Z życia niepełnosprawnych związkowców
W spotkaniu po raz drugi uczestniczył wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Spotkanie było bardzo owocne. Minister uznał że dobrym pomysłem jest powołanie w Radzie Dialogu Społecznego, w ramach Zespołu ds Spraw Usług Publicznych, grupy roboczej mającej zając się problemami osób niepełnosprawnych. Grupa ta będzie pomocna szczególnie w rozpoczętych pracach nad zmianami w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – podstawowym akcie prawnym dotyczącym środowiska osób niepełnosprawnych. Minister zaproponował też zaproszenie na kolejne, jeszcze w tym roku, spotkanie z sekcją Głównego Inspektora Pracy w celu omówienia trójstronnej współpracy i ewentualnego podpisania porozumienia w sprawie ochrony praw pracowniczych osób niepełnosprawnych.
Zebrani przedstawili ministrowi nurtujące środowisko problemy związane z funkcjonowaniem w życiu społeczno – zawodowym osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności z koniecznością waloryzacji dopłat do wynagrodzeń oraz uwzględnienia niepełnosprawnych w programie „mieszkania +”. - Jesteśmy optymistycznie nastawieni do dalszej współpracy z ministrem Michałkiewiczem mimo że problemy, z którymi boryka się środowisko osób z niepełnosprawnościami nie należą do łatwych - podkreślają związkowcy. - Na pierwszym spotkaniu 6 kwietnia zobowiązał się do współpracy i częstych spotkań z Radą Sekcji i jak widać, dotrzymuje zobowiązań.
Działacze Sekcji spotkali się również w dniach 28-30.04.2016 w Zakopanem, gdzie uczestniczyli w posiedzeniach, podczas których omawiano problemy dotyczące sekcji, dalszej współpracy z ministrem Michałkiewiczem, podsumowano też jubileusz 25 lecia pracy sekcji, który obchodzono w październiku 2015 r. Podjęto kilka uchwał. Ponadto pełnomocnik KK ds Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Rowiński przeprowadził dla uczestników szkolenie z najnowszych zmian w kodeksie pracy.
Na koniec kilka informacji ogólnych o Krajowej Sekcji Osób Niepełnosprawnych NSZZ „Solidarność”.
Krajowa Sekcja Osób Niepełnosprawnych zarejestrowana została w KK 30.10.1989 powstała na bazie regionalnych sekcji zrzeszających organizacje związkowe powstałe w spółdzielniach inwalidów - zakładach pracy chronionej. Aktualnie Krajowa Sekcja składa się z Regionalnych Sekcji oraz pojedynczych organizacji związkowych z całej Polski. Działalność Sekcji od początku jej powstania polega głównie na współpracy i pomocy organizacjom związkowym należących do sekcji, monitorowaniu sytuacji osób niepełnosprawnych na chronionym i otwartym rynku pracy oraz opiniowaniu aktów prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych i udział w pracach sejmowych i senackich komisji procedujących akty prawne dotyczące niepełnosprawności obywateli. KSON bierze udział w szkoleniach i promowaniu wiedzy na temat zatrudniania ON. Pracę Rady Sekcji wspomaga Pełnomocnik KK ds. ON prawnik Krzysztof Rowiński.