Mosad zastrasza prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego

Brytyjski dziennik „The Guardian” w obszernej publikacji ujawnia, jak Izrael od niemal dekady prowadzi tajną „wojnę” przeciwko Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, wykorzystując do tego służby wywiadowcze.
Benjamin Netanjahu i Fatou Bensouda Mosad zastrasza prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego
Benjamin Netanjahu i Fatou Bensouda / fot. Wikipedia CC BY-SA 2.0 / U.S. Embassy Jerusalem / Wayamo Foundation

Tajemnicze oświadczenie prokuratora MTK

W połowie maja prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan ogłosił, że wniósł o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony Izraela Joawa Galanta oraz trzech przywódców Hamasu – Jahja Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanije. Wniosek uzasadnił podejrzeniami o ich odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 r. na terytorium Izraela i Strefy Gazy.

Khan wydał przy tej okazji tajemniczo brzmiące oświadczenie: 

Nalegam na natychmiastowe zaprzestanie wszelkich prób utrudniania, zastraszania lub niewłaściwego wpływania na urzędników tego sądu

Nie podał konkretnych szczegółów, do kogo kieruje te słowa, ale dodał, że „każda taka ingerencja jest przestępstwem” i podkreślił, że jeśli takie zachowanie będzie kontynuowane, jego biuro „nie zawaha się przed podjęciem działań”. 

Czytaj więcej: Wniosek o areszt dla Benjamina Netanjahu. Jest odpowiedź Izraela

Szokujące ustalenia brytyjskiego dziennika

Tymczasem brytyjski „The Guardian” informuje, że wiadomo już, do kogo były kierowane te słowa. Dziennik w obszernej publikacji opisał trwającą prawie dekadę tajną „wojnę” Izraela przeciwko Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. 

Izrael wykorzystał swoje agencje wywiadowcze do inwigilacji, hakowania, wywierania presji, oczerniania i rzekomego grożenia starszym pracownikom MTK w celu wykolejenia dochodzeń prowadzonych przez sąd

– poinformowano w publikacji. Jak czytamy, izraelski wywiad przechwycił komunikację wielu urzędników MTK, w tym Khana i jego poprzedniczki Fatou Bensoudy, podsłuchując rozmowy telefoniczne, przechwytując wiadomości, e-maile i dokumenty. Inwigilacja trwała w ostatnich miesiącach wyjątkowo intensywnie, zapewniając premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu wiedzę na temat zamiarów prokuratora. Niedawno przechwycona komunikacja sugerowała, że Khan chciał wydać nakazy aresztowania Izraelczyków, ale był pod „ogromną presją ze strony Stanów Zjednoczonych”. 

Czytaj również: Nieoficjalnie: Rząd próbuje pominąć prezydenta przy powołaniu kolejnego ambasadora

Obsesja Netanjahu

Fatou Bensouda, która jako główny prokurator wszczęła dochodzenie MTK w 2021 r., była również szpiegowana i rzekomo grożono jej

– informuje „The Guardian”. Tajna operacja przeciwko Bensoudzie była prowadzona osobiście przez bliskiego sojusznika Netanjahu, Yossiego Cohena, który był wówczas dyrektorem izraelskiej agencji wywiadu zagranicznego – Mosadu. 

Netanjahu był bardzo zainteresowany operacjami wywiadowczymi przeciwko MTK i został opisany przez jedno ze źródeł wywiadowczych jako „mający obsesję” na punkcie przechwyconych informacji w tej sprawie. (…) Jego wysiłki obejmowały krajową agencję szpiegowską Szin Bet, a także dyrekcję wywiadu wojskowego Aman i oddział cyberwywiadu, Jednostkę 8200. Źródła podają, że dane wywiadowcze uzyskane z przechwyconych informacji zostały przekazane rządowym ministerstwom sprawiedliwości, spraw zagranicznych i spraw strategicznych

– czytamy w publikacji. 

Jak podaje „The Guardian”, wyniki śledztwa opierają się na wywiadach z ponad dwoma tuzinami obecnych i byłych izraelskich oficerów wywiadu i urzędników państwowych, wysokich rangą urzędników MTK, dyplomatów i prawników zaznajomionych ze sprawą MTK i wysiłkami Izraela na rzecz jej podważenia.

Czytaj także: Szef Komitetu Wojskowego NATO: Jesteśmy gotowi na atak Rosji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej

Groźby wobec prokurator MTK

„The Guardian” ujawnia, że Yossi Cohen – szef izraelskiej agencji wywiadu Mosad i bliski sojusznik Netanjahu – groził głównej prokurator MTK i członkom jej rodziny, usiłując wywrzeć na nią presję, aby zaniechała śledztwa w sprawie zbrodni wojennych.

Powinnaś nam pomóc i pozwolić nam się sobą zaopiekować. Nie chcesz wdawać się w rzeczy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu twojej rodziny

– te słowa miał powiedzieć Yossi Cohen pod adresem Bensoudy, która miała być śledzona i często nagabywana. 

Mosad żywo zainteresował się także członkami jej rodziny i uzyskał transkrypcje tajnych nagrań jej męża, według dwóch źródeł mających bezpośrednią wiedzę o sytuacji. Izraelscy urzędnicy próbowali następnie wykorzystać ten materiał do zdyskredytowania prokurator

– czytamy w publikacji. 

Czytaj również: Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone

MTK zabiera głos

Jesteśmy świadomi proaktywnych działań wywiadowczych podejmowanych przez szereg krajowych agencji wrogo nastawionych do sądu. MTK stale wdraża środki zaradcze przeciwko takim działaniom i żaden z ostatnich ataków na MTK przez krajowe agencje wywiadowcze nie przeniknął do głównych zasobów dowodowych sądu, które pozostały bezpieczne

– tak sprawę skomentował rzecznik Międzynarodowego Trybunału Karnego. 

Czytaj także: Premier: Przywracamy 200-metrową strefę buforową na granicy z Białorusią

Izrael odrzuca zarzuty

Z kolei rzecznik biura premiera Izraela całkowicie odrzuca zarzuty stawiane przez redakcję „The Guardian”.

Przekazane nam pytania są pełne wielu fałszywych i bezpodstawnych zarzutów mających na celu zaszkodzenie państwu Izrael

– przekazał rzecznik premiera. Z kolei rzecznik IDF [Sił Obronnych Izraela – red.] poinformował, że wojsko „nie prowadziło i nie prowadzi inwigilacji ani innych operacji wywiadowczych przeciwko MTK”.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kto pozwala na taki ubiór w telewizji?. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Kto pozwala na taki ubiór w telewizji?". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wydań popularnego programu "Dzień Dobry TVN" w sieci po raz kolejny zawrzało.

Nie żyje gwiazda legendarnego serialu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany aktor. Miał zaledwie 56 lat.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego momentu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham. Media bacznie śledzą każdy komunikat.

Młoda Polka ugodzona nożem we Włoszech z ostatniej chwili
Młoda Polka ugodzona nożem we Włoszech

Włoskie media opublikowały nagranie przedstawiające przerażoną i ranną w dłoń polską turystkę, która została napadnięta w rzymskiej dzielnicy San Lorenzo - miejscu klubów, barów i zabaw młodzieży. "Dziki Zachód"- tak dzielnicę tę nazwał dziennik "La Repubblica", który zamieścił wideo z młodą Polką.

Prof. Grzegorz Górski: Orban wchodzi od gry Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Orban wchodzi od gry

Jest niezwykle ciekawe to, że w Polsce panuje ciągle cisza wokół coraz bardziej interesującej gry o ukształtowanie nowego europejskiego układu. To rzecz krytyczna dla przyszłości Unii i szerzej Europy w nadchodzących latach. Co istotne, zwykle tego typu napięcia i gry kończyły się w historii wojnami, bo nie dawało się przezwyciężyć w normalnej, dyplomatycznej drodze wszystkich sprzeczności.

Grecja znowu mierzy się z pożarami z ostatniej chwili
Grecja znowu mierzy się z pożarami

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który może doprowadzić do powstania kolejnych ognisk – podał Reuters w sobotę.

Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę? gorące
Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę?

Portal Bild.de ujawnił, że jasne staje się dlaczego, zginęła 15-letnia Roqia z Afganistanu, która utonęła w Renie. Okazuje się, że jej rodzice mocno sprzeciwiali się temu, że chciała ona prowadzić "wolne życie".

Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne polityka
Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne

Kwestia tzw. przysposobienia dzieci w związkach partnerskich to zabezpieczenie interesu i uregulowanie praw dzieci w takich związkach - powiedziała w sobotę minister edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że dbając o dobro dzieci, należy wprowadzić związki partnerskie.

Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans z ostatniej chwili
Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans

Hubert Hurkacz awansował do finału turnieju ATP 500 na kortach trawiastych w Halle, pokonując turniejową "dwójkę" Niemca Alexandera Zvereva 7:6 (7-2), 6:4.

Uwaga: nadciągają silne burze Wiadomości
Uwaga: nadciągają silne burze

W sobotę pogoda będzie zmieniać się bardzo dynamicznie, burze obejmą teren niemal całego kraju, zwłaszcza na wschodzie. Na południowym wschodzie przewidywane są ostrzeżenia o upałach - przekazał synoptyk IMGW.

REKLAMA

Mosad zastrasza prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego

Brytyjski dziennik „The Guardian” w obszernej publikacji ujawnia, jak Izrael od niemal dekady prowadzi tajną „wojnę” przeciwko Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, wykorzystując do tego służby wywiadowcze.
Benjamin Netanjahu i Fatou Bensouda Mosad zastrasza prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego
Benjamin Netanjahu i Fatou Bensouda / fot. Wikipedia CC BY-SA 2.0 / U.S. Embassy Jerusalem / Wayamo Foundation

Tajemnicze oświadczenie prokuratora MTK

W połowie maja prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan ogłosił, że wniósł o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony Izraela Joawa Galanta oraz trzech przywódców Hamasu – Jahja Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanije. Wniosek uzasadnił podejrzeniami o ich odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 r. na terytorium Izraela i Strefy Gazy.

Khan wydał przy tej okazji tajemniczo brzmiące oświadczenie: 

Nalegam na natychmiastowe zaprzestanie wszelkich prób utrudniania, zastraszania lub niewłaściwego wpływania na urzędników tego sądu

Nie podał konkretnych szczegółów, do kogo kieruje te słowa, ale dodał, że „każda taka ingerencja jest przestępstwem” i podkreślił, że jeśli takie zachowanie będzie kontynuowane, jego biuro „nie zawaha się przed podjęciem działań”. 

Czytaj więcej: Wniosek o areszt dla Benjamina Netanjahu. Jest odpowiedź Izraela

Szokujące ustalenia brytyjskiego dziennika

Tymczasem brytyjski „The Guardian” informuje, że wiadomo już, do kogo były kierowane te słowa. Dziennik w obszernej publikacji opisał trwającą prawie dekadę tajną „wojnę” Izraela przeciwko Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. 

Izrael wykorzystał swoje agencje wywiadowcze do inwigilacji, hakowania, wywierania presji, oczerniania i rzekomego grożenia starszym pracownikom MTK w celu wykolejenia dochodzeń prowadzonych przez sąd

– poinformowano w publikacji. Jak czytamy, izraelski wywiad przechwycił komunikację wielu urzędników MTK, w tym Khana i jego poprzedniczki Fatou Bensoudy, podsłuchując rozmowy telefoniczne, przechwytując wiadomości, e-maile i dokumenty. Inwigilacja trwała w ostatnich miesiącach wyjątkowo intensywnie, zapewniając premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu wiedzę na temat zamiarów prokuratora. Niedawno przechwycona komunikacja sugerowała, że Khan chciał wydać nakazy aresztowania Izraelczyków, ale był pod „ogromną presją ze strony Stanów Zjednoczonych”. 

Czytaj również: Nieoficjalnie: Rząd próbuje pominąć prezydenta przy powołaniu kolejnego ambasadora

Obsesja Netanjahu

Fatou Bensouda, która jako główny prokurator wszczęła dochodzenie MTK w 2021 r., była również szpiegowana i rzekomo grożono jej

– informuje „The Guardian”. Tajna operacja przeciwko Bensoudzie była prowadzona osobiście przez bliskiego sojusznika Netanjahu, Yossiego Cohena, który był wówczas dyrektorem izraelskiej agencji wywiadu zagranicznego – Mosadu. 

Netanjahu był bardzo zainteresowany operacjami wywiadowczymi przeciwko MTK i został opisany przez jedno ze źródeł wywiadowczych jako „mający obsesję” na punkcie przechwyconych informacji w tej sprawie. (…) Jego wysiłki obejmowały krajową agencję szpiegowską Szin Bet, a także dyrekcję wywiadu wojskowego Aman i oddział cyberwywiadu, Jednostkę 8200. Źródła podają, że dane wywiadowcze uzyskane z przechwyconych informacji zostały przekazane rządowym ministerstwom sprawiedliwości, spraw zagranicznych i spraw strategicznych

– czytamy w publikacji. 

Jak podaje „The Guardian”, wyniki śledztwa opierają się na wywiadach z ponad dwoma tuzinami obecnych i byłych izraelskich oficerów wywiadu i urzędników państwowych, wysokich rangą urzędników MTK, dyplomatów i prawników zaznajomionych ze sprawą MTK i wysiłkami Izraela na rzecz jej podważenia.

Czytaj także: Szef Komitetu Wojskowego NATO: Jesteśmy gotowi na atak Rosji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej

Groźby wobec prokurator MTK

„The Guardian” ujawnia, że Yossi Cohen – szef izraelskiej agencji wywiadu Mosad i bliski sojusznik Netanjahu – groził głównej prokurator MTK i członkom jej rodziny, usiłując wywrzeć na nią presję, aby zaniechała śledztwa w sprawie zbrodni wojennych.

Powinnaś nam pomóc i pozwolić nam się sobą zaopiekować. Nie chcesz wdawać się w rzeczy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu twojej rodziny

– te słowa miał powiedzieć Yossi Cohen pod adresem Bensoudy, która miała być śledzona i często nagabywana. 

Mosad żywo zainteresował się także członkami jej rodziny i uzyskał transkrypcje tajnych nagrań jej męża, według dwóch źródeł mających bezpośrednią wiedzę o sytuacji. Izraelscy urzędnicy próbowali następnie wykorzystać ten materiał do zdyskredytowania prokurator

– czytamy w publikacji. 

Czytaj również: Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone

MTK zabiera głos

Jesteśmy świadomi proaktywnych działań wywiadowczych podejmowanych przez szereg krajowych agencji wrogo nastawionych do sądu. MTK stale wdraża środki zaradcze przeciwko takim działaniom i żaden z ostatnich ataków na MTK przez krajowe agencje wywiadowcze nie przeniknął do głównych zasobów dowodowych sądu, które pozostały bezpieczne

– tak sprawę skomentował rzecznik Międzynarodowego Trybunału Karnego. 

Czytaj także: Premier: Przywracamy 200-metrową strefę buforową na granicy z Białorusią

Izrael odrzuca zarzuty

Z kolei rzecznik biura premiera Izraela całkowicie odrzuca zarzuty stawiane przez redakcję „The Guardian”.

Przekazane nam pytania są pełne wielu fałszywych i bezpodstawnych zarzutów mających na celu zaszkodzenie państwu Izrael

– przekazał rzecznik premiera. Z kolei rzecznik IDF [Sił Obronnych Izraela – red.] poinformował, że wojsko „nie prowadziło i nie prowadzi inwigilacji ani innych operacji wywiadowczych przeciwko MTK”.

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe