ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką. 

Hybrydowe aranżacje pieśni historycznych i wojskowych oraz kompozycje współczesne.

Wydarzeniem muzycznym kolejnej edycji Koncertu Niepodległości jest  Pieśń Powstańców (Zaliwskiego). Utwór pochodzi z zapomnianego dramatu 10 obrazów z wyprawy do Polski 1833 r. i jest autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika partyzantki Zaliwskiego. Koncert Niepodległości otworzy pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego Boleslaue, Dux Gloriosissime! (1109/2019), na podstawie Kroniki Polskiej Galla Anonima); Na Kopańskim moście (XVIII-XIX w.) pieśń o bitwie Kurpiów ze  Szwedami podczas II Wojny Północnej; Pieśń Konfederatów Barskich z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” (1843/1975), Marsz obozowy (1831), Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie (ok.1863), My partyzanci majora Hubali (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak Partyzancki (1943), Marsz „Zapory” (1944), Hymn Brygady Świętokrzyskiej (1944), Świadkowie Jacka Kaczmarskiego (1978) oraz śpiewany na zakończenie Mazurek Dąbrowskiego (1797). Uzupełnieniem repertuaru są współczesne utwory instrumentalne Ryngraf (2019), Powstańce (2019) oraz wiersz „Wilki” Zbigniewa Herberta, symbolicznie oddający temat Koncertu. W ciągu kilkunastu lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Pozostałe tegoroczne działania Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Spektakl „Leśni” będzie ostatnią filmowo-muzyczną premierą Koncertu Niepodległości w sezonie 2021. 

Przed nami jeszcze internetowa prapremiera spektaklu muzyczno-baletowego „Triumph Satyrów Leśnych” (26.12.2021 g. 20), stworzonego do elektro-akustycznej suity Oli Turkiewicz oraz panegiryku na cześć króla Stefana Batorego napisanego przez Bartosza Paprockiego w 1582 roku. W Internecie są już udostępnione wcześniejsze edycje Koncertu Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna”, „1981”, „Dominium Maris”, „Niepokorne”, Koncerty Niepodległości na okręcie ORP Błyskawica i na Westerplatte, a także „Autochtonka” - autorski koncert on-line Oli Turkiewicz, prezentujący utwory tradycyjne widziane przez pryzmat genealogicznych korzeni kompozytorki i wokalistki. Rozbudowywany jest także historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Od 2017 r. udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1 milion unikalnych użytkowników z całego świata, którzy dokonali ponad 2,5 miliona odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub w pliku na dowolne urządzenie mobilne. 

Ekipa kolejnej edycji Koncertu Niepodległości – łącznie blisko 30 twórców i artystów!

W kolejnej odsłonie wydarzenia wystąpi zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Michał Gasz (śpiew) oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka w składzie Anna Suda „An On Bast” (syntezatory modularne i polifoniczne, sampler, maszyna perkusyjna),  Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kijas (harmonijka chromatyczna), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Ritter (bas, aranżacje), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Kornelia Grądzka (II skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Oliwia Skrzypczak (altówka), Igor Kabalewski (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Anna Lubiak-Osmycka– wiolonczela. Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar

Scenariusz, reżyseria i realizacja: Jacek „Wiejski” Gorski
Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej 
Patronat honorowy: Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej 
Patronat honorowy: Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych 

Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury , w ramach programu Muzyka realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowanie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Partner Koncertu: Dowództwo Garnizonu Warszawa
Wsparcie Instytucjonalne działań Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej - Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu PROO5
Wsparcie: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL | Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu | Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach | Świętokrzyski Park Narodowy | Leśnictwo Jednaczewo |
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
 
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe