Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?

Ukończono odwiert Wolin East-1
Serwis Offshore Energy przekazał, iż brytyjska firma inżynierska Zenith Energy zakończyła prace przy odwiercie Wolin East-1 dla kanadyjskiej spółki Central European Petroleum (CEP). Jak poinformowano, realizacja projektu trwała 70 dni i „obejmowała skomplikowaną operację przemieszczenia platformy, pracę w bardzo płytkich wodach oraz trudne warunki geologiczne”.
- Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło
- Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
- Bodnar pożegna się z marzeniami o międzynarodowej karierze?
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
Dane wyglądają obiecująco
To pierwszy odwiert wykonany w ramach koncesji Wolin, przyznanej CEP przez polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska w 2017 roku. Kanadyjska spółka przekazała, że zebrane dane są obecnie analizowane, a wstępne wyniki wyglądają obiecująco.
Prezes CEP Rolf Skaar zwraca uwagę, że wstępne dane wskazują na możliwość występowania do 16,5 mld m³ gazu ziemnego.
Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu z podobnymi odwiertami w całej Europie, cała operacja wiercenia Wolin East-1 została zakończona zgodnie z planem. Teraz zajmiemy się dokładną analizą wszystkich danych uzyskanych podczas wiercenia, co potrwa kilka miesięcy
– powiedział cytowany przez serwis Oilfield Technology Skaar.
Istotne jest także bardzo dobre położenie koncesji Wolin obejmującej powierzchnię 593 km² – blisko infrastruktury LNG w Policach, co sprzyja przetwarzaniu i przesyłowi gazu.
Niemcy niezadowoleni
Przypomnijmy, że w marcu pisaliśmy o tym, iż odwierty gazowe na Bałtyku znów dzielą Polskę i Niemcy. Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus skrytykował polskie władze za niewystarczające konsultacje w związku z prowadzonymi odwiertami.
Niemieckie organy środowiskowe uważają, że w przypadku działań mogących mieć transgraniczne konsekwencje ekologiczne należy wcześniej poinformować sąsiada. Według strony polskiej koncesja na odwierty została wydana zgodnie z krajowymi przepisami.
Warto przypomnieć, iż niedawno niemiecka inicjatywa obywatelska wyspy Uznam "Lebensraum Vorpommern" złożyła skargę do Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję środowiskową wydaną w sprawie budowy głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu.
CEP - kanadyjska firma na Bałtyku
Central European Petroleum Ltd to kanadyjska firma z siedzibą w Calgary, zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, której większościowymi właścicielami są norwescy inwestorzy. Jej spółka zależna, CEP Central European Petroleum, posiada koncesję Wolin w północno-zachodniej Polsce i pełni rolę operatora tej koncesji.
Czy CEP może rozpocząć produkcję bez zgody Niemiec?
Tak, polska koncesja wystarcza do fazy testów. Produkcja komercyjna wymaga jednak oceny oddziaływania z udziałem strony niemieckiej.
Ile gazu zużywa Polska rocznie?
W 2024 r. było to ok. 18 mld m³. 16,5 mld m³ z Bałtyku pokryłoby 90 proc. krajowego zapotrzebowania.