Marsz Niepodległości ze statusem zgromadzenia cyklicznego

Marsz Niepodległości zgromadzeniem cyklicznym
Informację przekazał portalowi tysol.pl prezes zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Bartosz Malewski. Podkreślił również, że "w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi liczymy się ze zmianami politycznymi i się do nich przygotowujemy".
Marsz do 2010 roku przechodzi ulicami stolicy, a od 2014 roku - dokładnie taką samą trasą od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. – Spełniamy wszystkie ustawowe przesłanki do tego, by skutecznie zabiegać o status zgromadzenia cyklicznego – mówił w listopadzie 2024 roku Bartosz Malewski.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło
- Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
- Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Justyna Dobrosz-Oracz zniknęła z ekranu TVP. Wiadomo, co się stało
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Bodnar pożegna się z marzeniami o międzynarodowej karierze?
Konflikt władz z organizatorami marszu
Przypomnijmy, że konflikt władz z organizatorami marszu trwał od lat. W 2024 roku powołany przez Donalda Tuska wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski odmówił organizatorom Marszu Niepodległości statusu zgromadzenia cyklicznego.
We wrześniu 2024 roku kierowana przez Adama Bodnara prokuratura zdecydowała także o wtargnięciu do siedziby Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, gdzie funkcjonariusze drobiazgowo przeszukali szafy, biurka i komputery organizatorów patriotycznej manifestacji.
Zgromadzenie cykliczne – czym jest?
Zgromadzenie cykliczne to uprzywilejowana forma manifestacji publicznej, która wymaga od organizatora uzyskania pozwolenia wojewody. Może o nie wystąpić ten sam podmiot, jeśli w ciągu ostatnich trzech lat zorganizował co najmniej cztery wydarzenia rocznie w tym samym miejscu lub trasie według stałego harmonogramu, albo przynajmniej jedno rocznie w dni świąt państwowych i narodowych. Celem takich zgromadzeń jest uczczenie doniosłych wydarzeń z historii RP. Wojewoda decyduje o zgodzie najpóźniej pięć dni przed planowanym terminem pierwszego spotkania; zezwolenie może obowiązywać do trzech lat. Po uzyskaniu pozwolenia inne zgromadzenia w tym miejscu i czasie są zakazywane.