Niemcy protestują przeciwko ośrodkom dla migrantów

Co musisz wiedzieć?
- Niemcy protestują przeciwko ośrodkom dla imigrantów
- Po protestach zrezygnowano z ośrodka dla imigrantów w Waldheim
- Ośrodek dla imigrantów powstanie w Niesky
Protesty przeciwko ośrodkom w Waldheim i Niesky
Protesty w Waldheim na początku 2025 roku były skierowane przeciwko planowanej budowie ośrodka recepcyjnego dla osób ubiegających się o azyl w dawnym ośrodku szkoleniowym AOK w dystrykcie Massanei. Saksońska Dyrekcja Kraju Związkowego zapowiedziała, że przyjmie tam do 500 osób ubiegających się o azyl, co wywołało znaczny opór w małym miasteczku liczącym około 9 000 mieszkańców.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
Land Saksonia chciało odkupić budynek od firmy AOK i wykorzystać go jako miejsce zakwaterowania dla uchodźców, który miał zostać uruchomiony jesienią 2025 roku. Wielu mieszkańców, radnych miejski i burmistrz Steffen Ernst (FDP) uznali, że przewidziana ilość migrantów tzn. 500 jest przytłaczająca dla tak małego miasteczka. Argumenty dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa oraz przeciążenia infrastruktury.
Po protestach w Waldheim 14 maja 2025 roku kraj związkowy Saksonia ogłosił, że w Waldheim nie powstanie ośrodek recepcyjny dla migrantów. Oficjalnie podano wady konstrukcyjne, brak koncepcji bezpieczeństwa budynku i ochrony przeciwpożarowej oraz sytuacje budżetowa landu.
W styczniu 2025 r. okazało się, że powiat Görlitz chce wykorzystać dawny hotel w Niesky jako zakwaterowanie dla około 60 osób ubiegających się o azyl. Wywołało to oburzenie części ludności, ponieważ wyrażono obawy o bezpieczeństwo, integrację i obciążenie infrastruktury miejskiej.
Protesty rozpoczęły się na początku 2025 r., a ich inicjatywą była inicjatywa obywatelska skierowana przeciwko schronisku. Freie Sachsen (Wolni Saksończycy) przyłączyli się do tych protestów i w coraz większym stopniu przyjmowali rolę organizacyjną. Powstanie ośrodka nie zostało wstrzymane przez protesty, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i zależy oficjalnie od czynników finansowych i prawnych.
"Wolni Saksończycy"
Freie Sachsen są w Niemczech oceniani jako "skrajnie prawicowa partia polityczna" założona 26 lutego 2021 roku w Schwarzenbergu w Rudawach. Działa wyłącznie w kraju związkowym Saksonia i jest klasyfikowana przez Saksoński i Federalny Urząd Ochrony Konstytucji jako "prawicowe ugrupowanie ekstremistyczne o tendencjach antykonstytucyjnych". Organizują protesty i nawiązują kontakty za pośrednictwem mediów społecznościowych, zwłaszcza poprzez Telegram, gdzie mają duże zasięgi, sięgające setek tysięcy subskrybentów.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]