Sędzia usiłuje zablokować likwidację USAID przez Donalda Trumpa
![Donald Trump Sędzia usiłuje zablokować likwidację USAID przez Donalda Trumpa](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135189/17390193154e4d52c5e14b1a34fba082.jpg)
W ciągu ostatnich kilku dni tysiące pracowników kontraktowych, w tym dyplomaci za granicą, zostało odsuniętych od pracy lub pozbawionych dostępu do kluczowych systemów agencji. We wtorek wieczorem urzędnicy zatrudnieni bezpośrednio przez rząd USA zaczęli otrzymywać zawiadomienia o urlopach. Później tej samej nocy agencja poinformowała swoich pracowników, że "cały personel zatrudniony bezpośrednio przez USAID zostanie wysłany na urlop". Docelowo wszystkim ma zostać zorganizowany transport, który zabierze ich do Stanów Zjednoczonych w ciągu 30 dni.
Jesteśmy wszyscy emocjonalnie rozbici. (…) Czujemy, że toczy się przeciwko nam wojna psychologiczna
– histeryzuje jeden z dyplomatów w komentarzu dla CNN.
To haniebny, nikczemny i niespotykany dotąd sposób traktowania urzędników państwowych, których bezpieczeństwo jest zagrożone po złośliwych, zniesławiających wypowiedziach Muska
– mówi inny.
- Nowy ambasador USA w Polsce. Jego bliski współpracownik zabrał głos
- "Jesteś zwolniony!". Trump podjął decyzję ws. Bidena
- Redaktor naczelna Schuman Optics Magazine: Mamy do czynienia z atakiem hybrydowym ze strony Niemiec
- Ważna wizyta z USA w Polsce. Kosiniak-Kamysz zdradził szczegóły
Sędzia wstrzymuje decyzję Trumpa
Sędzia okręgowy Carl Nichols w Waszyngtonie, który został nominowany przez Donalda Trumpa za jego pierwszej kadencji (2017-21), częściowo przychylił się do wniosku największego związku zawodowego amerykańskich pracowników rządowych oraz związku pracowników służby dyplomatycznej o powstrzymanie starań administracji o zamknięcie USAID.
Decyzja sędziego, która będzie obowiązywać do 14 lutego, blokuje planowane przez administrację Trumpa wysłanie 2,2 tys. pracowników agencji od soboty na płatny urlop i przywraca do pracy około 500 osób już wysłanych na urlop bezpłatny.
W środę kolejna decyzja
Sędzia zakazał też administracji odsyłać do kraju pracowników USAID wykonujących obowiązki za granicą.
Nichols rozpatrzy wniosek o dłuższe wstrzymanie decyzji dotyczących urlopowań w środę, 12 lutego. Jak podkreślił, związki zawodowe przedstawiły "mocne argumenty dotyczące nieodwracalnych szkód", do których doszłoby w przypadku, gdyby sąd nie zdecydował się na interwencję.
Nichols odrzucił natomiast inne wnioski związków: o ponowne otwarcie biur USAID i przywrócenie finansowania grantów i umów agencji.