Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest – o przykładach nieoczekiwanych Bożych powołań w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim mówi Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 stycznia.
zdjęcie poglądowe Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/mig-ua

Publikujemy cały komentarz do niedzielnej Ewangelii:

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. W Biblii jest wiele przykładów dotykających tego tematu.

Mojżesz

Pierwszym ważnym przykładem jest Mojżesz. Jak wiemy z Księgi Wyjścia, po zabiciu egipskiego żołnierza prześladującego hebrajskiego niewolnika uciekł ze strachu przed faraonem. Podczas swego wygnania Mojżesz opiekował się stadem owiec, kiedy Bóg objawił mu się w płonącym krzewie i przemówił: „Tak powiesz Izraelitom: +JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia. Idź, a gdy zbierzesz starszych Izraela, powiesz im: Objawił mi się Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba i powiedział: Nawiedziłem was i ujrzałem, co wam uczyniono w Egipcie. Postanowiłem więc wywieść was z ucisku w Egipcie” (Wj 3,15-17). Bóg nakazał Mojżeszowi również spotkać się z faraonem i poprosić go o to, aby pozwolił Hebrajczykom wyjść z Egiptu. Mojżesz, który miał problem z mówieniem, jąkał się, początkowo nie chciał przyjąć tej misji, ale w końcu posłuchał głosu Boga i zostawił wszystko, aby podążyć za Bożym powołaniem.

Elizeusz

Bóg może nas także powołać w nagły sposób, posługując się inną osobą. Widzimy to na przykładzie Elizeusza. „[Eliasz] poszedł i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego: dwanaście par [wołów] przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego, zarzucił na niego swój płaszcz. Wówczas Elizeusz zostawił woły i pobiegłszy za Eliaszem, powiedział: «Pozwól mi ucałować mego ojca i moją matkę, abym potem poszedł za tobą». On mu odpowiedział: «Idź i wracaj, bo po co to ci uczyniłem?» Wtedy powrócił do niego i zaraz wziął parę wołów, złożył je na ofiarę, a na jarzmie wołów ugotował ich mięso oraz dał ludziom, aby zjedli. Następnie wybrał się i poszedłszy za Eliaszem, stał się jego sługą” (1 Krl 19,19-21).

Eleazar ben Dordia

Jednakże, ponieważ Bóg jest Bogiem, nie przemawia On do nas jedynie w tak niezwykłych wydarzeniach, jak objawienie się w płonącym krzewie lub za pomocą tak sławnego proroka jak Eliasz. Może do nas przemówić nawet przez kogoś takiego jak prostytutka. W Talmudzie Babilońskim znajduje się znana historia o rabinie Eleazarze ben Dordii (traktat o bałwochwalstwie – Awoda Zara 17,1). „Nauczano: Mówiono o rabinie Eleazarze ben Dordii, że nie odpuścił żadnej nierządnicy na świecie. Pewnego razu, usłyszawszy, że w jednym z miast nadmorskich jest nierządnica, która przyjmuje za zapłatę sakiewkę denarów, wziął sakiewkę denarów i przeprawił się do niej przez siedem rzek. Kiedy był z nią, wypuszczając powietrze ze swych ust powiedziała: Ponieważ ten oddech nie wróci na swoje miejsce, tak też Eleazar ben Dordia nigdy nie zostanie przyjęty w pokucie. Wstrząśnięty, natychmiast opuścił ją, usiadł między wzgórzami i górami i zawołał: O wy, wzgórza i góry, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Wołał więc: Niebo i ziemio, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! One także odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Następnie zawołał: Słońce i księżycu, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Ale one też odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. (…) Powiedział: W takim razie sprawa zależy wyłącznie ode mnie! Włożywszy głowę między kolana, płakał głośno, aż uszła z niego dusza. Wtedy rozległ się niebiański głos: Przeznaczeniem rabina Eleazara ben Dordii jest życie w przyszłym świecie! Rabin [słysząc to] zapłakał i powiedział: Jeden może zyskać życie wieczne po wielu latach, inny w ciągu jednej godziny! Rabin powiedział także: Pokutnicy nie tylko są akceptowani, ale nazywa się ich nawet: Rabbi!”

Prawdziwe spotkanie z Bogiem może nastąpić we wszystkich okolicznościach życia i we wszystkich warstwach społecznych. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie i gotowość do zmiany swojego dotychczasowego życia, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest.

O Autorze

Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, członek Nostra Aetate 4 w Jerozolimie - ekumenicznej organizacji zajmującej się dialogiem żydowsko-katolickim.

Centrum Heschela KUL


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników, Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów – pisze niemiecki "Die Welt".

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność", w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

USA: Ustawa o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Joe Biden podjął decyzję z ostatniej chwili
USA: Ustawa o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Joe Biden podjął decyzję

Prezydent Joe Biden podpisał w środę ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Ustawa daje też chińskiej firmie ByteDance rok na sprzedaż TikToka. Prezydent zapowiedział, że nowe transze uzbrojenia wkrótce trafią na Ukrainę

Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji z ostatniej chwili
Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji

– Płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie; trzeba pomóc Europie obronić się przed ryzykiem wojny – powiedział dziennikarzom dotychczasowy szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, po tym, jak Rada Krajowa PO zatwierdziła go jako "jedynkę" KO do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym woj. świętokrzyskie i małopolskie.

Beata Szydło podczas debaty o skrajnie prawicowym ataku na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO] z ostatniej chwili
Beata Szydło podczas debaty o "skrajnie prawicowym ataku" na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO]

– W tej kadencji Parlamentu było bardzo wiele kuriozalnych debat, ale w tej chwili lewicowi radykałowie przeszli samych siebie. Co to w ogóle ma być, szanowni państwo? – mówiła podczas środowej debaty w PE była premier Beata Szydło.

Potężna afera finansowa w Niemczech. Żelazna prokurator ma dosyć Wiadomości
Potężna afera finansowa w Niemczech. "Żelazna prokurator" ma dosyć

Anne Brorhilker jest jako prokurator śledczy jednoznacznie kojarzona z jednym z największych skandali finansowych w Niemczech. Niebywale skomplikowany system podatkowy sprawił, że inwestujący w akcje na giełdzie gracze mogli wyłudzić od niemieckiego państwa zwrot podatków, których nigdy nie zapłacili. Ta metoda określana jest przez niemieckie media jako “Cum-Ex”.

Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych z ostatniej chwili
Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych

Jak informuje w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, dziś popołudniu, w trakcie programowego szkolenia nurkowego na Bałtyku, zaginął jeden z żołnierzy wojsk specjalnych.

Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? Sprawa jest oczywista z ostatniej chwili
Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? "Sprawa jest oczywista"

Łukasz Piszczek udzielił wywiadu portalowi WP SportoweFakty. Mówił m.in. o Robercie Lewandowskim i polskie reprezentacji.

Trzymałem ją za rękę. Dramat uczestnika znanego programu z ostatniej chwili
"Trzymałem ją za rękę". Dramat uczestnika znanego programu

Uczestnik znanego programu podzielił się trudnym przeżyciem. Przeżył prawdziwy koszmar.

REKLAMA

Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest – o przykładach nieoczekiwanych Bożych powołań w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim mówi Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 stycznia.
zdjęcie poglądowe Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/mig-ua

Publikujemy cały komentarz do niedzielnej Ewangelii:

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. W Biblii jest wiele przykładów dotykających tego tematu.

Mojżesz

Pierwszym ważnym przykładem jest Mojżesz. Jak wiemy z Księgi Wyjścia, po zabiciu egipskiego żołnierza prześladującego hebrajskiego niewolnika uciekł ze strachu przed faraonem. Podczas swego wygnania Mojżesz opiekował się stadem owiec, kiedy Bóg objawił mu się w płonącym krzewie i przemówił: „Tak powiesz Izraelitom: +JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia. Idź, a gdy zbierzesz starszych Izraela, powiesz im: Objawił mi się Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba i powiedział: Nawiedziłem was i ujrzałem, co wam uczyniono w Egipcie. Postanowiłem więc wywieść was z ucisku w Egipcie” (Wj 3,15-17). Bóg nakazał Mojżeszowi również spotkać się z faraonem i poprosić go o to, aby pozwolił Hebrajczykom wyjść z Egiptu. Mojżesz, który miał problem z mówieniem, jąkał się, początkowo nie chciał przyjąć tej misji, ale w końcu posłuchał głosu Boga i zostawił wszystko, aby podążyć za Bożym powołaniem.

Elizeusz

Bóg może nas także powołać w nagły sposób, posługując się inną osobą. Widzimy to na przykładzie Elizeusza. „[Eliasz] poszedł i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego: dwanaście par [wołów] przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego, zarzucił na niego swój płaszcz. Wówczas Elizeusz zostawił woły i pobiegłszy za Eliaszem, powiedział: «Pozwól mi ucałować mego ojca i moją matkę, abym potem poszedł za tobą». On mu odpowiedział: «Idź i wracaj, bo po co to ci uczyniłem?» Wtedy powrócił do niego i zaraz wziął parę wołów, złożył je na ofiarę, a na jarzmie wołów ugotował ich mięso oraz dał ludziom, aby zjedli. Następnie wybrał się i poszedłszy za Eliaszem, stał się jego sługą” (1 Krl 19,19-21).

Eleazar ben Dordia

Jednakże, ponieważ Bóg jest Bogiem, nie przemawia On do nas jedynie w tak niezwykłych wydarzeniach, jak objawienie się w płonącym krzewie lub za pomocą tak sławnego proroka jak Eliasz. Może do nas przemówić nawet przez kogoś takiego jak prostytutka. W Talmudzie Babilońskim znajduje się znana historia o rabinie Eleazarze ben Dordii (traktat o bałwochwalstwie – Awoda Zara 17,1). „Nauczano: Mówiono o rabinie Eleazarze ben Dordii, że nie odpuścił żadnej nierządnicy na świecie. Pewnego razu, usłyszawszy, że w jednym z miast nadmorskich jest nierządnica, która przyjmuje za zapłatę sakiewkę denarów, wziął sakiewkę denarów i przeprawił się do niej przez siedem rzek. Kiedy był z nią, wypuszczając powietrze ze swych ust powiedziała: Ponieważ ten oddech nie wróci na swoje miejsce, tak też Eleazar ben Dordia nigdy nie zostanie przyjęty w pokucie. Wstrząśnięty, natychmiast opuścił ją, usiadł między wzgórzami i górami i zawołał: O wy, wzgórza i góry, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Wołał więc: Niebo i ziemio, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! One także odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Następnie zawołał: Słońce i księżycu, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Ale one też odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. (…) Powiedział: W takim razie sprawa zależy wyłącznie ode mnie! Włożywszy głowę między kolana, płakał głośno, aż uszła z niego dusza. Wtedy rozległ się niebiański głos: Przeznaczeniem rabina Eleazara ben Dordii jest życie w przyszłym świecie! Rabin [słysząc to] zapłakał i powiedział: Jeden może zyskać życie wieczne po wielu latach, inny w ciągu jednej godziny! Rabin powiedział także: Pokutnicy nie tylko są akceptowani, ale nazywa się ich nawet: Rabbi!”

Prawdziwe spotkanie z Bogiem może nastąpić we wszystkich okolicznościach życia i we wszystkich warstwach społecznych. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie i gotowość do zmiany swojego dotychczasowego życia, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest.

O Autorze

Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, członek Nostra Aetate 4 w Jerozolimie - ekumenicznej organizacji zajmującej się dialogiem żydowsko-katolickim.

Centrum Heschela KULOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe