Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Choć najczęściej pojawia się on w przebiegu powszechnie występujących infekcji dróg oddechowych, czasami świadczy o poważniejszym problemie. Jak skutecznie łagodzić kaszel? Kiedy objaw ten powinien niepokoić i skłaniać do wizyty u lekarza?
Kaszląca kobieta Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!
Kaszląca kobieta / fot. freepik.com

Kaszel kiedy udać się do lekarza?

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to niegroźny objaw infekcji, który utrzymuje się do 3 tygodni. Część osób zmaga się z kaszlem poinfekcyjnym mogącym trwać jeszcze kilka tygodni po zakończeniu choroby. Kaszel bywa też oznaką poważniejszego problemu i wymaga konsultacji z lekarzem. Warto się do niego zgłosić, gdy:

  • kaszel pojawia się u dziecka w pierwszym roku życia wówczas nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu. Ważne jest udanie się z maluchem do lekarza, który zbada pacjenta i ustali leczenie na podstawie przyczyny pojawiających się dolegliwości,
  • nie jest znana przyczyna kaszlu kaszel jest jedynym objawem i nie towarzyszą mu żadne inne oznaki infekcji,
  • dodatkowo pojawia się duszność, wysoka gorączka, krwioplucie lub ogólny stan pacjenta jest zły,
  • kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały świadczące o istnieniu poważniejszego problemu, a oprócz kaszlu występują też inne oznaki niegroźnej infekcji, można sięgnąć po odpowiednie leki. Dostępne są różnorodne syropy i tabletki na kaszel w ofercie Apteki dla Rodziny. W zależności od stopnia nasilenia kaszlu, wieku pacjenta oraz jego preferencji, można wybrać preparat ziołowy, lek na kaszel bez cukru i bez alkoholu, a także krople, syropy, tabletki musujące lub inną postać leku, która jest dobrze tolerowana i chętnie stosowana przez chorego.

Jak łagodzić suchy, męczący kaszel?

Suchy, nieproduktywny kaszel zazwyczaj pojawia się na początku infekcji. Może też utrzymywać się nawet kilka tygodni po jej ustąpieniu. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który wbrew przekonaniu części pacjentów, wcale nie wynika z niedoleczenia choroby. Jest on najczęściej skutkiem nadwrażliwości oskrzeli po przebytej infekcji. Suchy kaszel bywa bardzo męczący i uciążliwy. Może powodować silne podrażnienie gardła i utrudniać spokojny sen. W takich sytuacjach wielu pacjentów poszukuje skutecznego leku, który szybko zahamuje kaszel i poprawi komfort ich życia.

Syropy i tabletki na suchy kaszel - Apteka dla Rodziny oferuje szeroką gamę preparatów, które pomagają w krótkim czasie złagodzić męczący kaszel. O ile przy łagodnym kaszlu pomocne mogą być preparaty ziołowe, takie jak syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej, o tyle przy większym nasileniu kaszlu, lepszy efekt przyniesie mocniejszy lek przeciwkaszlowy. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z lewodropropizyną (np. Pulmopect, Unituss, Solvetusan). Przewagą tej substancji jest wysoka skuteczność w leczeniu suchego kaszlu przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji oraz braku ryzyka uzależnienia. Substancją, która również nie uzależnia i nie wywołuje przyzwyczajenia jest butamirat (np. Sinecod, Supremin). Dodatkowo butamirat działa rozszerzająco na oskrzela.

Skuteczne przy suchym kaszlu są też leki z dekstrometorfanem. Dość często pacjenci sięgają po preparaty z kodeiną, choć efektywność tej substancji w leczeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu jest wątpliwa. Jej nadużywanie stwarza też ryzyko uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak skutecznie leczyć mokry kaszel?

Kaszel mokry, czyli produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. W typowym przebiegu infekcji pojawia się on po kilku dniach trwania suchego kaszlu. Często ulega nasileniu rankiem, po przebudzeniu. W razie trudności z odkrztuszeniem gęstej, nagromadzonej w dużej ilości flegmy, można sięgnąć po dobry lek na kaszel, który zmniejszy lepkość śluzu i ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych. Tabletki lub syrop na kaszel na aptekadlarodziny.pl zawierają różne składniki aktywne.

Zwolennicy preparatów ziołowych mogą wybrać preparat z bluszczem, który działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, a do tego rozszerza oskrzela. Silniejsze działanie wykazują leki wykrztuśne z ambroksolem (np. Mucosolvan, Flavamed). Przy mokrym kaszlu można też sięgnać po leki z bromheksyną, acetylocysteiną lub gwajafenazyną.

Dodatkowo wiele osób preferuje domowe sposoby na kaszel, takie jak inhalacje lub nebulizacje. Mogą być one stosowane w przebiegu infekcji, choć warto mieć na uwadze, że metody te pełnią jedynie rolę wspomagającą leczenie. Podobnie działają plastry aromatyczne, które są dość powszechnie stosowane u małych dzieci. Warto też zadbać o komfort pacjenta zmagającego się z męczącym kaszlem, poprzez wietrzenie i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Wskazane jest też zadbanie o regularne przyjmowanie płynów.

Kaszel bywa bardzo uciążliwym objawem infekcji, który wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta oraz utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Przy pomocy dostępnych bez recepty leków można go skutecznie i szybko łagodzić. Warto też wiedzieć, w jakich sytuacjach samodzielne leczenie nie jest wskazane i konieczna jest wizyta u lekarza.


 

POLECANE
gorące
Prof. Andrzej Nowak ostro o Tusku i Giertychu: „Szokujące łajdactwo”

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i autor monumentalnej serii „Dzieje Polski”, ostro skrytykował działania rządu Donalda Tuska. W opublikowanej na YouTube wypowiedzi (kanał Białego Kruka) nazwał ostatnie wydarzenia „szokująco łajdackimi prowokacjami”, które – jak podkreślił – uderzają w podstawowe wartości moralne.

Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro Wiadomości
Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro

Według szacunków Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Kolonii amerykańskie cła nałożone na Europę mogą kosztować Niemcy w ciągu najbliższych lat 200 miliardów euro. W odpowiedzi na nowe taryfy, Europa rozważa działania odwetowe.

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM tylko u nas
Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM

Teddy Cook, aktywistka skrajnej lewicy, przez lata miała promować ekstremalne praktyki seksualne. Teraz transseksualistka ma współdecydować o zdrowiu dzieci na całym świecie. Decyzja WHO o włączeniu zaburzonej kobiety do panelu ekspertów wywołała w anglosferze burzę. W walkę z szaloną decyzją Światowej Organizacji Zdrowia włączył się nawet Elon Musk.

Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie polityka
Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie

- Kończy się Polska jaką znacie. Polskę już zalewają imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu, przerzucani do nas zza Odry - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki w najnowszym materiale zamieszczonym na platformie X.

Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła Wiadomości
Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek złożył wizytę w obwodzie czernihowskim i sumskim przy granicy z Rosją. Podziękował wojskowym, broniącym kraju przed Rosjanami, którzy wciąż chcą wkroczyć na Ukrainę od północy.

Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa polityka
Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen skrytykował polskich polityków, którym zarzucił niekompetencję i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Jak mówił, każdy obszar państwa nie działa lub działa źle: służba zdrowia czy wymiar sprawiedliwości. – Chcemy zmienić system, w którym żyjemy już tyle lat – dodał.

Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu Wiadomości
Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu

Były szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratora wojskowego Marcina Maksjana.

Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę pilne
Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę

W nocy z wtorku na środę na terenie Westerplatte doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zerwali 11 flag Polski należących do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a część z nich spalili. O sprawie poinformowało w czwartek muzeum, które zgłosiło zdarzenie policji jako znieważenie symboli państwowych.

Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego

Fundacja Sentebale, założona przez księcia Harry’ego i księcia Seeiso z Lesotho, znalazła się w centrum kontrowersji. Brytyjski nadzór charytatywny wszczął postępowanie w sprawie zgodności regulacyjnej organizacji. Dochodzenie ma wyjaśnić niepokojące doniesienia dotyczące działalności fundacji.

Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje Wiadomości
Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje

W związku z awarią wodociągową miasto Otwock zapowiedziało uruchomienie dodatkowych beczkowozów dla przedsiębiorców. Burmistrz gminy Karczew poinformował, że do walki z kryzysem wodnym przybędą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Choć najczęściej pojawia się on w przebiegu powszechnie występujących infekcji dróg oddechowych, czasami świadczy o poważniejszym problemie. Jak skutecznie łagodzić kaszel? Kiedy objaw ten powinien niepokoić i skłaniać do wizyty u lekarza?
Kaszląca kobieta Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!
Kaszląca kobieta / fot. freepik.com

Kaszel kiedy udać się do lekarza?

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to niegroźny objaw infekcji, który utrzymuje się do 3 tygodni. Część osób zmaga się z kaszlem poinfekcyjnym mogącym trwać jeszcze kilka tygodni po zakończeniu choroby. Kaszel bywa też oznaką poważniejszego problemu i wymaga konsultacji z lekarzem. Warto się do niego zgłosić, gdy:

  • kaszel pojawia się u dziecka w pierwszym roku życia wówczas nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu. Ważne jest udanie się z maluchem do lekarza, który zbada pacjenta i ustali leczenie na podstawie przyczyny pojawiających się dolegliwości,
  • nie jest znana przyczyna kaszlu kaszel jest jedynym objawem i nie towarzyszą mu żadne inne oznaki infekcji,
  • dodatkowo pojawia się duszność, wysoka gorączka, krwioplucie lub ogólny stan pacjenta jest zły,
  • kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały świadczące o istnieniu poważniejszego problemu, a oprócz kaszlu występują też inne oznaki niegroźnej infekcji, można sięgnąć po odpowiednie leki. Dostępne są różnorodne syropy i tabletki na kaszel w ofercie Apteki dla Rodziny. W zależności od stopnia nasilenia kaszlu, wieku pacjenta oraz jego preferencji, można wybrać preparat ziołowy, lek na kaszel bez cukru i bez alkoholu, a także krople, syropy, tabletki musujące lub inną postać leku, która jest dobrze tolerowana i chętnie stosowana przez chorego.

Jak łagodzić suchy, męczący kaszel?

Suchy, nieproduktywny kaszel zazwyczaj pojawia się na początku infekcji. Może też utrzymywać się nawet kilka tygodni po jej ustąpieniu. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który wbrew przekonaniu części pacjentów, wcale nie wynika z niedoleczenia choroby. Jest on najczęściej skutkiem nadwrażliwości oskrzeli po przebytej infekcji. Suchy kaszel bywa bardzo męczący i uciążliwy. Może powodować silne podrażnienie gardła i utrudniać spokojny sen. W takich sytuacjach wielu pacjentów poszukuje skutecznego leku, który szybko zahamuje kaszel i poprawi komfort ich życia.

Syropy i tabletki na suchy kaszel - Apteka dla Rodziny oferuje szeroką gamę preparatów, które pomagają w krótkim czasie złagodzić męczący kaszel. O ile przy łagodnym kaszlu pomocne mogą być preparaty ziołowe, takie jak syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej, o tyle przy większym nasileniu kaszlu, lepszy efekt przyniesie mocniejszy lek przeciwkaszlowy. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z lewodropropizyną (np. Pulmopect, Unituss, Solvetusan). Przewagą tej substancji jest wysoka skuteczność w leczeniu suchego kaszlu przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji oraz braku ryzyka uzależnienia. Substancją, która również nie uzależnia i nie wywołuje przyzwyczajenia jest butamirat (np. Sinecod, Supremin). Dodatkowo butamirat działa rozszerzająco na oskrzela.

Skuteczne przy suchym kaszlu są też leki z dekstrometorfanem. Dość często pacjenci sięgają po preparaty z kodeiną, choć efektywność tej substancji w leczeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu jest wątpliwa. Jej nadużywanie stwarza też ryzyko uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak skutecznie leczyć mokry kaszel?

Kaszel mokry, czyli produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. W typowym przebiegu infekcji pojawia się on po kilku dniach trwania suchego kaszlu. Często ulega nasileniu rankiem, po przebudzeniu. W razie trudności z odkrztuszeniem gęstej, nagromadzonej w dużej ilości flegmy, można sięgnąć po dobry lek na kaszel, który zmniejszy lepkość śluzu i ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych. Tabletki lub syrop na kaszel na aptekadlarodziny.pl zawierają różne składniki aktywne.

Zwolennicy preparatów ziołowych mogą wybrać preparat z bluszczem, który działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, a do tego rozszerza oskrzela. Silniejsze działanie wykazują leki wykrztuśne z ambroksolem (np. Mucosolvan, Flavamed). Przy mokrym kaszlu można też sięgnać po leki z bromheksyną, acetylocysteiną lub gwajafenazyną.

Dodatkowo wiele osób preferuje domowe sposoby na kaszel, takie jak inhalacje lub nebulizacje. Mogą być one stosowane w przebiegu infekcji, choć warto mieć na uwadze, że metody te pełnią jedynie rolę wspomagającą leczenie. Podobnie działają plastry aromatyczne, które są dość powszechnie stosowane u małych dzieci. Warto też zadbać o komfort pacjenta zmagającego się z męczącym kaszlem, poprzez wietrzenie i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Wskazane jest też zadbanie o regularne przyjmowanie płynów.

Kaszel bywa bardzo uciążliwym objawem infekcji, który wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta oraz utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Przy pomocy dostępnych bez recepty leków można go skutecznie i szybko łagodzić. Warto też wiedzieć, w jakich sytuacjach samodzielne leczenie nie jest wskazane i konieczna jest wizyta u lekarza.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe