Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło
- Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
- Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Justyna Dobrosz-Oracz zniknęła z ekranu TVP. Wiadomo, co się stało
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Bodnar pożegna się z marzeniami o międzynarodowej karierze?
Granica polsko-niemiecka (470 km)
Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.
— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.
- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.
W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.
Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)
Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.
Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.
Granica polsko- litewska (104 km)
W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]