Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Caritas nie zapomina o potrzebach matek znajdujących się w trudnej sytuacji – obecnie w 20 Domach Samotnej Matki w całej Polsce 132 kobiety wraz z dziećmi otrzymują schronienie, wyżywienie, wsparcie socjalne, pomoc w podjęciu pracy. Organizacja wspiera także matki-uchodźczynie z Ukrainy oraz ich dzieci, m.in. przygotowując dla nich zabawy i wydarzenia integracyjne.
zdjęcie poglądowe Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/mohamed_hassan

– Dom Matki i Dziecka w Przemyślu od kilku miesięcy pełni rolę schronienia dla uchodźców z Ukrainy – mówi ks. Paweł Konieczny, zastępca dyrektora Caritas archidiecezji przemyskiej. – Znajduje się tu obecnie 20 osób, matki z małymi dziećmi. Tutaj czują się bezpiecznie. Caritas przemyska niesie im całodobowe wsparcie, daje poczucie bezpieczeństwa.

Bezpieczna przystań w Domu Samotnej Matki

– Obecnie Caritas diecezjalne prowadzą w całej Polsce 20 Domów Samotnej Matki. Miejsca te są bezpieczną przystanią dla kobiet, które potrzebują schronienia. Oferują pomoc doraźną, chronią przed bezdomnością, niekiedy także przed przemocą domową czy patologicznym środowiskiem. Matki mogą uzyskać porady prawne, wsparcie psychologów i terapeutów, pomoc w podjęciu nauki i pracy, a przede wszystkim czas i przestrzeń, by rozwijać zdrowe relacje ze swoimi dziećmi – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Cieszymy się, że dom pełni swoją misję dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, wolontariuszy, ludzi dobrej woli, ofiarodawców – mówi ks. Paweł Konieczny. – Zapewniamy pobyt, jedzenie, wsparcie socjalne, utrzymujemy cały dom. To ważne dla osób, które nie mają gdzie mieszkać.

W Domu Matki i Dziecka w Przemyślu mieszkają także kobiety, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. – Jesteśmy dumni, że w trudnych okolicznościach wojny możemy realizować dzieło pomocy wobec tych kobiet i dzieci. Każdy człowiek o dobrym sercu może się zaangażować. Warto do nas przyjść i zapytać, jak to zrobić. Warto też modlić się o pokój – mówi ks. Paweł Konieczny. 

Pomoc dla matek z Ukrainy

Caritas w całej Polsce pomaga osobom z Ukrainy – w dużej mierze kobietom i dzieciom – które przekroczyły granicę po wybuchu wojny. 20 maja Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie zorganizowało zajęcia z okazji nadchodzącego Dnia Matki. 

– Do Warszawy przyjechaliśmy z Bachmutu. Korzystamy ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu rządowi i Caritas za pomoc – mówi pani Kateryna. – To wspaniałe, że rodzice mogą tu zostawić swoje dzieci pod dobrą opieką, by się czegoś nauczyły i dobrze bawiły. Dzisiaj, z okazji Dnia Matki, był cyrk, warsztaty gotowania, było smacznie, a dzieci rozpierała energia.

– Dzień Mamy to dobra okazja do integracji, radości, dzielenia się dobrem. W tym roku Dzień Mamy wypada w piątek, dlatego przełożyliśmy świętowanie na sobotę – mówi Renata Makuch, kierownik Centrum. – Zapraszamy dzieci na warsztaty, podczas których przygotowują prezenty dla swoich mam. Mamy w tym czasie mogą skorzystać np. z usług fryzjera. Zapraszamy również na warsztat psychologiczny, podczas którego można porozmawiać o swojej sytuacji i wyrazić swoje emocje w postaci obrazu, w metodzie artterapii. 

Dzieci obejrzały tego dnia występ zespołu tureckiego i pokazy cyrkowe, wzięły udział w warsztatach wytwarzania bransoletek, robienia bez i gofrów. – Cieszymy się, że mamy z dziećmi przychodzą do nas – mówi Renata Makuch.

W Dzień Matki dzielmy się ciepłem i miłością z najbliższymi, pamiętając o potrzebach tych, którzy nie mają bezpiecznego schronienia. 

Więcej informacji:

Dom, którego nie dała rodzina. Rozmowa z s. Christianą, kierowniczką Domu Samotnej Matki w Supraślu https://caritas.pl/blog/2023/01/23/dom-ktorego-nie-dala-rodzina/ 

Domy Samotnej Matki Caritas https://caritas.pl/projekty/domy-samotnej-matki/ 

Pomoc Caritas dla Ukrainy https://caritas.pl/ukraina/ 

*** 

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących 

w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Caritas Polska / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanowski ostro o Miszczaku: On nie szanuje telewizji, w której pracuje z ostatniej chwili
Stanowski ostro o Miszczaku: "On nie szanuje telewizji, w której pracuje"

"Miała być manifestacja siły, wyszła bezwartościowa bufonada i kompromitacja. Okazuje się, że on nie szanuje telewizji, w której pracuje" - powiedział w rozmowie z "Party" Krzysztof Stanowski, odnosząc się do Edwarda Miszczaka.

Nie żyje znany polski aktor z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski aktor

Nie żyje aktor Zbigniew Kłopocki. O śmierci artysty poinformował Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Waszczykowski: Zełenski chce żeby to Tusk został premierem z ostatniej chwili
Waszczykowski: Zełenski chce żeby to Tusk został premierem

Były minister spraw zagranicznych, europoseł PiS Witold Waszczykowski w rozmowie z "Wirtualną Polską" został zapytany o to, czy Zełenski chce, żeby to Tusk został premierem? Polityk odpowiedział krótko: "Tak".

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie wpuścił Harry'ego z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie wpuścił Harry'ego

Wokół Pałacu Buckingham po raz kolejny wrze. Wszystko za sprawą trwającego konfliktu między Sussexami, a rodziną królewską. "Daily Mail" informuje o zaskakującej decyzji króla Karola III.

Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa z ostatniej chwili
Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne” - powiedział podczas dożynek prezydenckich w Warszawie minister rolnictwa Robert Telus.

Kanclerz Niemiec wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd z ostatniej chwili
"Kanclerz Niemiec wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd, żądając wyjaśnień od Polski - napisał w niedzielę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Niemiecka spółka węglowa miała zapłacić Franfurtowi za milczenie ws. szkodliwości wydobycia: To tak można? z ostatniej chwili
Niemiecka spółka węglowa miała zapłacić Franfurtowi za milczenie ws. szkodliwości wydobycia: "To tak można?"

"To tak można" – pyta za pośrednictwem mediów społecznościowych ekspert Instytutu Zachodniego Anna Maria Tepper w związku z informacją na temat niemieckiej spółki węglowej, która według wskazanego źródła: "zapłaciła 5 milionów euro i umownie zobowiązała miasto Frankfurt nad Odrą oraz lokalne wodociągi do milczenia" w sprawie zagrożenia dla wody w związku z wydobyciem węgla.

Zełenski oklaskiwał weterana Dywizji SS Galizien z ostatniej chwili
Zełenski oklaskiwał weterana Dywizji SS Galizien

W piątek w kanadyjskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau oklaskiwali weterana SS Galizien.

Niemcy chcą zamknąć granice, ale jednocześnie finansują sprowadzanie imigrantów do innych krajów z ostatniej chwili
Niemcy chcą zamknąć granice, ale jednocześnie finansują sprowadzanie imigrantów do innych krajów

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało dofinansowywać organizację pozarządową, której statki ratownicze przywożą migrantów na terytorium Włoch. Do sprawy odniósł się między innymi włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi, który nie krył swojego zdumienia i nazwał tę sytuację poważną anomalią.

Seria antypolskich artykułów w zachodnich mediach. Internauci sprawdzili: polsko brzmiące nazwiska autorów z ostatniej chwili
Seria antypolskich artykułów w zachodnich mediach. Internauci sprawdzili: polsko brzmiące nazwiska autorów

W ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat tego, czy Polska wciąż będzie wspierać Ukrainę militarnie. Słowa szefa rządu zostały wyrwane z kontekstu i są wykorzystywane m.in. przez zachodnie media. Internauci wskazują na polsko brzmiące nazwiska autorów tekstów.

REKLAMA

Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Caritas nie zapomina o potrzebach matek znajdujących się w trudnej sytuacji – obecnie w 20 Domach Samotnej Matki w całej Polsce 132 kobiety wraz z dziećmi otrzymują schronienie, wyżywienie, wsparcie socjalne, pomoc w podjęciu pracy. Organizacja wspiera także matki-uchodźczynie z Ukrainy oraz ich dzieci, m.in. przygotowując dla nich zabawy i wydarzenia integracyjne.
zdjęcie poglądowe Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/mohamed_hassan

– Dom Matki i Dziecka w Przemyślu od kilku miesięcy pełni rolę schronienia dla uchodźców z Ukrainy – mówi ks. Paweł Konieczny, zastępca dyrektora Caritas archidiecezji przemyskiej. – Znajduje się tu obecnie 20 osób, matki z małymi dziećmi. Tutaj czują się bezpiecznie. Caritas przemyska niesie im całodobowe wsparcie, daje poczucie bezpieczeństwa.

Bezpieczna przystań w Domu Samotnej Matki

– Obecnie Caritas diecezjalne prowadzą w całej Polsce 20 Domów Samotnej Matki. Miejsca te są bezpieczną przystanią dla kobiet, które potrzebują schronienia. Oferują pomoc doraźną, chronią przed bezdomnością, niekiedy także przed przemocą domową czy patologicznym środowiskiem. Matki mogą uzyskać porady prawne, wsparcie psychologów i terapeutów, pomoc w podjęciu nauki i pracy, a przede wszystkim czas i przestrzeń, by rozwijać zdrowe relacje ze swoimi dziećmi – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Cieszymy się, że dom pełni swoją misję dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, wolontariuszy, ludzi dobrej woli, ofiarodawców – mówi ks. Paweł Konieczny. – Zapewniamy pobyt, jedzenie, wsparcie socjalne, utrzymujemy cały dom. To ważne dla osób, które nie mają gdzie mieszkać.

W Domu Matki i Dziecka w Przemyślu mieszkają także kobiety, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. – Jesteśmy dumni, że w trudnych okolicznościach wojny możemy realizować dzieło pomocy wobec tych kobiet i dzieci. Każdy człowiek o dobrym sercu może się zaangażować. Warto do nas przyjść i zapytać, jak to zrobić. Warto też modlić się o pokój – mówi ks. Paweł Konieczny. 

Pomoc dla matek z Ukrainy

Caritas w całej Polsce pomaga osobom z Ukrainy – w dużej mierze kobietom i dzieciom – które przekroczyły granicę po wybuchu wojny. 20 maja Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie zorganizowało zajęcia z okazji nadchodzącego Dnia Matki. 

– Do Warszawy przyjechaliśmy z Bachmutu. Korzystamy ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu rządowi i Caritas za pomoc – mówi pani Kateryna. – To wspaniałe, że rodzice mogą tu zostawić swoje dzieci pod dobrą opieką, by się czegoś nauczyły i dobrze bawiły. Dzisiaj, z okazji Dnia Matki, był cyrk, warsztaty gotowania, było smacznie, a dzieci rozpierała energia.

– Dzień Mamy to dobra okazja do integracji, radości, dzielenia się dobrem. W tym roku Dzień Mamy wypada w piątek, dlatego przełożyliśmy świętowanie na sobotę – mówi Renata Makuch, kierownik Centrum. – Zapraszamy dzieci na warsztaty, podczas których przygotowują prezenty dla swoich mam. Mamy w tym czasie mogą skorzystać np. z usług fryzjera. Zapraszamy również na warsztat psychologiczny, podczas którego można porozmawiać o swojej sytuacji i wyrazić swoje emocje w postaci obrazu, w metodzie artterapii. 

Dzieci obejrzały tego dnia występ zespołu tureckiego i pokazy cyrkowe, wzięły udział w warsztatach wytwarzania bransoletek, robienia bez i gofrów. – Cieszymy się, że mamy z dziećmi przychodzą do nas – mówi Renata Makuch.

W Dzień Matki dzielmy się ciepłem i miłością z najbliższymi, pamiętając o potrzebach tych, którzy nie mają bezpiecznego schronienia. 

Więcej informacji:

Dom, którego nie dała rodzina. Rozmowa z s. Christianą, kierowniczką Domu Samotnej Matki w Supraślu https://caritas.pl/blog/2023/01/23/dom-ktorego-nie-dala-rodzina/ 

Domy Samotnej Matki Caritas https://caritas.pl/projekty/domy-samotnej-matki/ 

Pomoc Caritas dla Ukrainy https://caritas.pl/ukraina/ 

*** 

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących 

w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Caritas Polska / WarszawaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe