Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

POLECANE
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe polityka
MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe

Rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, komentując w poniedziałek nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oznajmił, że Francja respektuje prawo międzynarodowe.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii

W poniedziałek gościem Przemysława Szubartowicza w programie "Punkt Widzenia" w Polsacie News był Mariusz Błaszczak. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS został zapytany o kwestię bezpartyjności Karola Nawrockiego.

Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie z ostatniej chwili
Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie

Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.

Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce z ostatniej chwili
Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce

Niemiecka gazeta „Bild” poinformowała, że Berlin jest zaniepokojony ewentualnym atakiem Rosji na NATO. W tym celu niemieckie władze mają opracowywać plan budowy bunkrów.

KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty z ostatniej chwili
KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek podczas briefingu w Brukseli, że platforma Bluesky narusza unijne przepisy dotyczące m.in. nakazu ujawniania informacji o liczbie użytkowników.

Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach tylko u nas
Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach

– Protesty rolnicze, moim zdaniem, będą się rozszerzały i będą miały coraz większy wpływ na rządy, jeżeli już nie na Komisję Europejską, to na rządy krajów członkowskich, żeby ratowały rolnictwo europejskie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Moniką Rutke.

Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier polityka
Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier

Węgry zamierzały zorganizować unijną konferencję międzyrządową. Budapeszt liczył na otwarcie przez Serbię kolejnych rozdziałów negocjacyjnych z Unią Europejską. 

Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich pilne
Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich

Od 14 do 18 listopada w Tartu (Estonia) odbywały się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Polska reprezentacja zajęła w nich pierwsze miejsce, pozostawiając konkurentów w tyle.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe