Prof. Czarnek: "a jak przyjedzie do mnie TSUE czy srue, to im opowiem bajkę o wężu"

Chciałbym powiedzieć, że jeśli miałbym być odpowiedzialny za reformę wymiaru sprawiedliwości w przyszłym rządzie, to będę ją robił, i to bardzo szybko, i projekty są już przygotowywane w tym względzie, nawet niektóre są gotowe.
- powiedział polityk odpowiadając na pytanie prowadzącego, jak po ewentualnym powrocie do władzy PiS rozwiązałby sprawę kryzysu w sądach.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- "Rafał, o czym ty mówisz?". Partia Razem uderza w Trzaskowskiego
- Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury
- Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
Prof. Czarnek: "a jak przyjedzie do mnie TSUE czy srue, to im opowiem bajkę o wężu"
I nie będę się oglądał na żadną Unię Europejską. A jak przyjedzie do mnie TSUE, srue, ETPCZ i Jurova razem z Timmermansem, to powiem im (grzecznie bardzo), że o 16.15 jest ostatni samolot do Brukseli i powinni z niego skorzystać, bo jak nie, to opowiem im bajkę o wężu. Tak będzie!
- zapewnił Przemysław Czarnek
Bajkę o wężu?
- dopytywał Robert Mazurek.
Tak, nie będziemy tutaj mówić, bo są tu też młodzi ludzie
- powiedział były minister.
Dlaczego nie? no proszę, jest już 20.00
- nalegał prowadzący.
Bajka o wężu jest na ssss. Wąż robi ssss...
- dokończył Czarnek.
Kryzys wymiaru sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podnosi, że sędziowie mianowani po 2018 roku nie spełniają wymogów niezależności i bezstronności, co pozbawia ich legitymacji do orzekania. W jego ocenie orzeczenia wydane z udziałem neosędziów są wadliwe, mogą być uchylane przez sądy wyższych instancji i tworzą chaos w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Tymczasem w opinii rzecznika TSUE czytamy, że "sam udział w procesie nominacyjnym sędziego organu niedającego gwarancji niezawisłości nie uzasadnia konieczności wyłączenia go z rozpoznania sprawy".
"Neo-KRS"
"Neo-KRS" to potoczne określenie Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r., która zmieniła sposób wyboru jej członków, nadając Sejmowi prawo wyłonienia 15 przedstawicieli środowiska sędziowskiego obok sędziów wybieranych w formule konstytucyjnej.
"Neosędziowie"
Chodzi o sędziów powołanych legalnie przez Prezydenta RP na podstawie jego konstytucyjnych uprawnień ze wskazania legalnej, powołanej ustawą, zgodnie z prawem i zapisami konstytucji Krajowej Rady Sądownictwa. Status sędziów jest kwestionowany przez tzw. nadzwyczajną kastę, która broni swojego "prawa" do "powoływania sędziów przez sędziów" pod pretekstem rzekomego "upolitycznienia" obecnej procedury.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Polski Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 16 maja 2024 r. uznał za niezgodne z Konstytucją rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które wprowadzało bezwzględny zakaz orzekania "neosędziów" powołanych przez "neo-KRS", i stwierdził, że przepis ten narusza zasadę niezależności sądów (art. 178 Konstytucji), prawo do sądu (art. 45) oraz wymogi proceduralne (art. 7 w związku z art. 186).
Urzekła mnie bajka o wężu🤣
Czekam z niecierpliwością aż @CzarnekP zostanie ministrem sprawiedliwości.pic.twitter.com/7koVFPHcu2— Jowita #Nawrocki2025 (@Jowita_W_) April 30, 2025