Jest decyzja ukraińskiego parlamentu dot. umowy z USA ws. minerałów

O czym musisz wiedzieć?
- Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała w czwartek umowę międzyrządową z USA ws. minerałów.
- Za przyjęciem umowy zagłosowało 338 deputowanych.
- Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych zasobów surowców.
Ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA
W czwartek Rada Najwyższa Ukrainy większością głosów ratyfikowała umowę międzyrządową ze Stanami Zjednoczonymi ws. wykorzystania zasobów mineralnych. Za przyjęciem umowy zagłosowało 338 deputowanych. Żaden z deputowanych nie zagłosować przeciwko umowie.
W sumie 338 deputowanych głosowało za ratyfikacją, nikt nie głosował przeciw
- zaznaczył przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Ołeksandr Mereżko.
Wspólnie zrobiliśmy ważny krok w kierunku odbudowy naszej gospodarki, wzmocnienia Ukrainy i zwiększenia dobrobytu ludzi. (...) Jednocześnie ukraińskie zasoby naturalne pozostają na Ukrainie, a państwo nie zaciąga żadnych zobowiązań dłużnych
- napisał premier Ukrainy Denys Szmyhal na Telegramie.
Według premiera, umowa zapewni Ukrainie szereg możliwości, w tym gwarantowane inwestycje w najbardziej obiecujących sektorach gospodarki. Warunek ten przyspieszy również odbudowę Ukrainy, co pomoże przezwyciężyć niszczycielskie skutki wojny z Rosją. Kraj otrzyma również nowoczesne technologie na modernizację.
Udało nam się osiągnąć to bezprecedensowe partnerstwo przede wszystkim dzięki przywództwu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. To historyczne wydarzenie dla naszych krajów. Oczekujemy, że w najbliższej przyszłości zakończymy wszystkie prace techniczne i rozpoczniemy nowy etap współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami
- stwierdził Szmyhal.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję
- TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie
- Dlaczego Rafał Trzaskowski traci?
- Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje ws. zabójcy
- Sławomir Cenckiewicz stawił się w prokuraturze. Na miejscu tłum protestujących przeciw represjom
- Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza
- Ostrzeżenie IMGW. Idzie mróz
- Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża
USA zawarły umowę z Ukrainą ws. surowców mineralnych
Ministerstwo finansów USA powiadomiło 30 kwietnia, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę - powiedział szef resortu Scott Bessent.
Wcześniej portal Europejska Prawda przekazał, że umowa między rządami USA i Ukrainy "w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy" odnosi się do 57 minerałów i amerykańskiej pomocy wojskowej, ale szereg kwestii nie jest szczegółowo opisanych w dokumencie.
Umowa zawiera szczegółowe gwarancje, że nie będzie sprzeczna z porozumieniami Ukrainy z UE i aspiracjami Ukrainy do przystąpienia do Wspólnoty, a w przypadku takiej sprzeczności w umowie akcesyjnej z UE, postanowienia umowy z USA powinny zostać zmienione. Co ważne, dokument nie podporządkowuje Ukrainy amerykańskiemu systemowi prawnemu i spory będą rozwiązywane na zasadzie parytetu poprzez konsultacje - twierdzi Europejska Prawda.
Potężne zasoby surowców na Ukrainie
Portal BBC podał 1 maja, że Ukraina ma liczne surowce krytyczne, w tym metale ziem rzadkich. Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych" i przy tym duże zasoby metali ziem rzadkich, czyli 17 pierwiastków wykorzystywanych przy produkcji broni, turbin, sprzętu elektronicznego i innych produktów kluczowych we współczesnym świecie.
Umowa przyznaje USA preferencyjny dostęp do ukraińskich zasobów mineralnych i toruje drogę do ewentualnej nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, choć brakuje w niej jasnych gwarancji bezpieczeństwa.