Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": XXXI Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Można powiedzieć – udało się! Mimo wszystkich przeciwności losu rusza 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. To edycja wyjątkowa – nie tylko w związku ze zmienionym przez pandemię COVID-19 terminem, ale również przez to, że to Wyścig, który uczci 40 rocznicę powstania Solidarności – czytamy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A kto z Polaków może wygrać tegoroczną edycję Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków? Odpowiedzi udzielił Marek Leśniewski, wicemistrz olimpijski z Seulu w 1988, aktualnie Dyrektor Sportowy PZKol, który  jest od lat ambasadorem Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

– W zależności od przebiegu rywalizacji z czterech ekip widzę pięciu kandydatów – mówi Leśniewski. – W uprzywilejowanej sytuacji jest grupa Voster ATS Team, bo ma dwóch liderów: Piotra Brożynę, który jest silny, walczy w każdych warunkach, jest w stanie odjechać na trudniejszych etapach czy zainicjować ucieczkę. Ale gdyby kolarze Voster ATS Team nie rozerwali peletonu, to w rezerwie zostaje Paweł Franczak, brązowy medalista mistrzostw Polski. Potrafi finiszować w każdej sytuacji i może cierpliwie zbierać bonusowe sekundy, które zadecydują o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Jednak za najpoważniejszego polskiego kandydata do wywalczenia żółtej koszulki „Lotto” Marek Leśniewski uznaje Macieja Paterskiego z grupy Wibatech Merx. – Jest kolarzem kompletnym, bo radzi sobie w każdym terenie i w każdej sytuacji: w górach i na płaskim, i w odjeździe, i pogoni, a także potrafi finiszować. Siódme miejsce na mistrzostwach Europy robi wrażenie, szczególnie że Maciej na finiszu walczył z kolarzami z kolarskiego topu.

- więcej szczegółów o 31 edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków można przeczytać w artykule Mateusza Kosińskiego. 

O problemach z tegoroczną edycją Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków Marcinowi Koziestańskiemu opowiedział Waldemar Krenc, przewodniczący łódzkiej Solidarności. 

Wyścig miał początkowo odbyć się w czerwcu, ale przez epidemię koronawirusa postanowiliśmy przenieść go na wrzesień. Wiele problemów dostarczyła zmiana trasy. Przez epidemię część z miast zrezygnowała z goszczenia kolarzy, musieliśmy więc poszukać innych chętnych. Obostrzenia związane z koronawirusem spowodują także, że na mecie kolejnych etapów nie będzie trybun. Zrezygnować musieliśmy również z uroczystych ceremonii nagradzania zwycięzców, którzy sami będą musieli zakładać sobie koszulki. Żyjemy w takich czasach, gdzie odwoływane są kolejne imprezy sportowe. Trzeba się więc cieszyć, że na 40-lecie Solidarności wyścig, mimo wielu problemów, się odbywa.

M.in. o kłopotach Rafała Trzaskowskiego z prof. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Agnieszka Żurek. 

Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że dla liberalnego elektoratu awaria „Czajki” nie będzie miała większego znaczenia. Jeśli jednak Rafał Trzaskowski będzie chciał odgrywać większą rolę niż bycie najpopularniejszym politykiem Platformy i być może jej szefem, niewątpliwie stolica powoli stawać się będzie swoistym laboratorium, w którym wszystko, co się wydarzy, będzie miało szersze niż jedynie wewnątrzmiejskie znaczenie. Nawet drobne uchybienia urastające do rangi symbolicznej mogą wówczas Rafałowi Trzaskowskiemu zaszkodzić. 


Czy światowy kryzys zacznie się w kurortach? - pyta w swoim artykule Paweł Pietkun. 

W gronie specjalistów od turystyki na kraj lub kurort będący celem podróży mówi się, że jest destynacją. Gospodarki – narodowe i te mniejsze, rodzinne, nastawione na zarabianie na turystyce doskonale wiedzą, że w ciągu sezonu muszą zarobić tyle, żeby utrzymać się przez pozostałą, pozaturystyczną, część roku. W sezonie letnim 2020 nie udało się to żadnej z europejskich destynacji. Sytuacja wygląda podobnie w skali całego świata.

Niedawno opublikowane szacunki Światowej Organizacji Turystyki, ONZ-towskiej agencji zajmującej się globalnym rynkiem turystycznym, nie pozostawiają wątpliwości. O tak trudnym okresie w podróżach – bez względu na to, czy analitycy skupiają się na podróżach międzynarodowych, regionalnych czy krajowych – można było mówić w czasie wojny.

Teresa Wójcik pisze o „Powrocie Osmanów”

Duet dwóch satrapów – Erdoğana i Łukaszenki – jest szczególnie niebezpieczny dla Zachodu. Obaj służą grze prowadzonej zza kulis geopolityki przez Rosję i Chiny. W basenie Morza Śródziemnego ta gra uniemożliwia obronę strategicznych interesów państw członkowskich UE i realizację celów NATO. Na wschodniej flance wzmacnia siły antydemokratyczne, co w pierwszym rzędzie zagraża państwom bałtyckim. Za figurą Łukaszenki (lub następcy ustawionego przez Putina) czają się zielone ludziki Kremla.

 

W numerze również m.in.: 

  • Solidarność godnie uczciła bohaterów, Robert Wąsik o obchodach 40 rocznicy powstania Solidarności 
  • "Białoruś kolejnym Krymem?" pyta Teresa Wójcik 
  • "Nie zostawimy ich w potrzebie" Anna Zielińska o pomocy Białorusinom udzielanej przez Solidarność 
  • "Kruki opuszczają Tower" Paweł Pietkun o potencjalnych protestach społecznych, które mogą zatrząsnąć Wielką Brytanią
  • "Bolszewickie kadry" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Cichym, gitarzystą, kompozytorem i producentem 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Dolina Bogów"
  • Agnieszka Żurek relacjonuje finał wystaw "TU rodziła się Solidarność" 
  • Łukasz Bobruk wspomina 48 rocznicę zdobycia jedynego w historii polskiej piłki nożnej złotego medalu olimpijskiego 


 

POLECANE
Wiadomości
Wielcy Polacy w nietypowych dziedzinach

Gdy myślimy o polskich sukcesach na arenie międzynarodowej, najczęściej przychodzą nam do głowy wybitni sportowcy, naukowcy, artyści czy politycy. To naturalne. Jednak obok wielkich i dobrze znanych nazwisk istnieje cały świat mniej typowych dziedzin, w których Polacy również błyszczą. I to często w sposób, który zaskakuje nawet osoby uważnie śledzące życie publiczne.

Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział  z ostatniej chwili
Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział 

Pacjenci Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Powiatowym w Giżycku ( woj. warmińsko-mazurskie) zostali ewakuowani. Powodem tej decyzji były obfite opady deszczu, które doprowadziły do zalania parteru, gdzie znajduje się oddział z chorymi podłączonymi do aparatury. Pacjenci zostali przewiezieni do innych szpitali w województwie warmińsko-mazurskim. 

Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list z ostatniej chwili
Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list

Dziewięciu premierów europejskich rządów napisało list otwarty do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o „nową interpretację” Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. List zainicjowały premier Włoch Giorgia Melonii oraz Danii Mette Frederiksen. Widnieje pod nim także podpis polskiego premiera Donalda Tuska.

Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu z ostatniej chwili
Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu

– Wierzymy, że pojednanie jest możliwe tylko na prawdzie, której obecnie brakuje – mówił wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak w związku z przypadającą w piątek 82. rocznicą kulminacji zbrodni wołyńskiej. – Oczekujemy zgody na ekshumacje i zaprzestania kultu zbrodniarzy – dodał.

Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest zdolność koalicyjna? z ostatniej chwili
Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest "zdolność koalicyjna"?

– Wypowiedź Grzegorza Brauna negująca dokonywanie ludobójstwa w Auschwitz to jest absolutny skandal – ocenił w piątek poseł PiS, b. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Pytany o to, czy w związku z tym Braun stracił zdolność koalicyjną, poseł PiS odpowiedział, że ''nie ma takiego tematu''.

Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA

„11 lipca 1943 r. symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA” – ocenił prezydent elekt Karol Nawrocki w mijającą w piątek 82. rocznicę kulminacji zbrodni wołyńskiej. „Dla nas, Polaków, ten dzień to czas refleksji i modlitwy, wspomnienia bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców” – dodał.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na poważne utrudnienia w rejonie mostu Grunwaldzkiego. Od soboty, 12 lipca, zmienia się organizacja ruchu — zarówno dla samochodów, jak i dla autobusów oraz tramwajów. Powodem jest awaria magistrali wodociągowej znajdującej się kilka metrów pod ziemią.

„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu tylko u nas
„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

– Trzeba doprowadzić do penalizacji banderyzmu oraz kontynuować wywieranie nacisków na władze Ukrainy, żeby pozwoliły nam godnie pochować naszych rodaków. Na kłamstwie i przemilczeniu nigdy nie zbudujemy dobrych relacji – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota i pamięć”, autor książek o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu.

Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji z ostatniej chwili
Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że w poniedziałek będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.

11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": XXXI Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Można powiedzieć – udało się! Mimo wszystkich przeciwności losu rusza 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. To edycja wyjątkowa – nie tylko w związku ze zmienionym przez pandemię COVID-19 terminem, ale również przez to, że to Wyścig, który uczci 40 rocznicę powstania Solidarności – czytamy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A kto z Polaków może wygrać tegoroczną edycję Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków? Odpowiedzi udzielił Marek Leśniewski, wicemistrz olimpijski z Seulu w 1988, aktualnie Dyrektor Sportowy PZKol, który  jest od lat ambasadorem Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

– W zależności od przebiegu rywalizacji z czterech ekip widzę pięciu kandydatów – mówi Leśniewski. – W uprzywilejowanej sytuacji jest grupa Voster ATS Team, bo ma dwóch liderów: Piotra Brożynę, który jest silny, walczy w każdych warunkach, jest w stanie odjechać na trudniejszych etapach czy zainicjować ucieczkę. Ale gdyby kolarze Voster ATS Team nie rozerwali peletonu, to w rezerwie zostaje Paweł Franczak, brązowy medalista mistrzostw Polski. Potrafi finiszować w każdej sytuacji i może cierpliwie zbierać bonusowe sekundy, które zadecydują o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Jednak za najpoważniejszego polskiego kandydata do wywalczenia żółtej koszulki „Lotto” Marek Leśniewski uznaje Macieja Paterskiego z grupy Wibatech Merx. – Jest kolarzem kompletnym, bo radzi sobie w każdym terenie i w każdej sytuacji: w górach i na płaskim, i w odjeździe, i pogoni, a także potrafi finiszować. Siódme miejsce na mistrzostwach Europy robi wrażenie, szczególnie że Maciej na finiszu walczył z kolarzami z kolarskiego topu.

- więcej szczegółów o 31 edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków można przeczytać w artykule Mateusza Kosińskiego. 

O problemach z tegoroczną edycją Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków Marcinowi Koziestańskiemu opowiedział Waldemar Krenc, przewodniczący łódzkiej Solidarności. 

Wyścig miał początkowo odbyć się w czerwcu, ale przez epidemię koronawirusa postanowiliśmy przenieść go na wrzesień. Wiele problemów dostarczyła zmiana trasy. Przez epidemię część z miast zrezygnowała z goszczenia kolarzy, musieliśmy więc poszukać innych chętnych. Obostrzenia związane z koronawirusem spowodują także, że na mecie kolejnych etapów nie będzie trybun. Zrezygnować musieliśmy również z uroczystych ceremonii nagradzania zwycięzców, którzy sami będą musieli zakładać sobie koszulki. Żyjemy w takich czasach, gdzie odwoływane są kolejne imprezy sportowe. Trzeba się więc cieszyć, że na 40-lecie Solidarności wyścig, mimo wielu problemów, się odbywa.

M.in. o kłopotach Rafała Trzaskowskiego z prof. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Agnieszka Żurek. 

Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że dla liberalnego elektoratu awaria „Czajki” nie będzie miała większego znaczenia. Jeśli jednak Rafał Trzaskowski będzie chciał odgrywać większą rolę niż bycie najpopularniejszym politykiem Platformy i być może jej szefem, niewątpliwie stolica powoli stawać się będzie swoistym laboratorium, w którym wszystko, co się wydarzy, będzie miało szersze niż jedynie wewnątrzmiejskie znaczenie. Nawet drobne uchybienia urastające do rangi symbolicznej mogą wówczas Rafałowi Trzaskowskiemu zaszkodzić. 


Czy światowy kryzys zacznie się w kurortach? - pyta w swoim artykule Paweł Pietkun. 

W gronie specjalistów od turystyki na kraj lub kurort będący celem podróży mówi się, że jest destynacją. Gospodarki – narodowe i te mniejsze, rodzinne, nastawione na zarabianie na turystyce doskonale wiedzą, że w ciągu sezonu muszą zarobić tyle, żeby utrzymać się przez pozostałą, pozaturystyczną, część roku. W sezonie letnim 2020 nie udało się to żadnej z europejskich destynacji. Sytuacja wygląda podobnie w skali całego świata.

Niedawno opublikowane szacunki Światowej Organizacji Turystyki, ONZ-towskiej agencji zajmującej się globalnym rynkiem turystycznym, nie pozostawiają wątpliwości. O tak trudnym okresie w podróżach – bez względu na to, czy analitycy skupiają się na podróżach międzynarodowych, regionalnych czy krajowych – można było mówić w czasie wojny.

Teresa Wójcik pisze o „Powrocie Osmanów”

Duet dwóch satrapów – Erdoğana i Łukaszenki – jest szczególnie niebezpieczny dla Zachodu. Obaj służą grze prowadzonej zza kulis geopolityki przez Rosję i Chiny. W basenie Morza Śródziemnego ta gra uniemożliwia obronę strategicznych interesów państw członkowskich UE i realizację celów NATO. Na wschodniej flance wzmacnia siły antydemokratyczne, co w pierwszym rzędzie zagraża państwom bałtyckim. Za figurą Łukaszenki (lub następcy ustawionego przez Putina) czają się zielone ludziki Kremla.

 

W numerze również m.in.: 

  • Solidarność godnie uczciła bohaterów, Robert Wąsik o obchodach 40 rocznicy powstania Solidarności 
  • "Białoruś kolejnym Krymem?" pyta Teresa Wójcik 
  • "Nie zostawimy ich w potrzebie" Anna Zielińska o pomocy Białorusinom udzielanej przez Solidarność 
  • "Kruki opuszczają Tower" Paweł Pietkun o potencjalnych protestach społecznych, które mogą zatrząsnąć Wielką Brytanią
  • "Bolszewickie kadry" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Cichym, gitarzystą, kompozytorem i producentem 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Dolina Bogów"
  • Agnieszka Żurek relacjonuje finał wystaw "TU rodziła się Solidarność" 
  • Łukasz Bobruk wspomina 48 rocznicę zdobycia jedynego w historii polskiej piłki nożnej złotego medalu olimpijskiego 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe