Biskupi wydali komunikat. Wskazali, jak powinni wybierać katolicy

Z okazji 34. rocznicy ogłoszenia 1 maja 1991 r. encykliki Centesimus annus, w której papież Jan Paweł II wskazał zasady funkcjonowania państwa demokratycznego, oraz zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce rada Konferencji Episkopatu Polski ds. społecznych wydała komunikat przekazany PAP przez biuro prasowe KEP.
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Najważniejsze, to nie drażnić Niemców
- Decyzja ws. Igi Świątek. Sztab wydał komunikat
- Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Porażający komunikat Straży Granicznej
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- "Zostały odłowione". Ważny komunikat poznańskiego zoo
- "Nie chcę psuć zabawy, ale...". Co kryje oświadczenie majątkowe Trzaskowskiego?
- "Kończy się". Ważny komunikat w sprawie 800 plus
- "Ostateczna i podlegająca natychmiastowej wykonalności". Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Tak wyssane z palca informacje". Burza w sieci po emisji programu TVN
"To obowiązek katolika"
Biskupi zaapelowali w nim o jak najliczniejszy udział w wyborach 18 maja, bo "udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne".
Biskupi w komunikacie sformułowali też wskazówki, zgodne z nauką Kościoła, którymi powinni się kierować katolicy, podejmując decyzję przy urnie wyborczej.
Katolicy, a także inne osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym. Te zasady w swoim nauczaniu wskazywał św. Jan Paweł II
– wskazali członkowie rady Konferencji Episkopatu Polski.
Jak podkreślili, chodzi o to, by "w powszechny i odpowiedzialny sposób wskazać osobę godną tego politycznie ważnego stanowiska".
Komunikat biskupów polskich
Przywołując encyklikę papieża Jana Pawła II Centesimus annus, biskupi zaznaczyli, że "Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i kontrolowaniu własnych rządów". Dodali, za papieżem, że "demokracja nie może «sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie»".
Podkreślili, że "pierwszym i podstawowym elementem systemu demokratycznego jest uznanie i poszanowanie godności każdego człowieka". "Systemy polityczne, które negują godność osoby, najczęściej deformują istotę demokracji i przyczyniają się do tworzenia współczesnych totalitaryzmów" – napisali członkowie rady KEP.
Zwrócili uwagę, że "wśród podstawowych praw człowieka na pierwszym miejscu papież wymienia prawo do życia, «którego integralną częścią jest prawo do wzrastania pod sercem matki od chwili poczęcia»". "Inne wymieniane prawa to: prawo do życia w rodzinie, prawo do pracy, prawo do wolności religijnej i obywatelskiej. Realizacja tych praw jest możliwa tylko w państwie praworządnym, gdzie «najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola człowieka»" – wskazali.
Zaznaczyli, że "wolność bez prawdy traci swoją treść i prowadzi do chaosu moralnego". I jak dodali, "taka wolność może zniszczyć każde dobro wspólne i samego człowieka".
"Gdy nie uznaje się prawdy o człowieku, «to życie publiczne ulega wpływom interesów i sił, a demokracja traci sens». Wówczas człowiek jest szanowany tylko na ile nie zagraża egoistycznym celom innych osób" – napisali.
Zaznaczyli, że "partie polityczne nie mogą stawiać siebie ponad wartościami, nie uznając obiektywnego kryterium dobra i zła".
Wybory prezydenckie w Polsce
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ich ewentualna II tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
O urząd prezydenta rywalizuje 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).