Trump kontra Harris. Jaki wynik przewiduje rynek?
Trump kontra Harris. Co przewiduje rynek?
Według rynku prognoz opartego na kryptowalutach Polymarket, oficjalny kandydat republikanów ma 65 proc. szanse na wygraną w wyścigu o fotel prezydenta USA. To mniej niż chwilę po zamachu na Donalda Trumpa, gdy jego szanse oceniane były na nawet 70 proc. Warto jednak zaznaczyć, że od połowy maja szanse Trumpa utrzymują się w trendzie wzrostowym.
Szanse Kamali Harris oceniane są na 32 proc. Nie jest ona jednak jeszcze oficjalnym kandydatem Partii Demokratycznej. Na 2 proc. oceniane są z kolei szanse na zwycięstwo w wyborach przez Michelle Obamę, żonę byłego prezydenta Baracka Obamy.
Przed oficjalną nominacją warto więc spojrzeć na to, jak rozkładają wyniki na rynku „Która z partii wygra wybory prezydenckie w USA”. Tutaj demokraci notują 37 proc. wynik, a republikanie 63 proc.
Kto kandydatem demokratów?
Polymarket przewiduje 81 proc. szans na to, że to wiceprezydent Kamala Harris zostanie oficjalnie mianowana przez demokratów.
Szanse Michelle Obamy oceniane są na 4 proc., Hilary Clinton 1 proc., Gavina Newsoma także na 1 proc. Opcja „inne” jest na poziomie 3 proc.
Rynek prognoz, czyli zakłady na przyszłe wydarzenia
Polymarket to platforma rynków predykcyjnych oparta na technologii blockchain, na której uczestnicy mogą stawiać zakłady na przyszłe wydarzenia, takie jak np. wynik wyborów prezydenckich w USA. Działa na zasadzie rynku predykcyjnego, gdzie użytkownicy kupują i sprzedają kontrakty oparte na prawdopodobieństwie wystąpienia określonego zdarzenia.
Jak to działa?
Uczestnicy kupują kontrakty, które reprezentują ich przewidywania. Na przykład w kontekście wyborów prezydenckich można kupić kontrakty na to, że dany kandydat wygra.
Cena kontraktu (wahająca się od 0 do 1 dolara) odzwierciedla bieżące prawdopodobieństwo, jakie rynek przypisuje danemu zdarzeniu. Jeśli kontrakt na zwycięstwo kandydata X kosztuje 0,70 dolara, oznacza to, że rynek ocenia prawdopodobieństwo jego wygranej na 70 proc.
Kurs kontraktu jest więc naturalnym wynikiem interakcji podaży i popytu. Użytkownicy, którzy uważają, że dane zdarzenie jest bardziej prawdopodobne, niż wskazuje obecna cena, będą kupować kontrakty, podbijając cenę. Ci, którzy sądzą, że wydarzenie jest mniej prawdopodobne, będą postępować odwrotnie – sprzedawać kontrakty, co poskutkuje obniżeniem ceny.