Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

Co musisz wiedzieć?
- W sobotę w wiosce Boock niemiecka policja zatrzymała mężczyznę z Erytrei.
- 36-letni migrant twierdził, że przybył ze strony polskiej.
- W niedzielę niemiecka policja zatrzymała Ukrainkę, która przemycała z Polski dwóch imigrantów.
Miał dokumenty zapisane cyrylicą, został odesłany do Polski
W sobotę, po telefonicznym zgłoszeniu od mieszkańców, w wiosce Boock odnaleziono 36-letniego mężczyznę z Erytrei. Nie miał żadnego dokumentu tożsamości ani potwierdzającego prawo pobytu. Podczas przeszukania znaleziono natomiast dwa niezidentyfikowane dokumenty zapisane cyrylicą.
Mężczyzna został przesłuchany, oświadczył, że został zabrany samochodem bezpośrednio na granicę polsko-niemiecką. Po zakończeniu działań policyjnych został odesłany do Polski przez dawne przejście graniczne Linken i przekazany polskiej straży granicznej.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat
- Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Kiedy wróci ciepło? Nowy komunikat IMGW
- Straż Graniczna wydała komunikat
- "Nie są odporne". Komunikat płockiego zoo
- "Masakra z waszą rzetelnością". Awantura po programie TVN
Jechali do Berlina, zostali zawróceni do Polski
W niedzielę funkcjonariusze policji federalnej dokonali w wiosce Ladenthin kontroli samochodu z polską rejestracją. Przyjechał bezpośrednio z Polski. Pojazdem kierowała 27-letnia Ukrainka, a razem z nią podróżowali 29-letni Afgańczyk i 36-letni mężczyzna z Erytrei. Ukrainka miała ważne zezwolenie na pobyt w Polsce. Mężczyźni natomiast nie byli w stanie przedstawić ważnych dokumentów podróży ani zezwoleń na pobyt wymaganych do wjazdu na terytorium Republiki Federalnej.
Dalsze śledztwo wykazało, że Ukrainka zajmowała się przemytem. Mężczyźni byli byłymi kolegami z Polski, którzy teraz chcieli pojechać do Berlina. Mężczyźni zostali oskarżeni o próbę nielegalnego przekroczenia granicy kraju i zostali odesłani do Polski.
Porozumienie Dublin III
Niemiecka policja regularnie informuje o odsyłaniu do Polski nielegalnych imigrantów, powołując się na porozumienie dublińskie. W Porozumieniu Dublin III kraje UE zgodziły się, że procedury azylowe odbywają się w kraju, do którego migrant dociera do Europy. W przypadku, gdy znajdzie się na terenie innego kraju, ten ma prawo odesłać go do kraju, w którym przekroczył granicę UE. Jednak Włochy, Hiszpania i Grecja zazwyczaj pozwalają przybyszom podróżować bez przeszkód, a następnie nie przyjmują ich z powrotem.