M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Inicjatywa Trójmorza może wyeliminować zapóźnienia rozwojowe względem Zachodu z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Inicjatywa Trójmorza może wyeliminować zapóźnienia rozwojowe względem Zachodu

Głównym i niezmiennym celem Inicjatywy Trójmorza pozostaje wyeliminowanie zapóźnień krajów regionu względem państw Europy Zachodniej. Odbywać się to ma poprzez realizowanie wspólnych projektów o charakterze komercyjnym.

Rafał Woś: Sierpień to nie menu w restauracji z ostatniej chwili
Rafał Woś: Sierpień to nie menu w restauracji

Kto jest bardziej wiarygodny: liberałowie, którzy zawsze brali z tradycji „S” tylko to, co im w danej chwili było wygodne, czy raczej związkowcy upominający się zawsze – a ostatnio wreszcie z sukcesem – o pełen pakiet dziedzictwa 1980 roku?

Ukraina przeżywa największy z możliwych kryzysów demograficznych z ostatniej chwili
Ukraina przeżywa największy z możliwych kryzysów demograficznych

Ukraina przeżywa największy z możliwych kryzysów demograficznych. Choć w czasie wojny kwestie życia i śmierci spychają inne problemy na dalszy plan, to to, co przeżywają obecnie ukraińskie dzieci, stanie się przepaścią, do zasypania której Ukraina będzie potrzebowała przynajmniej dwóch pokoleń. 6,7 milionów dzieci z tego kraju nie ma jak się uczyć i z każdym miesiącem popada w coraz większe zaległości edukacyjne. Zaległości, których nie da się nadrobić.

Prof. Romuald Szeremietiew: Wojna skończy się w tym roku z ostatniej chwili
Prof. Romuald Szeremietiew: Wojna skończy się w tym roku

– Jeszcze w tym roku wojna powinna się zakończyć. Upieram się przy tej tezie, choć dla większości rozsądnie myślących tego typu przekonanie będzie nie do przyjęcia. Na początku tego roku powiedziałem, że wiosną i latem nastąpi kontrofensywa ukraińska, która zakończy się sukcesem i że pod koniec roku wojna dobiegnie końca – mówi prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister i p.o. minister obrony narodowej, wykładowca akademicki, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Klęska zwana fentanylem z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Klęska zwana fentanylem

Fentanyl to opioidowy narkotyk. Produkuje się go chemicznie. Jego odbiorcami są przede wszystkim zwykli ludzie. W USA – biedni, głównie na prowincji, a szczególnie zamieszkali wzdłuż wielkich autostrad, które służą jako szlaki przerzutowe.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Okręgi szyte na miarę z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Okręgi szyte na miarę

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje listy wyborcze. Zgodnie z przewidywaniami nie zabrakło na nich niespodzianek. Myli się jednak ten, kto sądzi, że są one dziełem przypadku lub wyłącznie wypadkową napięć wewnętrznych. Wręcz przeciwnie, Jarosław Kaczyński skonstruował je z chirurgiczną precyzją.

PiS zbliża się do wyborców „konkretami” z ostatniej chwili
PiS zbliża się do wyborców „konkretami”

Akcja wyborcza „Konkrety PiS” to dobra strategia odwołująca się do realizacji zabezpieczenia podstawowych potrzeb, które wszystkie mają pozytywny przekaz i trudno je racjonalnie atakować.

Waldemar Bartosz: Solidarność zawsze ma te same cele z ostatniej chwili
Waldemar Bartosz: Solidarność zawsze ma te same cele

– Część dawnych działaczy poszła w kompletnie inną stronę, część poszła w politykę i dziś ich cele polityczne nie mają nic wspólnego z celami związkowymi […]. Tak bywa. Ja nie mówię, że oni są zdrajcami, chociaż jest mi przykro, że tak rozminęli się z ideałami Solidarności. Szczególnie jest mi przykro, jeśli w swoich wypowiedziach zmieniają fakty – mówi Waldemar Bartosz, należący do Solidarności nieprzerwanie od 1980 roku, uczestnik wszystkich Krajowych Zjazdów Delegatów, a od 1989 roku pełniący funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: W cieniu czerwonej gwiazdy z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: W cieniu czerwonej gwiazdy

Sowiecka okupacja, rozpoczęta dla ponad połowy II Rzeczpospolitej 17 września 1939 roku, do Legnicy przyszła w roku 1945. 15 września 1993 roku wyjechali stamtąd ostatni rosyjscy żołnierze. Pozostawili po sobie totalne zniszczenie.

Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Droga do dobrobytu z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Droga do dobrobytu

Platforma Obywatelska, która z dobrem obywateli nigdy nie miała i nadal nie ma nic wspólnego, która zawsze realizowała scenariusze wygodne dla Niemiec czy Rosji, uważa, że stawką tych wyborów jest owa mityczna praworządna Polska, czytaj: uległa i posłuszna siłom zewnętrznym, wpisana jeden do jednego w berliński scenariusz scentralizowanej Europy jako jednego państwa.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Kolejny film o powstaniu warszawskim z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Kolejny film o powstaniu warszawskim

Dokładnie 1 sierpnia 2023 r. wytwórnia Army University Films zaprezentowała film dokumentalny pt. „Warsaw Uprising 1944”. Charakter tego filmu jest czysto edukacyjny i typowo poglądowy, jeżeli chodzi o studium walki w mieście. Jest to już drugi film o powstaniu warszawskim (pierwszy zrealizowany przez CNN „Warsaw Rising: Forgotten Soldiers of WWII” w 2004 r., wyprodukowany w USA).

Stanisław Szwed: Związki zawodowe są potrzebne w każdej sytuacji społeczno-ekonomicznej Wiadomości
Stanisław Szwed: Związki zawodowe są potrzebne w każdej sytuacji społeczno-ekonomicznej

– 21 postulatów z sierpnia 1980 roku jest dokumentem bardzo ważnym, bardzo istotnym nie tylko dla nas, Polaków, ale w pewnym sensie uniwersalny. Duża część postulatów dotyczy spraw społeczno-ekonomicznych, ważnych w codziennym życiu zwykłego człowieka. Wiele z tych spraw nie zostało automatycznie wprowadzonych w życie po 1989 roku, choć mieliśmy wolne wybory. O te sprawy musimy ciągle walczyć – ze Stanisławem Szwedem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, działaczem NSZZ „Solidarność”, rozmawia Teresa Wójcik.

Jak pracodawcy tną koszty pracy z ostatniej chwili
Jak pracodawcy tną koszty pracy

Każdy pracownik liczy na stałe i godziwe wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Jest stroną tej umowy. Jej drugą stroną jest pracodawca. Umowa obowiązuje obie strony i jest to sprawiedliwe rozwiązanie. Jednakże globalizacja gospodarki wprowadziła niekorzystną dla pracowników tendencję – cięcia kosztów pracy.

tylko u nas
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Solidarność to my!

Jak co roku rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych stała się dla wielu polityków okazją do wykorzystywania wizerunku Solidarności, by ogrzewać się w jej blasku i wspaniałej historii. Szczególnie lubują się w tym ludzie ze środowisk liberalnych, które na co dzień są bardzo daleko od ideałów Solidarności, a wręcz je negują, jak choćby w sprawie niedziel wolnych od handlu. Jednocześnie nie raz podważają dorobek związku, imaginując jaka to Solidarność powinna być dzisiaj. W nowym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, że Solidarność jest cały czas ta sama, wierna ideałom z sierpnia ’80. Solidarność to idee polityczne i socjalne dążące do poprawy warunków życia i pracy w Polsce. „S” jest wyrzutem sumienia dzisiejszych liberałów, którzy odwrócili się od polityki solidarnej.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność się nie zmienia z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność się nie zmienia

Rocznica Porozumień Sierpniowych znów stała się okazją dla wielu osób do szafowania solidarnościowymi sloganami i ponownym definiowaniem, czym była, jest i powinna być Solidarność. Nawet jeśli same od ideałów sierpniowych są na co dzień bardzo daleko.

tylko u nas
Rodzina daje nam siłę - żyjmy jak Ulmowie

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, którymi niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

Rodzina Ulmów to również polskie Soft Power z ostatniej chwili
Rodzina Ulmów to również polskie Soft Power

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Mission complete z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Mission complete

Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach oderwać dziecko od urządzenia. Po doświadczeniach pandemicznych obostrzeń wiele dzieci ma twarze przyrośnięte do urządzeń. Proces amputacji urządzenia od twarzy musi być bolesny i wymaga często sporego wysiłku.

Rafał Woś: O rozkwicie polskiej demokracji z ostatniej chwili
Rafał Woś: O rozkwicie polskiej demokracji

Paradoks naszych czasów polega na tym, że w akompaniamencie jęków i zawodzenia przeżywamy najprawdopodobniej właśnie czas najbardziej dojrzałej i najżywszej demokracji w historii.

Fala bankructw zalewa Unię Europejską Wiadomości
Fala bankructw zalewa Unię Europejską

W najważniejszych ekonomicznych ośrodkach naukowych technokraci i teoretycy gospodarki spierają się, dlaczego unijna gospodarka na najbardziej elementarnym poziomie okazała się niewydolna. Eurostat informuje, że tyle upadłości co obecnie nie było w Zachodniej Europie niemal od 10 lat. Przedsiębiorstwa w Europie Zachodniej padają bez względu na swoją wielkość i branżę.

Emerytury
Stażowe