W Holandii spadł "deszcz" szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. "Będziemy zbierać tygodniami"

Co musisz wiedzieć?
- W niedzielę w holenderskiej miejscowości Dongen doszło do pożaru paneli słonecznych.
- Odłamki szkła spadły na wioski i pola oddalone nawet o kilka kilometrów.
- Rolnicy zbierają z pól uprawnych fragmenty szła po panelach fotowoltaicznych.
W niedzielny wieczór w Dongen w Brabancji (Holandia) wybuchł pożarł w garbarni Ecco, w wyniku którego stanęły w płomieniach tysiące paneli słonecznych. Jak podaje holenderska gazeta "Nederland Daglabad", odłamki szkła i powłok spadły na wioski oddalone nawet o kilka kilometrów.
Rolnicy narzekają na skutki pożaru
Według relacji lokalnej społeczności podczas pracy na polu rolnicy muszą zbierać szklane fragmenty po panelach słonecznych.
Anjo i Ben Gommers wyławiają z ziemi kawałki paneli słonecznych – cieniutkie odłamki szkła, ostre, cienkie szklane nitki i spaloną powłokę, która kruszy się przy najlżejszym dotknięciu. Klęcząc, każdy z wiadrem w ręku, posuwają się naprzód przez niedawno zasianą działkę kukurydzy
– podaje "Nederland Daglabad".
Jak przekazał rolnik w rozmowie z holenderską gazetą, fragmenty szkła mogą być zbierane nawet przez kilka tygodni.
Będziemy zbierać tygodniami
– powiedział jeden rolników.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- "Archeologiczne odkrycie wszech czasów". Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu
- Jest nowy sondaż prezydencki
- "Czy wam nie wstyd?" Burza w sieci po emisji programu TVN
- Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat
- Nie żyje znany muzyk DJ Hazel
- Nowa debata prezydencka w TV Republika. Pytania będzie zadawał Rafał Brzoska
- Potężne uderzenie Donalda Trumpa w gospodarkę Niemiec. Niemcy szukają alternatyw
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat
Czym są panele słoneczne?
Panele słoneczne, a właściwie ogniwo fotowoltaiczne to element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (zob. nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.
Po raz pierwszy efekt fotowoltaiczny zaobserwował Alexandre Edmond Becquerel w 1839 r. w obwodzie oświetlonych elektrod umieszczonych w elektrolicie, a obserwacji tego zjawiska na granicy dwóch ciał stałych dokonali 37 lat później William Grylls Adams i jego uczeń, Richard Evans Day.
Fotoogniwa są produkowane z materiałów półprzewodnikowych, najczęściej z krzemu (Si), germanu (Ge), selenu (Se). Ogniwa łączy się szeregowo lub równolegle (uzyskując większe napięcia i prąd), otrzymując baterię słoneczną (moduł/panel fotowoltaiczny/PV; panele także mogą być łączone równolegle lub szeregowo). Istnieją baterie z różną liczbą ogniw, w zależności od zastosowania, jak i od jakości ogniw.