„Ile Jaruzela w Tusku?”. O tym piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”

13 grudnia upływa nie tylko kolejna rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ale także pierwsza rocznica objęcia rządów przez Donalda Tuska.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 50/2024 „Ile Jaruzela w Tusku?”. O tym piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 50/2024 / TS nr 50/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

TEMAT NUMER

Nie chcemy „demokracji walczącej”

Na łamach najnowszego numeru „TS” podsumowujemy ten rok, podejmując refleksję nad niebezpiecznymi analogiami do epoki „słusznie minionej”, zwłaszcza w aspekcie zubażania społeczeństwa, jak i coraz większych zagrożeń dla praworządności.

Redaktor naczelny TS Michał Ossowski wskazuje w swoim tekście, że pewne gwarancje socjalne i propracownicze wypracowane podczas ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości uznaliśmy z biegiem czasu za oczywiste, zapominając, że mogą one zostać nam odebrane.

Symbolem poprzedniego rządu Donalda Tuska stała się polityka antypracownicza. Zamykano zakłady pracy, przeprowadzano zwolnienia grupowe. Wówczas podniesiono podatek VAT, prywatyzowano służbę zdrowia, a także podniesiono wiek emerytalny. Wyprzedawano spółki państwowe. O takich rozwiązaniach – dziś obowiązujących i powszechnie akceptowanych, jak wolne od handlu niedziele czy 500 plus – rząd wówczas nie chciał słyszeć. Co więcej, jego przedstawiciele przekonywali, że Polacy muszą zacisnąć pasa, bo inaczej grozi nam zapaść

- przypomina Ossowski.

Pytanie, czym teraz argumentują odwrót od prospołecznych rozwiązań. Właściwie w ogóle tego nie robią. Co więcej, zdają się nie widzieć, jak niszczone są państwowe spółki (np. PKP Cargo), i że bezrobocie znowu rośnie. Przyjmują to za naturalne następstwo zdarzeń. Podobnie jak mówienie przez osiem lat o obronie praworządności łamanej ich zdaniem przez poprzedni rząd i wreszcie przywróconej po 13 grudnia (chichot historii), a następnie siłowe przejęcie mediów publicznych i równie bezprawne rozprawienie się z KRS i Prokuraturą Krajową

- dodaje.

Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego „TS” wskazuje w swoim felietonie na historyczną powtarzalność określonych mechanizmów, przypominając zarazem o możliwości ich uniknięcia za sprawą wolnej woli i przytomności umysłu.

13 grudnia jest symboliczną datą polskiej tragedii. Oto dyktator ogłasza się zbawcą ojczyzny oraz demokracji. Jego oponenci zostają przedstawieni jako „zdrajcy” i „wichrzyciele”. Władza sięga po środki ostateczne, czyli po nagą przemoc. Kończy się dyskusja. Zaczyna tyrania. Wspólnota pęka, a blizny nie będą mogły się zagoić przez lata. To oczywiście opis tego, co wydarzyło się w roku 1981, gdy junta wojskowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziła w Polsce stan wojenny. Chińczycy mówią, że to, co wydarzyło się w dziejach państwa i narodu raz, może się wydarzyć po raz drugi. I dodają, że jeśli wydarzy się po raz drugi, to pewnie zdarzy się i po raz trzeci

- pisze Woś.

Na szczęście naszej kulturze obca jest wiara w fatum. Wierzymy, że człowiek to istota wyposażona w wolną wolę. A narody – jako twory zbiorowe złożone z wolnych ludzi – też mogą podejmować wolne decyzje. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi – żeby duch 13 grudnia nam się nie wydarzył ponownie w scenerii trzeciej dekady XXI wieku. Stawka w tym właśnie, żeby władza nie dostawała małpiego rozumu i by nie puszczały jej hamulce. Żeby rządzący nie ogłaszali się jedynymi zbawcami ojczyzny i demokracji. A nawet jeśli tak robią, to żeby nie dawali sobie prawa do przedstawiania opozycji jako „zdrajców” i „wichrzycieli”. A nawet jeśli tak zrobią, to żeby nigdy, przenigdy nie sięgali po środki ostateczne, czyli po nagą przemoc. I żeby wspólnota nam znowu nie pękła i by stare rany nie zostały na nowo rozszarpane. Krótko mówiąc: nie chcemy demokracji walczącej, wiecznego szukania podstawy prawnej ani dorzynania watahy. Nie dlatego, że lubimy tych czy tamtych, ale ponieważ nie chcemy więcej trzynastych grudni w naszym zbiorowym kalendarzu

- puentuje.

Tusk jak Dorian Gray

„Za młodu Donald Tusk walczył z generałem Wojciechem Jaruzelskim, a w późniejszych  latach ze wszystkim, co mu go przypominało. Czy jednak mocując się z potworami, uważał, by samemu nie stać się jednym z nich?” – zastanawia się w swoim tekście pt. „Klątwa 13 grudnia” Ludwik Pęzioł. Publicysta analizuje, czy i w jaki sposób Donald Tusk w czasie swojej drogi do najwyższych stanowisk państwowych powoli, niczym w powieści Oscara Wilde’a „Portret Doriana Graya”, zamieniał się w kogoś, kim początkowo być może wcale nie chciał się stać.

Polska stała się łupem

Synteza roku rządów Donalda Tuska właściwie nie nastręcza trudności, nie jest skomplikowana, bo nie ma czego różnicować. Każda działalność tej ekipy znaczona jest destrukcją, zubożeniem zasobów i siły państwa. „Liberałowie nie rządzą, oni naprawdę nic nie robią – powiedział kiedyś w zaufaniu w radiowym korytarzu człowiek związany z Lewicą”

– pisze w swoim tekście pt. „Polska stała się łupem” Jakub Pacan.

Spustoszenie – to właściwie jedyne dziedzictwo Koalicji 13 grudnia po roku rządów. Jest tak źle, że ekipę Donalda Tuska zaczynają krytykować nawet mateczniki poparcia tego środowiska

- alarmuje dziennikarz.

Skok na media 12 miesięcy później

Krzysztof Karnkowski w artykule pt. „Skok na media 12 miesięcy później” wspomina wydarzenia związane z siłowym przejęciem mediów publicznych przez ekipę Koalicji Obywatelskiej. Opisuje chwile, których był wówczas – jako pracownik Telewizji Polskiej - naocznym świadkiem i uczestnikiem.

Po wyborach w 2023 roku w gabinetach, pokojach i na korytarzach przy Woronicza i pl. Powstańców atmosfera stała się nerwowa. Dla wszystkich było oczywiste, że Telewizję Polską czekają zmiany. Jednak praktyka poprzednich politycznych zwrotów akcji, znana pracownikom z dłuższym zawodowym doświadczeniem, nie wskazywała na to, że przejęcie mediów publicznych przebiegnie w tak gwałtowny i niezgodny z przepisami sposób. Nowy rząd powstał 13 grudnia, tydzień później wyłączono sygnał TVP Info. Pod osłoną policyjnych pał i zaprzyjaźnionych z politykami PO ochroniarzy dokonano skoku na TVP, Polskie Radio i PAP. Z przyczyn oczywistych najwięcej emocji wywołało przejęcie Telewizji Polskiej

- relacjonuje publicysta.

Marsz intelektualistów – wtedy i teraz

Monika Małkowska w tekście „Marsz intelektualistów – wtedy i teraz” analizuje proces „obrastania w tłuszcz” tudzież „piórka” niegdysiejszych niepokornych dusz walczących z opresyjnym systemem.

Mieszamy pojęcia – bywa, że złodzieja, kombinatora, aferzystę określamy mianem człowieka zapobiegliwego i przedsiębiorczego, z kolei człowieka uczciwego nazywamy „frajerem”, który nie umie się „ustawić”

– mówi Eugeniusz Karasiński, działacz opozycji antykomunistycznej, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w rozmowie z Agnieszką Żurek. Działacz podziemia solidarnościowego komentuje w wywiadzie m.in. kwestie przywracania przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa oraz inne mechanizmy sprawiające, że dawni oprawcy w dzisiejszej Polsce śmieją się w twarz swoim niegdysiejszym ofiarom.

Co jeszcze znajdziemy w najnowszym numerze „TS”?

- „Rok antysocjalny” – tekst, w którym Remigiusz Okraska analizuje, w jaki sposób rząd Tuska lekceważy sprawy społeczne;

- „Poczta Polska następna do rozbiórki” – analizę sytuacji w Poczcie Polskiej pióra Marcina Krzeszowca;

- „Siłowa destrukcja państwa” – artykuł Mariusza Staniszewskiego o mechanizmach stosowania przemocy przez przedstawicieli obecnego rządu;

- „Dajcie nam ten jeden dzień” – felieton Magdaleny Okraski nt. Wigilii wolnej od pracy;

 

…oraz wiele innych ciekawych artykułów. Zachęcamy do lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Paraliż lotniska w Krakowie. Jest komunikat Wiadomości
Paraliż lotniska w Krakowie. Jest komunikat

Z powodu mgły samoloty od rana nie wyleciały z lotniska w podkrakowskich Balicach, a dwa loty z Włoch do Krakowa zostały przekierowane do portu w Katowicach. Lotnisko zaapelowało o śledzenie informacji od przewoźników.

Dramat gwiazdy M jak miłość. To dobija... Wiadomości
Dramat gwiazdy "M jak miłość". "To dobija..."

Gwiazda "M jak Miłość" Teresa Lipowska w rozmowie z "Dzień dobry TVN" przekazała bardzo smutne wieści.

Australian Open: Świątek już w ćwierćfinale z ostatniej chwili
Australian Open: Świątek już w ćwierćfinale

Wiceliderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała Niemkę Evę Lys 6:0, 6:1 i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne. Jej kolejną rywalką będzie Amerykanka Emma Navarro (nr 8.) lub Rosjanka Daria Kasatkina (nr 9.).

Nawrocki: Jeśli będzie trzeba, spotkajmy się na ulicach Wiadomości
Nawrocki: Jeśli będzie trzeba, spotkajmy się na ulicach

– Wspólnie zatrzymajmy projekt ustawy wprowadzający cenzurę w sieci! Zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie są niewiarygodne – wiemy, że podpisze on każdą ustawę, jaką przedłoży mu jego partyjny szef, czyli D. Tusk. Powiedzmy stop cenzurze w sieci – twierdzi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Telewizja Republika planuje uruchomić dwa nowe kanały z ostatniej chwili
Telewizja Republika planuje uruchomić dwa nowe kanały

Szef wydawców Telewizji Republika Jarosław Olechowski poinformował, że trwają intensywne prace, aby rozwijać istniejącą już Republikę Plus. Co ciekawe, w grę wchodzi także uruchomienie kanału sportowego i informacyjnego.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd Tuska zadłuża kraj na lichwiarskich warunkach z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd Tuska zadłuża kraj na lichwiarskich warunkach

Po podwyższeniu przez rząd Tuska deficytu budżetowego na poprzedni rok do 240 mld zł i uchwaleniu przez parlament budżetu na 2025 rok z deficytem w wysokości prawie 290 mld zł jasne było, że potrzeby pożyczkowe naszego kraju gwałtownie wzrosną. 

Księżna Kate opuszcza Wielką Brytanię. Wyciekł sekret Pałacu Buckingham gorące
"Księżna Kate opuszcza Wielką Brytanię". Wyciekł sekret Pałacu Buckingham

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

CNN: Rozmowa Putin–Trump w pierwszych dniach po inauguracji z ostatniej chwili
CNN: Rozmowa Putin–Trump w pierwszych dniach po inauguracji

Donald Trump planuje rozmowę z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w pierwszych dniach po swym zaprzysiężeniu na prezydenta USA – podał portal telewizji CNN. Według portalu przygotowania do rozmowy i potencjalnego spotkania trwają już od kilku tygodni.

Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Karol Nawrocki: Jestem przekonany, że wygram te wybory polityka
Karol Nawrocki: Jestem przekonany, że wygram te wybory

– Jestem przekonany, że wygram te wybory. Jestem sobą, jestem prawdziwy, w przeciwieństwie do mojego głównego kontrkandydata nie muszę nikogo udawać, przebierać się, odstawiać różnych szopek – powiedział tygodnikowi "Sieci" popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

REKLAMA

„Ile Jaruzela w Tusku?”. O tym piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”

13 grudnia upływa nie tylko kolejna rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ale także pierwsza rocznica objęcia rządów przez Donalda Tuska.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 50/2024 „Ile Jaruzela w Tusku?”. O tym piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 50/2024 / TS nr 50/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

TEMAT NUMER

Nie chcemy „demokracji walczącej”

Na łamach najnowszego numeru „TS” podsumowujemy ten rok, podejmując refleksję nad niebezpiecznymi analogiami do epoki „słusznie minionej”, zwłaszcza w aspekcie zubażania społeczeństwa, jak i coraz większych zagrożeń dla praworządności.

Redaktor naczelny TS Michał Ossowski wskazuje w swoim tekście, że pewne gwarancje socjalne i propracownicze wypracowane podczas ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości uznaliśmy z biegiem czasu za oczywiste, zapominając, że mogą one zostać nam odebrane.

Symbolem poprzedniego rządu Donalda Tuska stała się polityka antypracownicza. Zamykano zakłady pracy, przeprowadzano zwolnienia grupowe. Wówczas podniesiono podatek VAT, prywatyzowano służbę zdrowia, a także podniesiono wiek emerytalny. Wyprzedawano spółki państwowe. O takich rozwiązaniach – dziś obowiązujących i powszechnie akceptowanych, jak wolne od handlu niedziele czy 500 plus – rząd wówczas nie chciał słyszeć. Co więcej, jego przedstawiciele przekonywali, że Polacy muszą zacisnąć pasa, bo inaczej grozi nam zapaść

- przypomina Ossowski.

Pytanie, czym teraz argumentują odwrót od prospołecznych rozwiązań. Właściwie w ogóle tego nie robią. Co więcej, zdają się nie widzieć, jak niszczone są państwowe spółki (np. PKP Cargo), i że bezrobocie znowu rośnie. Przyjmują to za naturalne następstwo zdarzeń. Podobnie jak mówienie przez osiem lat o obronie praworządności łamanej ich zdaniem przez poprzedni rząd i wreszcie przywróconej po 13 grudnia (chichot historii), a następnie siłowe przejęcie mediów publicznych i równie bezprawne rozprawienie się z KRS i Prokuraturą Krajową

- dodaje.

Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego „TS” wskazuje w swoim felietonie na historyczną powtarzalność określonych mechanizmów, przypominając zarazem o możliwości ich uniknięcia za sprawą wolnej woli i przytomności umysłu.

13 grudnia jest symboliczną datą polskiej tragedii. Oto dyktator ogłasza się zbawcą ojczyzny oraz demokracji. Jego oponenci zostają przedstawieni jako „zdrajcy” i „wichrzyciele”. Władza sięga po środki ostateczne, czyli po nagą przemoc. Kończy się dyskusja. Zaczyna tyrania. Wspólnota pęka, a blizny nie będą mogły się zagoić przez lata. To oczywiście opis tego, co wydarzyło się w roku 1981, gdy junta wojskowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziła w Polsce stan wojenny. Chińczycy mówią, że to, co wydarzyło się w dziejach państwa i narodu raz, może się wydarzyć po raz drugi. I dodają, że jeśli wydarzy się po raz drugi, to pewnie zdarzy się i po raz trzeci

- pisze Woś.

Na szczęście naszej kulturze obca jest wiara w fatum. Wierzymy, że człowiek to istota wyposażona w wolną wolę. A narody – jako twory zbiorowe złożone z wolnych ludzi – też mogą podejmować wolne decyzje. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi – żeby duch 13 grudnia nam się nie wydarzył ponownie w scenerii trzeciej dekady XXI wieku. Stawka w tym właśnie, żeby władza nie dostawała małpiego rozumu i by nie puszczały jej hamulce. Żeby rządzący nie ogłaszali się jedynymi zbawcami ojczyzny i demokracji. A nawet jeśli tak robią, to żeby nie dawali sobie prawa do przedstawiania opozycji jako „zdrajców” i „wichrzycieli”. A nawet jeśli tak zrobią, to żeby nigdy, przenigdy nie sięgali po środki ostateczne, czyli po nagą przemoc. I żeby wspólnota nam znowu nie pękła i by stare rany nie zostały na nowo rozszarpane. Krótko mówiąc: nie chcemy demokracji walczącej, wiecznego szukania podstawy prawnej ani dorzynania watahy. Nie dlatego, że lubimy tych czy tamtych, ale ponieważ nie chcemy więcej trzynastych grudni w naszym zbiorowym kalendarzu

- puentuje.

Tusk jak Dorian Gray

„Za młodu Donald Tusk walczył z generałem Wojciechem Jaruzelskim, a w późniejszych  latach ze wszystkim, co mu go przypominało. Czy jednak mocując się z potworami, uważał, by samemu nie stać się jednym z nich?” – zastanawia się w swoim tekście pt. „Klątwa 13 grudnia” Ludwik Pęzioł. Publicysta analizuje, czy i w jaki sposób Donald Tusk w czasie swojej drogi do najwyższych stanowisk państwowych powoli, niczym w powieści Oscara Wilde’a „Portret Doriana Graya”, zamieniał się w kogoś, kim początkowo być może wcale nie chciał się stać.

Polska stała się łupem

Synteza roku rządów Donalda Tuska właściwie nie nastręcza trudności, nie jest skomplikowana, bo nie ma czego różnicować. Każda działalność tej ekipy znaczona jest destrukcją, zubożeniem zasobów i siły państwa. „Liberałowie nie rządzą, oni naprawdę nic nie robią – powiedział kiedyś w zaufaniu w radiowym korytarzu człowiek związany z Lewicą”

– pisze w swoim tekście pt. „Polska stała się łupem” Jakub Pacan.

Spustoszenie – to właściwie jedyne dziedzictwo Koalicji 13 grudnia po roku rządów. Jest tak źle, że ekipę Donalda Tuska zaczynają krytykować nawet mateczniki poparcia tego środowiska

- alarmuje dziennikarz.

Skok na media 12 miesięcy później

Krzysztof Karnkowski w artykule pt. „Skok na media 12 miesięcy później” wspomina wydarzenia związane z siłowym przejęciem mediów publicznych przez ekipę Koalicji Obywatelskiej. Opisuje chwile, których był wówczas – jako pracownik Telewizji Polskiej - naocznym świadkiem i uczestnikiem.

Po wyborach w 2023 roku w gabinetach, pokojach i na korytarzach przy Woronicza i pl. Powstańców atmosfera stała się nerwowa. Dla wszystkich było oczywiste, że Telewizję Polską czekają zmiany. Jednak praktyka poprzednich politycznych zwrotów akcji, znana pracownikom z dłuższym zawodowym doświadczeniem, nie wskazywała na to, że przejęcie mediów publicznych przebiegnie w tak gwałtowny i niezgodny z przepisami sposób. Nowy rząd powstał 13 grudnia, tydzień później wyłączono sygnał TVP Info. Pod osłoną policyjnych pał i zaprzyjaźnionych z politykami PO ochroniarzy dokonano skoku na TVP, Polskie Radio i PAP. Z przyczyn oczywistych najwięcej emocji wywołało przejęcie Telewizji Polskiej

- relacjonuje publicysta.

Marsz intelektualistów – wtedy i teraz

Monika Małkowska w tekście „Marsz intelektualistów – wtedy i teraz” analizuje proces „obrastania w tłuszcz” tudzież „piórka” niegdysiejszych niepokornych dusz walczących z opresyjnym systemem.

Mieszamy pojęcia – bywa, że złodzieja, kombinatora, aferzystę określamy mianem człowieka zapobiegliwego i przedsiębiorczego, z kolei człowieka uczciwego nazywamy „frajerem”, który nie umie się „ustawić”

– mówi Eugeniusz Karasiński, działacz opozycji antykomunistycznej, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w rozmowie z Agnieszką Żurek. Działacz podziemia solidarnościowego komentuje w wywiadzie m.in. kwestie przywracania przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa oraz inne mechanizmy sprawiające, że dawni oprawcy w dzisiejszej Polsce śmieją się w twarz swoim niegdysiejszym ofiarom.

Co jeszcze znajdziemy w najnowszym numerze „TS”?

- „Rok antysocjalny” – tekst, w którym Remigiusz Okraska analizuje, w jaki sposób rząd Tuska lekceważy sprawy społeczne;

- „Poczta Polska następna do rozbiórki” – analizę sytuacji w Poczcie Polskiej pióra Marcina Krzeszowca;

- „Siłowa destrukcja państwa” – artykuł Mariusza Staniszewskiego o mechanizmach stosowania przemocy przez przedstawicieli obecnego rządu;

- „Dajcie nam ten jeden dzień” – felieton Magdaleny Okraski nt. Wigilii wolnej od pracy;

 

…oraz wiele innych ciekawych artykułów. Zachęcamy do lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe