Pierwsze spotkanie negocjacyjne w MEN
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania przedstawiła postulaty, w szczególności w zakresie zmian w prawie oświatowym, siatki godzin, koniecznych działań mających na celu obronę miejsc pracy oraz niezgodnego z prawem wykorzystywania zapisów zmienionego art.42 Karty Nauczyciela. 30 września odbyło się w MEN pierwsze z planowanych spotkań negocjacyjnych w temacie zmian w systemie szkolnictwa.
Związek zaproponował działania w celu obrony miejsc pracy niezależnie od przyczyn ich likwidacji. Kolejne postulaty dotyczyły standardów pracy (w tym liczebności klas i warsztatu pracy nauczyciela), wydłużenia w okresie przejściowym stanu nieczynnego do 12 mcy, przywrócenia zapisów art. 88 Karty Nauczyciela ws warunków przechodzenia na emeryturę, likwidację stanowiska asystenta zatrudnianego na podstawie Kodeksu Pracy.
"Solidarność" zwracała uwagę na konieczność zwiększenia kompetencji kuratorów oświaty, związków zawodowych m.in. w zakresie opiniowania likwidacji placówek oświatowych i arkuszy organizacji pracy szkół.
Podczas spotkania poruszono także kwestię wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi szkół zdecydowanie niższych niż innych pracowników samorządowych wykonujących taką samą pracę, kwestię objęcia świadczeniem kompensacyjnym nauczycieli Centrów Kształcenia Praktycznego, objęcia Kartą Nauczyciela nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Minister Anna Zalewska podkreśliła, że wiele z przedstawionych propozycji wymaga dodatkowych środków finansowych, co oznacza konieczność rozmów i zgody rządu na zmiany.
hd
- Źródło: tysol.pl
- Data: 03.10.2016 12:43
- Tagi: , ,