Wybory prezydenckie w Polsce. Kampania skręciła w prawo tylko u nas
Wybory prezydenckie w Polsce. Kampania skręciła w prawo

Ta kampania jest dziwna. W warunkach liberalizującego się społeczeństwa, atomizacji, plagi rozwodów, postępującego procesu sekularyzacji, słabnącej pozycji Kościoła oraz upadku autorytetów kampania skręca w prawo. Tyle że prawa strona nie bardzo to wykorzystuje.

Magdalena Okraska: „Konserwatywnienie” Rafała Trzaskowskiego pod publikę tylko u nas
Magdalena Okraska: „Konserwatywnienie” Rafała Trzaskowskiego pod publikę

„Konserwatywnienie” Rafała Trzaskowskiego pod publikę nie cieszy, a śmieszy, bo trudno ufać człowiekowi (zresztą, jakie ufać?), czy nawet szanować człowieka, który powie wszystko, gdy mu tak wyjdzie z badań fokusowych, a ty, wyborco, radź sobie ze swoim dysonansem poznawczym.

Redaktor naczelny TS: Poparcie Nawrockiego przez Solidarność może być nowym początkiem budowy silnej Polski tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Poparcie Nawrockiego przez Solidarność może być nowym początkiem budowy silnej Polski

To jest, jak powiedział w ubiegły czwartek Piotr Duda, sprawa wagi ciężkiej. Solidarność oficjalnie poparła Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich. Podczas ubiegłotygodniowej uroczystości podpisania umowy programowej padło ze strony Karola Nawrockiego wiele deklaracji – m.in. dotyczących tego, że po ewentualnym objęciu urzędu prezydenta nie dopuści do podwyższenia wieku emerytalnego, obroni wolne od handlu niedziele, będzie wspierał działanie Rady Dialogu Społecznego oraz stanie na straży patriotyzmu gospodarczego.

tylko u nas
[NASZ WYWIAD] Anna Bryłka: Grupa Azoty jest w krytycznej sytuacji

W rozmowie z Konradem Wernickim, europoseł Anna Bryłka mówiła m.in. o bezpieczeństwie żywnościowym oraz umowie z krajami Mercosur. Opowiedziała również o wyzwaniach jakie czekają Polskę podczas prezydencji w Radzie UE. Mówiła także o relacjach handlowych z Ukrainą. Europoseł opowiedziała także o deregulacjach.

tylko u nas
Solidarność z Nawrockim! Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 45 laty wywalczone zostały Porozumienia Sierpniowe, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” podpisał 13 lutego 2025 roku umowę programową z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim.

Ostatnia kopalnia w Polsce tylko u nas
Ostatnia kopalnia w Polsce

Szyb „Grzegorz” będzie pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej. Będzie też prawdopodobnie ostatnią inwestycją związaną z wydobyciem węgla na tak dużą skalę w Polsce.

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Państwo unijne już istnieje tylko u nas
Prof. Zdzisław Krasnodębski: Państwo unijne już istnieje

Bardzo często bywa tak, że język polityczny i rzeczywistość nie przystają do siebie, że pojęcia zasłaniają rzeczywistość, nie pozwalają jej dostrzec. PRL był czymś innym, niż głosiła ówczesna doktryna polityczna – nie była „demokracją ludową” ani „dyktaturą proletariatu”. O „liberalnej demokracji” mówi się tym częściej, im demokracje w wielu krajach stają się mniej liberalne i demokratyczne.

Igor Jaszczuk o swoich utworach: Nie są wytworem komercyjnym tylko u nas
Igor Jaszczuk o swoich utworach: Nie są wytworem komercyjnym

W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, autor znanych utworów, kompozytor i wokalista Igor Jaszczuk opowiada m.in. o współpracy z wieloma znanymi artystami jak Golec uOrkiestra oraz o procesie powstawania utworów dla różnych wokalistów, a także o solowej karierze. Wokalista opowiedział również o swoim życiu w Berlinie, w którym mieszka od 12 lat. Wspomniał także o swoje miłości do Polonii Warszawa, dla której skomponował hymn. Dziękował także Bogu za codzienną radość z życia oraz za stworzenie różnorodnego świata.

Monika Małkowska: 40-lecie powstania Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików tylko u nas
Monika Małkowska: 40-lecie powstania Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików

Myślałam, że ten twór przepadł w niebycie po 1989 roku. Że od dawna nie ma ciała ani duszy, pogrzebany poza murem cmentarnym jakiegoś mogielnika. Tymczasem Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików, w skrócie ZPAMiG, trwa w naszej artystycznej rzeczywistości. Ba, od jesieni ubiegłego roku fetuje 40-lecie istnienia. Obecnie (do 18 lutego) – w warszawskim Promie Kultury Saska Kępa.

Jan Wróbel: Nikomu niepotrzebna rewolucja z 1905 roku tylko u nas
Jan Wróbel: Nikomu niepotrzebna rewolucja z 1905 roku

Strajkujący i walczący o wolność ramię w ramię robotnicy, domokrążcy (przepraszam – przedstawiciele handlowi) i przedstawiciele wolnych zawodów, na dokładkę młodzież... wydawałoby się – piękny obrazek.

Krzysztof Stanowski - polityczny nowicjusz tylko u nas
Krzysztof Stanowski - polityczny nowicjusz

Krzysztof Stanowski to magnetyczny łobuz z iskrą geniuszu w dziedzinie mediów społecznościowych zmierza ku pewnej porażce w wyborach prezydenckich – porażce, którą i tak ostatecznie przekuje w swoje zwycięstwo.

Czy mam prawo do wymiany wadliwego urządzenia? tylko u nas
Czy mam prawo do wymiany wadliwego urządzenia?

Kupiłem piekarnik, który od początku sprawia problemy. Jego wyświetlacz już dwukrotnie wymieniano, ale nadal ma martwe piksele. Zgłosiłem ponownie ten problem sprzedającemu, ale usłyszałem, że firma nie wymieni wyświetlacza po raz trzeci. Czy mogę coś jeszcze zrobić, czegoś żądać? Czy nadal mam gwarancję na ten sprzęt?

tylko u nas
[NASZ WYWIAD] Daniel Obajtek: "Spółki toną, brakuje wizji rozwoju". Ale ma pomysł

W rozmowie z Konradem Wernickim, były prezes Orlenu, a obecnie europoseł Daniel Obajtek mówił m.in. o braku odpowiedniej wizji rozwoju w polskich spółkach, a także o zwolnieniach grupowych pracowników. Jako receptę na trudną sytuację spółek wskazał na ich konsolidację. Eurodeputowany mówił również o problemie importu rosyjskich nawozów oraz o polityce odejścia od Zielonego Ładu, którą wdrożył prezydent USA Donald Trump.

Karol Gac: Zbigniew Ziobro rozegrał komisję, jak chciał tylko u nas
Karol Gac: Zbigniew Ziobro rozegrał komisję, jak chciał

Komisja śledcza ds. Pegasusa, która zdecydowała o doprowadzeniu na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, zakończyła obrady w momencie, w którym były minister sprawiedliwości czekał pod jej drzwiami. Jakby tego było mało, pospiesznie przegłosowała wniosek o 30-dniowy areszt dla Ziobry za to, że ten... nie stawił się na posiedzeniu komisji. Absurd? Nie, to tylko polska polityka.

Czy sztaby wyborcze zawalczą o głosy młodych? tylko u nas
Czy sztaby wyborcze zawalczą o głosy młodych?

O zwycięstwie w majowych wyborach prezydenckich zdecyduje prawdopodobnie minimalna przewaga. Oznacza to, że szalę sukcesu może przechylić aktywizacja lub demobilizacja nawet jednej grupy społecznej – na przykład młodych, czyli najbardziej niestabilnych wyborców.

tylko u nas
[NASZ REPORTAŻ] Lubelski węgiel to polska racja stanu

Mamy w Polsce różne kopalnie węgla, mniej lub bardziej wyeksploatowane. Wśród nich jest prawdziwa perła, a znajduje się na Lubelszczyźnie, w Bogdance. To jedna z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce. Gdyby jej zabrakło, skutki jej zamknięcia byłyby odczuwalne nie tylko w tym regionie, ale i w całej Polsce.

Remigiusz Okraska: Mamy w Polsce niedobór lekarzy tylko u nas
Remigiusz Okraska: Mamy w Polsce niedobór lekarzy

Chyba każdy pamięta, jak Donald Tusk z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Szymonem Hołownią i Włodzimierzem Czarzastym lamentowali z powodu długiego oczekiwania na wizyty u lekarzy. Oczywiście lamentowali, gdy byli w opozycji. Bo gdy doszli do władzy, terminy wizyt stały się rekordowo odległe.

Redaktor naczelny TS: Węgiel stanowi podstawowy surowiec dla polskiej energetyki tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Węgiel stanowi podstawowy surowiec dla polskiej energetyki

W rzeczywistości, w której świat stawia na węgiel, unijne regulacje klimatyczne wydają się całkowicie pozbawione sensu. W tym numerze „TS” pokazujemy, że dla Polski węgiel jest na razie nie tyle potrzebny, co niezbędny.

tylko u nas
Węgiel: wyklęty fundament Europy – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Jaka jest przyszłość polskiego górnictwa i energetyki węglowej? Podpisana umowa społeczna pomiędzy stroną pracowniczą a polskim rządem zakładała powolne odchodzenia od węgla przy jak najmniejszych kosztach społecznych. Jednak ostatnie ruchy w gospodarce i polityce pokazują, że wygaszanie polskiego węgla może zdecydowanie przyspieszyć. O wyklętym węglu piszemy w nowym numerze „Tygodnika Solidarność”.

Ekspert Instytutu Zachodniego: Z Niemcami trzeba inaczej, stać nas na więcej tylko u nas
Ekspert Instytutu Zachodniego: Z Niemcami trzeba inaczej, stać nas na więcej

- Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów, to jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy. Musimy myśleć i zachowywać się jak ekstraklasa. Nasze stosunki z Niemcami są oparte o układ świata, który już nie istniej. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego.

Emerytury
Stażowe