Przyjęte wnioski azylowe na wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna przyjmuje takie wnioski od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych i od osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia.
Wnioski azylowe na wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Podlaska SG w ostatnich czterech tygodniach odmówiła przyjęcia wniosków o ochronę międzynarodową 16 migrantom, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską, dwa wnioski ze względu na stan zdrowia cudzoziemców przyjęła
– poinformowała PAP rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.
To migranci zatrzymani w okolicach Białowieży, Michałowa, Bobrownik i Mielnika, a pochodzący - jak wynika z danych SG - z Afganistanu, Iraku, Ukrainy, Syrii, Somalii, Erytrei, Mali, Etiopii. Zdanowicz mówiła wcześniej, że zgodnie z przepisami osoby, od których nie są przyjmowane wnioski, otrzymują postanowienia o opuszczeniu terytorium kraju.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym
- Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
- Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria "unijnych wartości"
- Karambol na A4 na Dolnym Śląsku. Trwa akcja służb
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
- To zabójstwo wstrząsnęło USA. Podejrzany nie przyznaje się do winy
- Rosyjski śmigłowiec naruszył polską przestrzeń. Wojsko wydało komunikat
Dwóch imigrantów złożyło wnioski ze względu na "zły stan zdrowia"
W tym czasie SG przyjęła wnioski o ochronę międzynarodową od dwóch cudzoziemców, obywateli Erytrei i Sudanu.
"Dwie osoby, od których zostały przyjęte wnioski, należały do grupy osób wrażliwych wymienionych w ustawie. Wymagały szczególnego traktowania ze względu na stan zdrowia"
- powiedziała Zdanowicz. Zaznaczyła, że ich stan zdrowia oceniono jako zły.
Od początku roku Podlaski Oddział SG zanotował ok. 5,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku kwietnia ok. 1,8 tys. prób. W ostatnim czasie zmniejszyła się dzienna liczba prób przekroczenia granicy, ale - jak podkreśliła - "trudno cokolwiek przewidzieć", bo sytuacja może zmienić się z dnia na dzień.
Granica polsko-białoruska
Podlaski Oddział SG odpowiada za ochronę 247 km granicy z Białorusią; cały ten odcinek granicy objęty jest monitoringiem. Na 186 km linii tej granicy postawiono tzw. barierę fizyczną (zapora) o wysokości 5,5 m, a jej uzupełnieniem jest bariera elektroniczna, która obejmuje także m.in. rzeki Świsłocz i Istoczankę. Dzięki ostatnim inwestycjom zapora stalowa, a także elektroniczna zostały zmodernizowane i wzmocnione. Do końca roku przy granicy ma stanąć kolejnych pięć wież obserwacyjnych; SG planuje też przebudować drogę wzdłuż zapory - ma być asfaltowa.
Od połowy czerwca 2024 r. roku działa w Podlaskiem tzw. strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Po raz trzeci (od 10 marca tego roku) została przedłużona na kolejne 90 dni, a także rozszerzona i obejmuje obecnie długość granicy na odcinku 78,29 km w powiecie hajnowskim oraz części powiatu białostockiego. Chodzi o teren działania placówek SG w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze