Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

POLECANE
Kto obejmie mandat europosła po Kierwińskim? Zaskakujące nazwisko z ostatniej chwili
Kto obejmie mandat europosła po Kierwińskim? Zaskakujące nazwisko

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz może objąć mandat do Parlamentu Europejskiego po zapowiadanej rezygnacji Marcina Kierwińskiego.

„Zhakować umysł, aby zniszczyć duszę”. Zapraszamy na spotkanie do Agere Contra! z ostatniej chwili
„Zhakować umysł, aby zniszczyć duszę”. Zapraszamy na spotkanie do Agere Contra!

Spotkanie „Zhakować umysł, aby zniszczyć duszę” to głęboka analiza współczesnych ideologii, które systematycznie dekonstruują ludzkie myślenie i wartości. Spotkanie z autorka odbędzie się w Agere Contra – Kawiarni z Wartościami 16 października.

Tusk podjął decyzję. Jest pełnomocnik rządu ds. powodzi z ostatniej chwili
Tusk podjął decyzję. Jest pełnomocnik rządu ds. powodzi

Premier Donald Tusk poinformował, że w piątek o godz. 12 przedstawi pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.

Powodzie w Polsce. Ważny komunikat dla mieszkańców południa pilne
Powodzie w Polsce. Ważny komunikat dla mieszkańców południa

Kolej Dolnośląska poinformowała o utrudnieniach wywołanych powodzią na południu Polski.

Burmistrz Kłodzka o pęknięciu zbiornika dowiedział się… od dziennikarzy gorące
Burmistrz Kłodzka o pęknięciu zbiornika dowiedział się… od dziennikarzy

– Informację o tym, że zbiornik pękł, dostałem od dziennikarzy. Nie miałem oficjalnych informacji w trybie zarządzania kryzysowego, że ta fala idzie do Kłocka – przekazał burmistrz Kłodzka Michał Piszko w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Rz: Europejski rynek samochodów elektrycznych szoruje po dnie Wiadomości
"Rz": Europejski rynek samochodów elektrycznych szoruje po dnie

"Przez głęboki spadek sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie Polska traci swoją specjalizację eksportową. Eksport baterii zmalał w 2024 r. o ponad połowę" – czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Mamy to! Zdobyliśmy aktualne dane nt. liczby nielegalnych imigrantów wypchniętych z Niemiec do Polski tylko u nas
Mamy to! Zdobyliśmy aktualne dane nt. liczby nielegalnych imigrantów wypchniętych z Niemiec do Polski

Niemiecki rząd odpowiedział na interpelację partii die Linke, która pytała o dane związane z nielegalną migracją. Publikacja Bundestagu z dnia 5 września 2024.

Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. Nie pożyje zbyt długo pilne
Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. "Nie pożyje zbyt długo"

Od czasu kiedy świat obiegły informacje, że król Karol III, a także księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmagają się z wykrytym u nich rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Minister Tuska przyznaje otwarcie, że von der Leyen nie przywiozła do Polski żadnych nowych pieniędzy [WIDEO] z ostatniej chwili
Minister Tuska przyznaje otwarcie, że von der Leyen nie przywiozła do Polski żadnych nowych pieniędzy [WIDEO]

W rozmowie z red. Beatą Lubecką na antenie Radia ZET minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że de facto Polska nie otrzyma żadnych nowych środków od Komisji Europejskiej na usuwanie skutków niszczycielskich powodzi. Środki, które Polska będzie mogła wykorzystać, zostaną przesunięte z funduszy strukturalnych.

Politico: Niemiecka gospodarka imploduje Wiadomości
Politico: Niemiecka gospodarka imploduje

"Po serii złych wiadomości dotyczących takich gigantów jak Volkswagen i Intel nastroje w Niemczech stały się ponure" – pisze Politico. 

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe