Całkiem nowa bajka o dokarmianiu ptaków

„Całkiem nowa bajka” to tytuł piosenki, która otwiera nową ekranizację „Akademii Pana Kleksa”. Wprowadzona magicznym głosem Piotra Fronczewskiego grupa młodych piosenkarzy reprezentuje krańcowo odmienne style muzyczne, ale znakomicie współgra wokalnie, tworząc utwór wpadający w ucho i zapadający w pamięć. Wyraźnie wybrzmiewa w nim troska o życie bez głodu i chłodu – również zwierząt.
Sikorka bogatka Całkiem nowa bajka o dokarmianiu ptaków
Sikorka bogatka / pixabay.com

Igo, Kaśka Sochacka, Mrozu, Artur Rojek, Brodka, Ralph Kaminski, Bedoes i Sokół śpiewają:

„Witajcie w naszej bajce
Gdzie nigdy nic na zawsze
Dopóki czas
Nadziejo trwaj
Tu wszystko jest możliwe
Zwierzęta są szczęśliwe
Zatrzymaj świat
Póki jeszcze trwa
Niech nikt już nie zna głodu
Niech nikt nie czuje chłodu”.

Skrzydlaci sąsiedzi

W styczniu temperatura powietrza gwałtownie spadła poniżej zera. Zamarznięta ziemia pokryta warstwą śniegu i lodu uniemożliwia zdobywanie pożywienia wielu zwierzętom, także ptakom. Szczególnie te odżywiające się dżdżownicami czy chrząszczami wygrzebywanymi z ziemi, jak na przykład kosy, mają teraz utrudnione zadanie. To oznacza, że nasza pomoc jest im bardzo potrzebna. Zwłaszcza gatunki, które uległy procesowi synurbizacji, czyli dostosowały się do specyficznych warunków panujących w mieście, liczą na zimowe dokarmianie. Wiele z nich często odwiedza parki, skwery i ogrody obsadzone drzewami i krzewami, które są obsypane owocami, jak berberysy, ogniki szkarłatne, dzikie róże i głogi. To dobra wskazówka dla tych, którzy planują założenie ogrodu czy nowe nasadzenia – również w przestrzeni publicznej. Zamiast egzotycznego okazu, wymagającego owijania na zimę lub przenoszenia do garażu, warto posadzić choćby jedną rajską jabłoń, która stanie się zimową stołówką dla ptaków. Jednak ich potrzeby są bardzo duże i dlatego od lat w miastach dokarmiamy ptaki zimą.

Dokarmiajmy, ale z głową

Przede wszystkim pamiętajmy, że dzikie zwierzęta same powinny zdobywać pokarm i pomagamy im tylko w trudnych warunkach, które zagrażają ich życiu. Uszanujmy naturalny strach ptaków przed człowiekiem i zachowajmy wobec nich dystans. Ptaki zbyt mocno zaprzyjaźnione z ludźmi mogą być narażone na niebezpieczeństwo w kontakcie z osobami o skłonnościach patologicznych. Ponadto przyzwyczajanie dzikich zwierząt do łatwego pokarmu prowadzić może do utraty instynktu jego zdobywania. Jeśli rozpoczniemy dokarmianie, powinniśmy je kontynuować do końca zimy. Ptaki przywiązują się do miejsc, w których są dokarmiane, i tracą energię, by do nich dolecieć. Wiele z nich ze względu na metabolizm musi zdobywać tyle pokarmu, ile same ważą.

Dokarmiać możemy nie tylko w ogrodzie, ale równie dobrze na balkonie czy parapecie. Ważne, by ptakom zapewnić bezpieczeństwo i ochronę przed innymi zwierzętami, zwłaszcza kotami i psami, ale także w oddaleniu od dróg i skupisk ludzkich. Powieśmy własnoręcznie wykonane karmniki, choćby z plastikowych butelek, albo kupione – na odpowiedniej wysokości, w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. W przypadku ptaków wodnych nie wrzucajmy pokarmu do wody, tylko kładźmy go na brzegu, najlepiej w otwartym miejscu, by zaniepokojone czymś kaczki czy łabędzie mogły bez przeszkód wzbić się w powietrze.
 

Ptasi jadłospis

Warto wiedzieć, czym karmić skrzydlatych gości, aby im nie zaszkodzić. Powszechne karmienie ptaków pieczywem nie jest najlepsze, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami zawierającymi sól może im bardzo zaszkodzić. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona: szczególnie słonecznika czy kukurydzy, a także ziarna takie jak proso, pszenica i owies. Nie zaleca się jednak dawać ptakom nieugotowanego pęczaku i ryżu, gdyż pęcznieją w przewodzie pokarmowym. Zwróćmy uwagę, że łuska słonecznika jest barierą nie do pokonania dla niektórych gatunków o słabych dziobach, na przykład czyża i gila, dlatego przed wsypaniem do karmnika warto pognieść ziarna w łuskach. Ptaki lubią orzechy, suszone lub świeże owoce oraz gotowane warzywa. Choć te ostatnie mają swoich przeciwników wśród znawców. Twierdzą bowiem, że woda, którą zawierają gotowane jarzyny, zamarznięta w niskich temperaturach może zaszkodzić ptakom, a nawet przyczynić się do ich śmierci. Jednakże na stronie Lasów Państwowych gotowane warzywa są umieszczone na liście pokarmów zalecanych do dokarmiania ptaków. Nasiona i ziarna najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pobliżu karmnika poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.

Pyzy zamawiam!

Popularnym przysmakiem ptaków są gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, zwane „pyzami”, które można kupić w większości sklepów zoologicznych, a nawet w supermarketach. Są opinie, że w siateczki, które utrzymują kształt „pyzy”, mogą zaplątać się łapki sikorek, ale są to zdarzenia sporadyczne. Sikorki z łatwością jedzą, wisząc głową w dół, ale potrafią to robić również dzięcioły! Podobne specjały bez problemu przygotujemy samodzielnie w domu. Wystarczy do roztopionego smalcu wsypać garść nasion, ziaren i orzechów. Powstałą mieszankę wlejmy do pojemnika albo przełóżmy doń po wystudzeniu. Zimne danie wieszamy na gałęzi lub haczyku albo kładziemy na parapecie. Jeśli podajemy ptakom wystudzone ugotowane warzywa, na przykład buraki, kapustę czy marchew, to pamiętajmy, że muszą być ugotowane bez dodatku soli! Można też zaserwować klasyczne ptasie danie w postaci kawałka słoniny, ale nie powinna wisieć na zewnątrz dłużej niż dwa tygodnie, gdyż jełczeje. Sklepy zoologiczne oferują bogaty wybór pokarmów dla ptaków, między innymi orzeszki ziemne, które bardzo przypadły do gustu sójkom, srokom i sikorkom. A wszystkie spadające z ptasich dziobów resztki skrzętnie zbierają niewzlatujące do karmników rudziki.

Radość z obserwacji

Obserwowanie ptaków przynosi korzyść nam wszystkim, a dla niektórych jest wielką pasją. Psychologowie zwracają uwagę na terapeutyczny walor takiego zajęcia, zalecając je zwłaszcza dzieciom i seniorom, a także osobom z zaburzeniami psychicznymi. Przypatrywanie się ptakom, ich dokarmianie przez dzieci daje radość, ukojenie, poczucie sprawczości, przybliża je do świata zwierząt w bezpiecznych granicach. Maluchy uczą się rozpoznawać poszczególne gatunki, poznają ptasie zwyczaje i sposoby latania. To znakomity wstęp do nauki o przyrodzie, którą można pogłębić, sięgając do atlasów i bogactwa filmów w Internecie.

 

 


 

POLECANE
Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły z ostatniej chwili
Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły

Szef resortu spraw zagranicznych USA Marco Rubio oświadczył, że straty ponoszone przez Rosję na froncie wojny z Ukrainą gwałtownie wzrosły od początku roku. Według niego od stycznia Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Wypowiedź Rubio przytoczył w piątek portal Moscow Times.

Wiadomości
Wielcy Polacy w nietypowych dziedzinach

Gdy myślimy o polskich sukcesach na arenie międzynarodowej, najczęściej przychodzą nam do głowy wybitni sportowcy, naukowcy, artyści czy politycy. To naturalne. Jednak obok wielkich i dobrze znanych nazwisk istnieje cały świat mniej typowych dziedzin, w których Polacy również błyszczą. I to często w sposób, który zaskakuje nawet osoby uważnie śledzące życie publiczne.

Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział  z ostatniej chwili
Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział 

Pacjenci Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Powiatowym w Giżycku ( woj. warmińsko-mazurskie) zostali ewakuowani. Powodem tej decyzji były obfite opady deszczu, które doprowadziły do zalania parteru, gdzie znajduje się oddział z chorymi podłączonymi do aparatury. Pacjenci zostali przewiezieni do innych szpitali w województwie warmińsko-mazurskim. 

Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list z ostatniej chwili
Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list

Dziewięciu premierów europejskich rządów napisało list otwarty do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o „nową interpretację” Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. List zainicjowały premier Włoch Giorgia Melonii oraz Danii Mette Frederiksen. Widnieje pod nim także podpis polskiego premiera Donalda Tuska.

Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu z ostatniej chwili
Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu

– Wierzymy, że pojednanie jest możliwe tylko na prawdzie, której obecnie brakuje – mówił wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak w związku z przypadającą w piątek 82. rocznicą kulminacji zbrodni wołyńskiej. – Oczekujemy zgody na ekshumacje i zaprzestania kultu zbrodniarzy – dodał.

Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest zdolność koalicyjna? z ostatniej chwili
Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest "zdolność koalicyjna"?

– Wypowiedź Grzegorza Brauna negująca dokonywanie ludobójstwa w Auschwitz to jest absolutny skandal – ocenił w piątek poseł PiS, b. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Pytany o to, czy w związku z tym Braun stracił zdolność koalicyjną, poseł PiS odpowiedział, że ''nie ma takiego tematu''.

Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA

„11 lipca 1943 r. symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA” – ocenił prezydent elekt Karol Nawrocki w mijającą w piątek 82. rocznicę kulminacji zbrodni wołyńskiej. „Dla nas, Polaków, ten dzień to czas refleksji i modlitwy, wspomnienia bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców” – dodał.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na poważne utrudnienia w rejonie mostu Grunwaldzkiego. Od soboty, 12 lipca, zmienia się organizacja ruchu — zarówno dla samochodów, jak i dla autobusów oraz tramwajów. Powodem jest awaria magistrali wodociągowej znajdującej się kilka metrów pod ziemią.

„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu tylko u nas
„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

– Trzeba doprowadzić do penalizacji banderyzmu oraz kontynuować wywieranie nacisków na władze Ukrainy, żeby pozwoliły nam godnie pochować naszych rodaków. Na kłamstwie i przemilczeniu nigdy nie zbudujemy dobrych relacji – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota i pamięć”, autor książek o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu.

Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji z ostatniej chwili
Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że w poniedziałek będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.

REKLAMA

Całkiem nowa bajka o dokarmianiu ptaków

„Całkiem nowa bajka” to tytuł piosenki, która otwiera nową ekranizację „Akademii Pana Kleksa”. Wprowadzona magicznym głosem Piotra Fronczewskiego grupa młodych piosenkarzy reprezentuje krańcowo odmienne style muzyczne, ale znakomicie współgra wokalnie, tworząc utwór wpadający w ucho i zapadający w pamięć. Wyraźnie wybrzmiewa w nim troska o życie bez głodu i chłodu – również zwierząt.
Sikorka bogatka Całkiem nowa bajka o dokarmianiu ptaków
Sikorka bogatka / pixabay.com

Igo, Kaśka Sochacka, Mrozu, Artur Rojek, Brodka, Ralph Kaminski, Bedoes i Sokół śpiewają:

„Witajcie w naszej bajce
Gdzie nigdy nic na zawsze
Dopóki czas
Nadziejo trwaj
Tu wszystko jest możliwe
Zwierzęta są szczęśliwe
Zatrzymaj świat
Póki jeszcze trwa
Niech nikt już nie zna głodu
Niech nikt nie czuje chłodu”.

Skrzydlaci sąsiedzi

W styczniu temperatura powietrza gwałtownie spadła poniżej zera. Zamarznięta ziemia pokryta warstwą śniegu i lodu uniemożliwia zdobywanie pożywienia wielu zwierzętom, także ptakom. Szczególnie te odżywiające się dżdżownicami czy chrząszczami wygrzebywanymi z ziemi, jak na przykład kosy, mają teraz utrudnione zadanie. To oznacza, że nasza pomoc jest im bardzo potrzebna. Zwłaszcza gatunki, które uległy procesowi synurbizacji, czyli dostosowały się do specyficznych warunków panujących w mieście, liczą na zimowe dokarmianie. Wiele z nich często odwiedza parki, skwery i ogrody obsadzone drzewami i krzewami, które są obsypane owocami, jak berberysy, ogniki szkarłatne, dzikie róże i głogi. To dobra wskazówka dla tych, którzy planują założenie ogrodu czy nowe nasadzenia – również w przestrzeni publicznej. Zamiast egzotycznego okazu, wymagającego owijania na zimę lub przenoszenia do garażu, warto posadzić choćby jedną rajską jabłoń, która stanie się zimową stołówką dla ptaków. Jednak ich potrzeby są bardzo duże i dlatego od lat w miastach dokarmiamy ptaki zimą.

Dokarmiajmy, ale z głową

Przede wszystkim pamiętajmy, że dzikie zwierzęta same powinny zdobywać pokarm i pomagamy im tylko w trudnych warunkach, które zagrażają ich życiu. Uszanujmy naturalny strach ptaków przed człowiekiem i zachowajmy wobec nich dystans. Ptaki zbyt mocno zaprzyjaźnione z ludźmi mogą być narażone na niebezpieczeństwo w kontakcie z osobami o skłonnościach patologicznych. Ponadto przyzwyczajanie dzikich zwierząt do łatwego pokarmu prowadzić może do utraty instynktu jego zdobywania. Jeśli rozpoczniemy dokarmianie, powinniśmy je kontynuować do końca zimy. Ptaki przywiązują się do miejsc, w których są dokarmiane, i tracą energię, by do nich dolecieć. Wiele z nich ze względu na metabolizm musi zdobywać tyle pokarmu, ile same ważą.

Dokarmiać możemy nie tylko w ogrodzie, ale równie dobrze na balkonie czy parapecie. Ważne, by ptakom zapewnić bezpieczeństwo i ochronę przed innymi zwierzętami, zwłaszcza kotami i psami, ale także w oddaleniu od dróg i skupisk ludzkich. Powieśmy własnoręcznie wykonane karmniki, choćby z plastikowych butelek, albo kupione – na odpowiedniej wysokości, w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. W przypadku ptaków wodnych nie wrzucajmy pokarmu do wody, tylko kładźmy go na brzegu, najlepiej w otwartym miejscu, by zaniepokojone czymś kaczki czy łabędzie mogły bez przeszkód wzbić się w powietrze.
 

Ptasi jadłospis

Warto wiedzieć, czym karmić skrzydlatych gości, aby im nie zaszkodzić. Powszechne karmienie ptaków pieczywem nie jest najlepsze, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami zawierającymi sól może im bardzo zaszkodzić. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona: szczególnie słonecznika czy kukurydzy, a także ziarna takie jak proso, pszenica i owies. Nie zaleca się jednak dawać ptakom nieugotowanego pęczaku i ryżu, gdyż pęcznieją w przewodzie pokarmowym. Zwróćmy uwagę, że łuska słonecznika jest barierą nie do pokonania dla niektórych gatunków o słabych dziobach, na przykład czyża i gila, dlatego przed wsypaniem do karmnika warto pognieść ziarna w łuskach. Ptaki lubią orzechy, suszone lub świeże owoce oraz gotowane warzywa. Choć te ostatnie mają swoich przeciwników wśród znawców. Twierdzą bowiem, że woda, którą zawierają gotowane jarzyny, zamarznięta w niskich temperaturach może zaszkodzić ptakom, a nawet przyczynić się do ich śmierci. Jednakże na stronie Lasów Państwowych gotowane warzywa są umieszczone na liście pokarmów zalecanych do dokarmiania ptaków. Nasiona i ziarna najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pobliżu karmnika poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.

Pyzy zamawiam!

Popularnym przysmakiem ptaków są gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, zwane „pyzami”, które można kupić w większości sklepów zoologicznych, a nawet w supermarketach. Są opinie, że w siateczki, które utrzymują kształt „pyzy”, mogą zaplątać się łapki sikorek, ale są to zdarzenia sporadyczne. Sikorki z łatwością jedzą, wisząc głową w dół, ale potrafią to robić również dzięcioły! Podobne specjały bez problemu przygotujemy samodzielnie w domu. Wystarczy do roztopionego smalcu wsypać garść nasion, ziaren i orzechów. Powstałą mieszankę wlejmy do pojemnika albo przełóżmy doń po wystudzeniu. Zimne danie wieszamy na gałęzi lub haczyku albo kładziemy na parapecie. Jeśli podajemy ptakom wystudzone ugotowane warzywa, na przykład buraki, kapustę czy marchew, to pamiętajmy, że muszą być ugotowane bez dodatku soli! Można też zaserwować klasyczne ptasie danie w postaci kawałka słoniny, ale nie powinna wisieć na zewnątrz dłużej niż dwa tygodnie, gdyż jełczeje. Sklepy zoologiczne oferują bogaty wybór pokarmów dla ptaków, między innymi orzeszki ziemne, które bardzo przypadły do gustu sójkom, srokom i sikorkom. A wszystkie spadające z ptasich dziobów resztki skrzętnie zbierają niewzlatujące do karmników rudziki.

Radość z obserwacji

Obserwowanie ptaków przynosi korzyść nam wszystkim, a dla niektórych jest wielką pasją. Psychologowie zwracają uwagę na terapeutyczny walor takiego zajęcia, zalecając je zwłaszcza dzieciom i seniorom, a także osobom z zaburzeniami psychicznymi. Przypatrywanie się ptakom, ich dokarmianie przez dzieci daje radość, ukojenie, poczucie sprawczości, przybliża je do świata zwierząt w bezpiecznych granicach. Maluchy uczą się rozpoznawać poszczególne gatunki, poznają ptasie zwyczaje i sposoby latania. To znakomity wstęp do nauki o przyrodzie, którą można pogłębić, sięgając do atlasów i bogactwa filmów w Internecie.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe