"Przerażające zjawisko". Ważny komunikat warszawskiego zoo

Co musisz wiedzieć:
- Trwa okres lęgowy ptaków
- Gniazda ptaków, także miejskich gołębi, są prawnie chronione
- Przy warszawskim zoo działa Ptasi Azyl, który służy pomocą w wypadku zagrożenia życia ptaków
Warszawskie zoo, którego pełna nazwa brzmi Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie, powstało w 1928 r. Jest położone na warszawskiej Pradze w otoczeniu starych drzew, które zwłaszcza latem stwarzają warunki na miły rodzinny dzień na wolnym powietrzu. Atrakcji w warszawskim zoo nie brakuje, o czym przekonują się kolejne pokolenia Polaków.
Przy warszawskim zoo działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych Ptasi Azyl, który podzielił się ostatnio niepokojącymi doniesieniami.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Rosja grozi: "Podejmiemy wobec Polski adekwatne kroki"
- Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?
- Producent znanego piwa ukarany za zatory płatnicze
- Ważne informacje dla milionów kierowców. Wszyscy będą przechodzić okresowe badania
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Kiedy wróci ciepło? Nowy komunikat IMGW
- Straż Graniczna wydała komunikat
- "Nie są odporne". Komunikat płockiego zoo
- Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat
- "Masakra z waszą rzetelnością". Awantura po programie TVN
- "Bił rękoma po twarzy, dusił, a na koniec kopnął w głowę". Jest nagranie policji
"Przerażające zjawisko". Ważny komunikat warszawskiego zoo
"Piękna pogoda sprzyja porządkom na balkonach i przygotowaniom do ciepłych dni. Często w takich sytuacjach okazuje się, że jednak obecność ptaków na balkonie nie do końca odpowiada właścicielom lokalu" – pisze w mediach społecznościowych Ptasi Azyl.
Ptaki zostają zabrane z miejsc gniazdowania, przetransportowane do ośrodków rehabilitacji, a w najgorszym wypadku… zostają wyrzucone na śmietnik. To bardzo szkodliwe i bardzo przerażające zjawisko
– alarmuje ośrodek i informuje, że w związku z trwającym okresem lęgowym chciałby przypomnieć, jak postępować w przypadku znalezienia gniazda na swoim balkonie lub w ogrodzie.
Tak jak w przypadku innych porwanych podlotów, młode gołębie w momencie zabrania tracą szansę na dorastanie pod okiem rodziców, naukę życia w grupie, naukę bezpiecznego poruszania się w mieście i unikania zagrożeń! Nawet najlepsi opiekunowie nie zapewnią młodym gołąbkom tak doskonałego dzieciństwa
– przestrzega Ptasi Azyl.
Co robić z gniazdem gołębi na balkonie?
Ośrodek rehabilitacji ptaków daje parę rad, jak postępować, by pozbyć się niechcianych ptaków na balkonie, a jednocześnie nie zakłócić ich rozwoju.
- Jeśli gniazdo jest w trakcie budowy, nie ma w nim jaj ani piskląt, to można je usunąć. Wtedy należy również obserwować czy pojawiają się nowe gałązki lub inne materiały do budowy i na bieżąco je usuwać – gołębie w końcu się zniechęcą i polecą gdzieś, gdzie będą mile widziane.
- Jeśli znajdujemy na swoim balkonie pisklęta gołębi, to w świetle prawa powinniśmy czekać, aż młode podloty opuszczą gniazdo. Gdy to nastąpi, możemy wdrożyć wyżej wymieniony punkt i usuwać wszystkie gniazdopodobne konstrukcje, aby zapobiec kolejnym lęgom
– podaje Ptasi Azyl.
Podkreśla też, że "w przypadku gołębia miejskiego gniazdo może stanowić kilka krzywo ułożonych gałązek – trzeba być czujnym!" i jeszcze raz zaznacza, że "gniazdo z jajami i/lub pisklętami, nawet gołębie miejskie, są objęte ochroną prawną".
PAMIĘTAJ! Jeśli nie jest wymagana interwencja człowieka – ZOOstaw, nie porywaj Każdy ptak niewymagający opieki lekarskiej zabiera czas, który chcielibyśmy poświęcić potrzebującym i chorym pacjentom
– apelują opiekunowie Ptasiego Azylu.