Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

Co musisz wiedzieć?
- Liczba ofiar przemocy domowej w Niemczech rośnie - w 2024 roku zgłoszono ponad 266 tys. przypadków, o 4% więcej niż rok wcześniej.
- Większość ofiar to kobiety, a sprawcami są najczęściej partnerzy lub członkowie rodziny.
- Przemoc domowa obejmuje nie tylko fizyczne ataki, ale również przemoc psychiczną, seksualną, groźby, wymuszenia czy przymusowe małżeństwa.
- Rząd planuje wprowadzenie elektronicznych bransoletek dla sprawców, wzorując się na rozwiązaniach stosowanych już w Hesji i Saksonii.
Czym jest przemoc domowa?
Przemoc domowa nie ogranicza się wyłącznie do agresji fizycznej. Obejmuje również przemoc psychiczną i seksualną, takie jak zastraszanie, kontrolowanie partnera, groźby, przymuszanie do ryzykownych zachowań, pobicia, a nawet zmuszanie do małżeństwa. Do aktów przemocy najczęściej dochodzi w relacjach partnerskich lub rodzinnych. Z raportu wynika, że aż dwie trzecie ofiar stanowiły kobiety, a sprawcami byli głównie partnerzy, byli partnerzy lub inni bliscy członkowie rodziny.
Pełen raport na temat przemocy domowej zostanie opublikowany latem przez Federalny Urząd Kryminalny.
Tragiczne skutki przemocy
Przemoc fizyczna prowadzi nie tylko do urazów ciała - takich jak siniaki, złamania czy trwałe uszkodzenia - ale często wiąże się też z poważnymi konsekwencjami psychicznymi. Ofiary przemocy domowej zmagają się z lękiem, depresją, zespołem stresu pourazowego (PTSD), a także obniżonym poczuciem własnej wartości. Przemoc psychiczna, choć często mniej widoczna, potrafi równie skutecznie niszczyć zdrowie psychiczne ofiar, prowadząc do izolacji społecznej, utraty niezależności i długotrwałych traum.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat
- Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”
- Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał komunikat
- Nie żyje aktorka znana z kultowych ról
Rząd reaguje
W odpowiedzi na pogłębiający się problem, nowa koalicja rządowa zapowiada możliwość wprowadzenia jednolitego w skali kraju systemu elektronicznych bransoletek dla sprawców przemocy. Takie rozwiązanie działa już m.in. w Saksonii i Hesji. Elektroniczny monitoring ma zapobiegać dalszym atakom poprzez kontrolowanie, czy sprawca nie zbliża się do ofiary mimo zakazu sądowego.
„Ministerstwo Sprawiedliwości musi w krótkim czasie przedstawić praktyczny projekt takiego rozwiązania” - powiedział Guenter Krings, rzecznik CDU/CSU ds. polityki prawnej, w rozmowie z „Welt am Sonntag”.