Wybór muzyki rozrywkowej był podyktowany tym, w jakim miejscu się znalazłem. Miałem dosyć klasyki. Od klasyki miałem 11 lat przerwy – mówi Michał Masłoń, wokalista, śpiewak operowy, autor tekstów, kompozytor w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
14 maja 1984 mija 35. rocznica od premiery kinowej filmu Seksmisja. Komedia Juliusza Machulskiego uzyskała miano kultowej, a role Jerzego Stuhra i Olgierda Łukasiewicza wpisały się na stale do historii polskiej kinematografii.
Nie chcę być wrzucany do worka z napisem disco polo. Zawsze podkreślałem, że nagrywam muzykę disco, dance. Moje utwory były grane bardzo często w rozgłośniach radiowych. Po mojej dłuższej przerwie chciałbym wrócić na salony dance'owe i bawić ludzi – mówi Wesley, wokalista, autor tekstów w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
Od lat jestem radcą prawnym, podchodzę bardzo poważnie do tego zawodu i jestem z nim związana, bo ten zawód wykonuję z pasją. Niemniej jednak mam również wykształcenie muzyczne. Jestem po edukacji muzycznej i ta branża także jest mi bardzo bliska – mówi LIKA wokalistka i prawniczkaw rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
28 września 2019 roku na PGE Narodowym Dawid Podsiadło i Taco Hemingway zagrają jedyny i ostatni w tym roku koncert. Ostatni weekend września to jednocześnie ostatnia szansa na zobaczenie w tym roku Dawida Podsiadło i Taco Hemingwaya.
Świat jest pokręcony i konsumpcyjny. Jest pęd do zaspokajania swoich najniższych potrzeb. Zapominamy o tym, co mamy w sercu. Nie uśmiechamy się do ludzi, którzy przechodzą obok nas na ulicy – mówi Piotr Strojnowski, wokalista, autor tekstów, kompozytor, terapeuta, złotnik.Piotr Strojnowski
Leonardo da Vinci zmarł 2 maja 1519 r. w pałacu w Amboise w dolinie Loary. Dziś w Château du Clos Lucé znajduje się muzeum dedykowane artyście. Obecnie Da Vinci jest ważną postacią popkultury. Do dziś jest inspiracją dla wielu artystów.
5 maja przypadła 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora i "ojca opery narodowej". 2019 został ogłoszony w Polsce rokiem kompozytora.
W tym roku artyści zagrają na żywo już tylko jeden raz. Tym razem na jednej scenie.
Ludzie nie mogą pozwolić sobie na słabości. Są zobligowani do tego, że muszą sobie radzić ze wszystkim, a nie muszą. Jesteśmy tylko ludźmi. Często ludzie nie radzą sobie z problemami i sięgają po alkohol czy inne używki. Jesteśmy rozdygotani emocjonalnie. Zewsząd atakuje nas idealizm. Popkultura zalewa nas wyimaginowanymi postaciami, które nie mają wad. To męczy – mówi Arek Kłusowski, wokalista, kompozytor, autor tekstów w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Przez 20 lat sporo rzeczy zrobiłem. Rzeczywiście współpracowałem z wieloma artystami Stanisławem Soyką, Andrzejem Grabowskim, Andrzejem Grabowskim. Z takimi reżyserami jak Borys Lankosz czy Sylwester Latkowski. Robiłem czołówki do seriali i programów telewizyjnych. A dlaczego debiut? Chciałem w końcu trochę pośpiewać. Nigdy wcześniej tego nie robiłem. Zawsze pisałem piosenki dla innych. Wróciłem do grania na gitarze. Ostatnio grałem, jak miałem 16-17 lat. Potem zacząłem grać na trąbce. Grałem jazz, muzykę filmową. Teraz historia zatoczyła koło i powróciłem do korzeni – mówi Piotr "Jutuber" Krakowski, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Wojtek Pilichowski urodził się 16 kwietnia 1969 roku. Basista współpracował z najpopularniejszymi artystami w Polsce i na świecie. Na tej zaszczytnej liście znaleźli się m.in. Chris de Burgh, Enrique Iglesias, Gregg Bissonette (David Lee Roth, Joe Satriani), Simon Phillips, Tony Royster Jr., Thomas Lang, Ricky Latham, Vinnie Moore, Michał Urbaniak, Maryla Rodowicz, Basia Trzetrzelewska,Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Kasia Groniec, Jan Borysewicz i wielu innych.
Zanim będzie płyta, to opublikuję prawdopodobnie EP-kę. Może się to uda jeszcze przed wakacjami. Na początku chciałabym nakarmić słuchaczami moimi umiejętnościami. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Płyta będzie intensywna – mówi Żelka, wokalistka w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
– Sam wykaraskałem się z poważnych chorób. Pochowałem ok. 70 bliskich mi osób. Byłem przekonany, że gdyby na czas byli poddani odpowiednim terapiom, to mogliby do dziś grać. Dwadzieścia lat temu z Jackiem Skubikowskim założyliśmy stowarzyszenie. W 1994 roku zaczęliśmy myśleć o Domu Muzyki po śmierci Ryśka Riedla. Ja tego nie robię dla siebie – mówi Andrzej „E-moll” Kowalczyk w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Na nasze koncerty przychodzi coraz więcej młodych ludzi. Jak na zespół przestają przychodzić młodzi ludzie, to zespół jest martwy. Zespół powinien zabiegać o młodzież. Teraz pracujemy nad naszą jedenastą płytą. Kończymy w tym roku 49 lat, a czujemy się, jakbyśmy zaczynali – mówi zespół Agressiva 69 w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
12 kwietnia 1999 roku miał premierę jeden z największych sukcesów muzycznych polskiej fonografii, płyta „Kayah & Bregović”. Album sprzedał się w nakładzie ponad 700 tys. egzemplarzy, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów artystyczno-komercyjnych lat 90. Wydawnictwo uzyskało status diamentowej płyty a wrześniowy koncert w 1999 roku na warszawskim Służewcu zgromadził ponad 50 tys. osób. Płyta „Kayah & Bregović” to umiejętne połączenie folkloru bałkańskiego z polska tradycją ludową, muzyką pop oraz akcentami muzyki góralskiej. Czyli wszystkiego co Polacy uwielbiają.
Bard antykomunistycznej opozycji odszedł 10 kwietnia 2014 roku w wieku 47 lat.
Artysta z tak bogatym życiorysem, dyskografią i historią koncertową nie powinien wyrażać się tylko na polu muzycznym. Anegdoty, opowieści i krótkie historyjki to nic nowego dla tych, którzy znają Adama osobiście, a w grono to wliczają się nie tylko bliscy i współpracownicy, ale często także liczni słuchacze uczęszczający na koncerty. Ostry jest skarbnicą słowa nie tylko za mikrofonem.
Dla mnie liczy się przekaz, który często nie dociera do mas. Jednak o gustach się nie rozmawia. Kiedy pojechałem do śp. Generała „Gryfa” i on wyraził zgodę, żebym nagrał o nim utwór, wiele to dla mnie znaczyło. Hejterzy mogą się schować – mówi Bosski, raper, autor tekstów, działacz społeczny w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
5 kwietnia 1994 roku odszedł na zawsze Kurt Cobain, muzyk, lider zespołu Nirvana. Okoliczności śmierci artysty były tragiczne. 25 lat temu odbyła się ostatnia trasa koncertowa Nirvany po Europie. Muzyk był silnie uzależniony od heroiny, po powrocie do USA zameldował się w klinice odwykowej, z której wydostał się po kilku dniach. Uciekł udo swojego domu, gdzie popełnił samobójstwo. Artysta zmarł w wieku 27 lat.