Co Polacy wiedzą o kredytach i pożyczkach?

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW) jedynie 9 proc. Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Co warto wiedzieć o kredytach i pożyczkach przed zawarciem umowy z instytucją finansową?
 Co Polacy wiedzą o kredytach i pożyczkach?

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW) jedynie 9 proc. Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Co warto wiedzieć o kredytach i pożyczkach przed zawarciem umowy z instytucją finansową?

Wg badań Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW) podstawy znajomości i zagadnień finansowych szczególnie nisko oceniają młodzi w wieku 18-34 lata (57 proc.) oraz osoby powyżej 65. roku życia (56 proc.). Duże problemy ten obszar wiedzy sprawia również mieszkańcom wsi, wśród których 58% osób nie określa własnego poziomu znajomości zagadnień finansowych choćby jako przeciętnego. Polacy najsłabiej oceniają swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa (65 proc.). W dalszej kolejności krytycznie spoglądamy na poziom wiedzy o kredytach i pożyczkach (44 proc.). Na trzecim miejscu podium uplasowała się wiedza na temat oszczędności i finansów publicznych (po 34 proc.).

Planujesz sięgnąć po kredyt lub pożyczkę? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Dla osoby, która nigdy wcześniej nie brała kredytu ani pożyczki, znalezienie produktu, który precyzyjnie odpowie na jej potrzeby, może być dużym wyzwaniem. Planujesz sięgnąć po zewnętrzne źródło finansowania? Oto 3 rady, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

  1. Dobierz rodzaj kredytu do swoich potrzeb

Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie swoich potrzeb i wybór produktu, który na nie odpowie.

  • Chcesz pożyczyć kilka tysięcy złotych jak najszybciej, bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów? Dobrym wyborem okaże się prosta pożyczka gotówkowa, którą zaciągniesz na dowód.

  • Do sfinansowania swoich wydatków potrzebujesz co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych? Z pomocą przyjdzie kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa.

  • Chcesz zachować finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji, mając dostęp do pieniędzy 24 godziny na dobę, bez konieczności składania dodatkowych wniosków? Strzałem w 10. okaże się odnawialna linia pożyczkowa.

  1. Przeanalizuj swoje możliwości finansowe

Wiesz już, jaki produkt kredytowy najlepiej spełni Twoje potrzeby? Aby wiedzieć, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty, przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Dzięki takiej analizie zmniejszysz ryzyko nadmiernego obciążenia budżetu, opóźnień w spłacie i towarzyszących im konsekwencji.

  1. Porównaj oferty pożyczkodawców

Kredyty i pożyczki to produkty finansowe dostępne w ofertach wszystkich banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych. Wybór przypadkowego może narazić Cię jednak na dodatkowe koszty, utrudniony proces obsługi czy brak dostępu do atrakcyjnych benefitów. Jeśli wiesz już, po jaki produkt finansowy chcesz sięgnąć i ile pieniędzy możesz przeznaczyć na miesięczną ratę, czas na porównanie parametrów dostępnych na rynku ofert. Porównując parametry, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • dostępne kwoty. Większość instytucji finansowych z powodzeniem pożyczy kwotę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli potrzebujesz większej sumy, wyselekcjonuj pożyczkodawców oferujących produkty na wyższe kwoty;

  • dostępne okresy spłaty. Zależy Ci na tym, aby rata finansowania była jak najniższa? Sięgnij po pożyczkę, którą będziesz spłacał kilka lat. Chcesz zminimalizować koszty okołopożyczkowe? Jeśli Twój budżet na to pozwala, wybierz produkt z kilkumiesięcznym okresem spłaty;

  • koszty. Najlepszym wyznacznikiem kosztów okołokredytowych nie jest oprocentowanie, lecz wskaźnik RRSO — rzeczywistą roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile zapłacisz za pożyczone środki w skali roku;

  • sposób złożenia wniosku. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć dziś nie tylko w oddziale, ale także w systemie bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, a nawet przez telefon;

  • tempo wydania decyzji. Potrzebujesz pieniędzy na przysłowiowe wczoraj? Przed złożeniem wniosku koniecznie sprawdź, w jakim czasie pożyczkodawca wyda decyzję i wypłaci środki.

Źródła:

https://www.money.pl/gospodarka/kredyt-gotowkowy-wszystko-co-musisz-wiedziec-6926879782603424a.html

https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe---na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html


Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.


 

POLECANE
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy Wiadomości
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy

Polski Komitet Olimpijski ma domagać się zwrotu około 200 tys. zł od swojej byłej księgowej Hanny Bielczyk-Długosz. Kobieta jest matką Dominiki Długosz z "Newsweeka" i teściową Mariusza Gierszewskiego z "Radia Zet" – informuje Telewizja Republika.

Te kanały TVP idą pod nóż Wiadomości
Te kanały TVP idą pod nóż

Telewizja Polska zamierza zrezygnować z kilku tradycyjnych kanałów tematycznych. Mają zniknąć: młodzieżowy Alfa TVP, lifestylowy TVP Kobieta, a także dokumentalne TVP Nauka i TVP Dokument – informuje serwis press.pl.

Giertych zarzuca Radiu Maryja pobieranie haraczu. Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił gorące
Giertych zarzuca Radiu Maryja "pobieranie haraczu". Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił

Do naszej Redakcji wpłynął list otwarty Redakcji Radio Maryja do mec. Romana Giertycha w odpowiedzi na jego insynuacje ws. pobierania rzekomego "haraczu" - #HaraczDlaRydzyka płaciły prawie wszystkie ministerstwa. Każdy minister płacił ile mógł na zakonnika z naszych pieniędzy? Zleciłem pisanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 228 kk. - pisze Roman Giertych. Odpowiedź Radia Maryja w formie listu otwartego publikujemy w całości. Śródtytuły pochodzą od Redakcji Tysol.pl.

Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona tylko u nas
Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona

Wyznawcy ideologii gender twierdzą, że nie krzywdzą nieletnich. Jest to jednak bzdura – najnowsze badania pokazują bowiem, że denializm płciowy skrzywdził tysiące dzieci i nastolatków w samych USA w ostatnich latach.

Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem Rzeczpospolitej gorące
Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem "Rzeczpospolitej"

"Posługiwanie się przekleństwami w rozmowie z dziennikarzem nie przystoi" – pisze w swoim tekście dziennikarz "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak i przekazuje, jak wyglądała jego rozmowa telefoniczna z poseł Kingą Gajewską z Platformy Obywatelskiej.

To zaszczyt pana poznać. Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO] Wiadomości
"To zaszczyt pana poznać". Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO]

W sieci pojawiło się zaskakujące nagranie z obchodów miesięcznicy. Grupa młodzieży, która znalazła się pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej otoczyła Jarosława Kaczyńskiego i z wielką frajdą przywitała się z liderem PiS.

Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada gorące
Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada

Prezydent Andrzej Duda chce wygłosić orędzie do Sejmu w rocznicę wyborów parlamentarnych, 15 października – przekazał szef jego gabinetu Marcin Mastalerek. Marszałek Izby Szymon Hołownia, poinformował, że zaproponował prezydentowi, by orędzie wygłosił 16 października.

Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa pilne
Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa

Mecenas Michał Skwarzyński tuż po spotkaniu z księdzem Michałem Olszewskim przekazał najnowsze informacje dotyczące aresztowanego duchownego.

Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska Wiadomości
Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski poinformował w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała ze stanowiska prezesa Rafała Krzemienia. Dodał, że powodem odwołania było "niedochowanie najwyższych standardów" przy powoływaniu dyrektorów regionalnych.

Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton

Księżna Walii Kate Middleton i Książę William złożyli niespodziewaną wizytę w Southport, spotykając się z rodzinami ofiar ataków. To pierwsze wspólne wystąpienie po zakończeniu leczenia Księżnej.

REKLAMA

Co Polacy wiedzą o kredytach i pożyczkach?

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW) jedynie 9 proc. Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Co warto wiedzieć o kredytach i pożyczkach przed zawarciem umowy z instytucją finansową?
 Co Polacy wiedzą o kredytach i pożyczkach?

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW) jedynie 9 proc. Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Co warto wiedzieć o kredytach i pożyczkach przed zawarciem umowy z instytucją finansową?

Wg badań Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW) podstawy znajomości i zagadnień finansowych szczególnie nisko oceniają młodzi w wieku 18-34 lata (57 proc.) oraz osoby powyżej 65. roku życia (56 proc.). Duże problemy ten obszar wiedzy sprawia również mieszkańcom wsi, wśród których 58% osób nie określa własnego poziomu znajomości zagadnień finansowych choćby jako przeciętnego. Polacy najsłabiej oceniają swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa (65 proc.). W dalszej kolejności krytycznie spoglądamy na poziom wiedzy o kredytach i pożyczkach (44 proc.). Na trzecim miejscu podium uplasowała się wiedza na temat oszczędności i finansów publicznych (po 34 proc.).

Planujesz sięgnąć po kredyt lub pożyczkę? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Dla osoby, która nigdy wcześniej nie brała kredytu ani pożyczki, znalezienie produktu, który precyzyjnie odpowie na jej potrzeby, może być dużym wyzwaniem. Planujesz sięgnąć po zewnętrzne źródło finansowania? Oto 3 rady, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

  1. Dobierz rodzaj kredytu do swoich potrzeb

Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie swoich potrzeb i wybór produktu, który na nie odpowie.

  • Chcesz pożyczyć kilka tysięcy złotych jak najszybciej, bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów? Dobrym wyborem okaże się prosta pożyczka gotówkowa, którą zaciągniesz na dowód.

  • Do sfinansowania swoich wydatków potrzebujesz co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych? Z pomocą przyjdzie kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa.

  • Chcesz zachować finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji, mając dostęp do pieniędzy 24 godziny na dobę, bez konieczności składania dodatkowych wniosków? Strzałem w 10. okaże się odnawialna linia pożyczkowa.

  1. Przeanalizuj swoje możliwości finansowe

Wiesz już, jaki produkt kredytowy najlepiej spełni Twoje potrzeby? Aby wiedzieć, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty, przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Dzięki takiej analizie zmniejszysz ryzyko nadmiernego obciążenia budżetu, opóźnień w spłacie i towarzyszących im konsekwencji.

  1. Porównaj oferty pożyczkodawców

Kredyty i pożyczki to produkty finansowe dostępne w ofertach wszystkich banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych. Wybór przypadkowego może narazić Cię jednak na dodatkowe koszty, utrudniony proces obsługi czy brak dostępu do atrakcyjnych benefitów. Jeśli wiesz już, po jaki produkt finansowy chcesz sięgnąć i ile pieniędzy możesz przeznaczyć na miesięczną ratę, czas na porównanie parametrów dostępnych na rynku ofert. Porównując parametry, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • dostępne kwoty. Większość instytucji finansowych z powodzeniem pożyczy kwotę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli potrzebujesz większej sumy, wyselekcjonuj pożyczkodawców oferujących produkty na wyższe kwoty;

  • dostępne okresy spłaty. Zależy Ci na tym, aby rata finansowania była jak najniższa? Sięgnij po pożyczkę, którą będziesz spłacał kilka lat. Chcesz zminimalizować koszty okołopożyczkowe? Jeśli Twój budżet na to pozwala, wybierz produkt z kilkumiesięcznym okresem spłaty;

  • koszty. Najlepszym wyznacznikiem kosztów okołokredytowych nie jest oprocentowanie, lecz wskaźnik RRSO — rzeczywistą roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile zapłacisz za pożyczone środki w skali roku;

  • sposób złożenia wniosku. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć dziś nie tylko w oddziale, ale także w systemie bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, a nawet przez telefon;

  • tempo wydania decyzji. Potrzebujesz pieniędzy na przysłowiowe wczoraj? Przed złożeniem wniosku koniecznie sprawdź, w jakim czasie pożyczkodawca wyda decyzję i wypłaci środki.

Źródła:

https://www.money.pl/gospodarka/kredyt-gotowkowy-wszystko-co-musisz-wiedziec-6926879782603424a.html

https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe---na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html


Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe