"Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo, którego pełna nazwa brzmi Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie, powstało w 1928 r. Jest położone na warszawskiej Pradze w otoczeniu starych drzew, które zwłaszcza latem stwarzają warunki na miły rodzinny dzień na wolnym powietrzu. Atrakcji w warszawskim zoo nie brakuje, o czym przekonują się kolejne pokolenia Polaków.
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Nowa oferta Warner Bros. Discovery. Co to oznacza dla TVN?
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Atak nożownika w Krakowie
"Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo
Warszawski ogród zoologiczny zachęca w mediach społecznościowych do zainteresowania się jego działalnością, a zwłaszcza podopiecznymi, spośród których wielu należy do gatunków rzadkich i zagrożonych. Jednym z nich są szarytki morskie.
Szarytki morskie można podziwiać w Warszawskim ZOO niemal od samego początku jego istnienia
– napisało warszawskie zoo.
Był to gatunek zagrożony wyginięciem, jednak dzięki staraniom ogrodów zoologicznych i różnych organizacji działających na rzecz ochrony przyrody udało się go uratować
– dodali pracownicy ogrodu we wpisie na Instagramie.
Jak dodali, w warszawskim zoo można je spotkać przy Alei Głównej niedaleko wejścia od ul. Ratuszowej.
Szarytki morskie, czyli foki szare
Szarytka morska, foka szara to gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych. Dorosłe samce osiągają długość rzędu 2,3 metra przy masie ciała 170–310 kg, a samice do około 2 metrów przy masie ciała 105–186 kg.
Szarytka morska wiedzie wodno-lądowy tryb życia i jest gatunkiem typowym dla strefy przybrzeżnej. Podstawą diety szarytki są ryby, żywi się także skorupiakami, kałamarnicami i ośmiornicami, a okazjonalnie także ptakami.
Zamieszkuje zachodnie i wschodnie części północnego Atlantyku oraz wody Morza Bałtyckiego.
Szarytka jest jednym z trzech gatunków ssaków z rodziny fokowatych zamieszkujących Morze Bałtyckie. Istniejące w przeszłości kolonie szarytek zasiedlających południowy pas wybrzeża Bałtyku od Niemiec po Litwę przestały istnieć. Płetwonogie te tworzą tam jedynie niewielkie skupiska. Z tego powodu zlokalizowana w Helu Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi prace badawcze, które mają wymiar międzynarodowy.