Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym gorące
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym

W dniu 23 kwietnia br. została opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą Uchwała Nr 165/2025 w sprawie wytycznych dla Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025.

Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy

Marco Antonio Rubio, 72. sekretarz stanu USA, jest obecnie jednym z moich większych rozczarowań, jeśli chodzi o ocenę kadr tworzących administrację Donalda Trumpa. Gorzej od niego wypada jedynie Steven Charles Witkoff, Specjalny Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, ale żadne to pocieszenie dla Rubio – człowieka odpowiedzialnego za całokształt polityki zagranicznej atomowego mocarstwa i wciąż światowego hegemona, które ponownie aspiruje do bezdyskusyjnego przewodzenia wolnym narodom.

Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu z ostatniej chwili
Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu

Niemiecki sąd zezwala na deportacje migrantów do Grecji, ale Ateny odmawiają ich przyjęcia, żądając najpierw sprawiedliwego podziału odpowiedzialności w UE – informuje Die Welt.

Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka z ostatniej chwili
Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka

IMGW wydało komunikat dotyczący pogody na najbliższy weekend - 26 i 27 kwietnia 2025 r.

Wówczas nikt nie wierzył. Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego z ostatniej chwili
"Wówczas nikt nie wierzył". Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w piątek z mieszkańcami Koszalina, gdzie witały go tłumy. Publicysta Wojciech Mucha przypomniał wiec wyborczy z lutego 2015 roku przyszłego prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy z ostatniej chwili
Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy

Klub Lewicy podczas posiedzenia zdecydował o usunięciu ze swoich szeregów senatora Piotra Woźniaka.

Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę. Sroka przyznaje się do błędu z ostatniej chwili
"Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę". Sroka przyznaje się do błędu

– Dzisiaj analizując wstecz to, co się wydarzyło i w którym miejscu bylibyśmy dzisiaj — tak, uważam, że powinniśmy wtedy przesłuchać Zbigniewa Ziobrę – stwierdziła w piątek szefowa komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka.

Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech z ostatniej chwili
Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech, stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności w Budapeszcie.

Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak donosi, nie ustają ataki agresywnych migrantów.

Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Wiadomości
Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

- Chcę przypomnieć dzisiaj matkę króla Mieszka I, Emnildę - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas uroczystego zgromadzenia parlamentu w Gnieźnie. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, zwracających m.in. uwagę na to, że Mieszko I nie był królem, lecz pierwszym władcą Polski. Z kolei pierwszym królem był Bolesław Chrobry.

REKLAMA

Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe