Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK

Zawierając umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, pracodawca zapisuje objęte tą umową osoby do tego programu. I co istotne, większość osób zatrudnionych nie musi w tej sprawie składać pracodawcy żadnego wniosku.
 Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Wdrażając Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) pracodawca, zawiera z wybraną instytucją finansową dwie umowy: umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK. Tę drugą zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, tym samym zapisując je do tego programu (lista uczestników PPK stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK).

Zapis automatyczny i na wniosek

Osoby zatrudnione między 18 a 55 rokiem życia zapisywane są do PPK automatycznie. Oznacza to, że pracodawca przed zawarciem umowy o prowadzenie w ich imieniu i na ich rzecz nie musi pytać tych osób o zgodę ani czekać aż zadeklarują chęć oszczędzania w PPK. Dotyczy to wszystkich osób w tym wieku spełniających definicje osoby zatrudnionej (patrz ramka).

Oznacza to, że taką umowę pracodawca powinien zawrzeć także dla osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, świadczeniu rehabilitacyjnym czy urlopach związanych z opieką nad dzieckiem (macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskim, ojcowskim lub wychowawczym). To, że w dniu, w którym zawierana jest taka umowa, osób tych nie ma fizycznie w pracy, nie ma znaczenia.

Osoby starsze, a więc te między 55. a 70. rokiem życia, aby zostać zapisanym do PPK, muszą już złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie takiej umowy. Pracodawca ma jednak obowiązek wcześniej poinformować je, że takie prawo im przysługuje. W imieniu osób, które ukończyły 70 lat umowy o prowadzenie PPK już się nie zawiera.

 

3-miesięczny staż nie dla wszystkich

Pracodawca powinien także pamiętać, że co do zasady każda osoba zapisywana do PPK powinna mieć co najmniej 3-miesięczny (90 dni) okres zatrudnienia u pracodawcy, który zgłasza ją do tego programu. Ten warunek nie dotyczy jednak osób, które były zatrudnione u pracodawcy w dniu objęcia go przepisami ustawy. Dla tzw. pracodawców 50+ był to 1 stycznia 2020 r., dla tzw. pracodawców 20+ - 1 lipca tego roku, a dla mniejszych firm będzie to 1 stycznia 2021 r. Te osoby zapisywane są do PPK bez względu na staż pracy. Pozostałe, a więc przyjęte do pracy później, aby moc oszczędzać w PPK, co umożliwia dopiero zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, muszą posiadać wymagany okres zatrudnienia (90 dni). Pracodawca zawiera bowiem umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika po upływie 3 miesięcy jego zatrudnienia, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia u tego pracodawcy z poprzednich 12 miesięcy.

Przykład: Stanisław Nowak pracuje w małej firmie, która zostanie objęta ustawą o PPK 1 stycznia 2021 r. Pracodawca ten zamierza zawrzeć umowę o prowadzenie PPK już na początku lutego 2021 r. Stanisław Nowak, który został zatrudniony w tej firmie 15 grudnia 2020 r. zostanie objęty tą umową (będzie zatrudniony u tego pracodawcy w dniu, w którym obejmie go ustawa o PPK). Załóżmy, że 4 stycznia pracodawca ten zatrudni kolejnego pracownika, który wcześniej u niego nie pracował. Tego pracownika umowa o prowadzenie PPK zawarta w lutym 2021 r. nie obejmie. Aby móc zostać zapisanym do PPK, musi on bowiem posiadać 90 dni zatrudnienia (pracownik przyjęty do pracy 4 stycznia wymagany okres zatrudnienia osiągnie 3 kwietnia). Oznacza to, że pracodawca powinien zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK najpóźniej do 10 maja (do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia). [koniec przykładu]

Treść umowy o prowadzenie

Ustawa o PPK wskazuje tylko przykładowe elementy, jakie powinny zostać określone w umowie o prowadzenie PPK (art. 20 ustawy o PPK). Należą do nich, oprócz danych stron umowy, tak ważne dla uczestnika PPK kwestia jak m.in.: warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu z rachunku PPK uczestnika programu, sposób składania przez niego dyspozycji, zakres, częstotliwość i formę informowania uczestnika PPK o środkach zgromadzonych na jego rachunku PPK oraz maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy. Jako, że umowę tę w imieniu i na rzecz pracowników podpisuje pracodawca, to on powinien zadbać o szczegółowe określenie w niej wszystkich praw i obowiązków stron – tak, aby ich późniejsza współpraca przebiegała harmonijnie, bez niepotrzebnych zgrzytów i nieporozumień. Także w swoim interesie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

 

Ważne: Umowę o prowadzenie w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych pracodawca zawiera z instytucją finansową, z którą zawarł wcześniej umowę o zarządzanie PPK.

 

 

Definicja osoby zatrudnionej

Osoby trudnione, w rozumieniu ustawy o PPK, to osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z niżej wymienionych tytułów, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli:

• pracownicy w rozumieniu kodeksu pracy (k.p.) - wyjątkiem są pracownicy przebywający na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodociani,

• osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,

• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,

• osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego (k.c.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

• osoby wymienione powyżej, przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

• członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.


 

POLECANE
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało Wiadomości
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało

W środę, 14 maja 2025 roku, Słońce wygenerowało najpotężniejszy rozbłysk od początku roku. O godzinie 10:25 czasu polskiego doszło do emisji promieniowania o sile X2.7, którego źródłem był aktywny obszar plam słonecznych oznaczony jako AR 4087. Zjawisko zostało zarejestrowane przez Solar Dynamics Observatory - należące do NASA.

Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. Miesiąc różnorodności we wrocławskiej podstawówce Wiadomości
Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. "Miesiąc różnorodności" we wrocławskiej podstawówce

W ramach "Miesiąca różnorodności" psycholog jednej z wrocławskich podstawówek kazała uczniom przyjść przebranymi za płeć przeciwną. Akcja miała być obowiązkowa. O planowanej "zabawie" nie powiadomiono rodziców.

Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała Wiadomości
Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała

Przywódca Rosji Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy rosyjskich Wojsk Lądowych - poinformowały w czwartek rosyjskie media. Generał, który odbierał niedawną defiladę wojskową na Placu Czerwonym 9 maja, został skierowany do Rady Bezpieczeństwa.

Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców Wiadomości
Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia jednej z firm działających w Katowicach - przekazał w czwartek Śląski Oddział Straży Granicznej. Okazało się, że pracodawca zatrudnił nielegalnie 169 osób.

Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech pilne
Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech

To będzie historyczny moment - zapowiadają organizatorzy. W sobotę 17 maja w Görlitz tuż za granicą z Polską, odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Ruch Obrony Granic. Protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec systematycznego odsyłania nielegalnych migrantów z Niemiec do Polski oraz polityki migracyjnej rządu federalnego w Berlinie.

Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: Wyborcza to sobie zmyśliła z ostatniej chwili
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: "Wyborcza to sobie zmyśliła"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że to fundacja Akcja Demokracja, której prezesem jest Jakub Kocjan, jest powiązana z publikowaniem reklam politycznych na Facebooku. Reklamy te miały promować Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów.

IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat Wiadomości
IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla części powiatów z dziewięciu województw, głównie w centralnej Polsce. Ostrzega też przed przymrozkami na południu Polski i przed silnym wiatrem na północy kraju.

TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje gorące
TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje

Sztaby kandydatów na prezydenta otrzymały szczegóły dotyczące debaty prezydenckiej przed drugą turą. Ostatnie przedwyborcze spotkanie dwóch kandydatów transmitowane będzie przez Polsat, TVN i TVP - informuje Polsat News.

Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo

W czwartek FC Barcelona zmierzy się z RCD Espanyolem w meczu, który może przesądzić o mistrzostwie Hiszpanii. Po wygranej Realu Madryt z Mallorcą (2:1), drużyna Hansiego Flicka musi zdobyć komplet punktów, by przypieczętować swój tytuł.

PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. Wstydu nie mają polityka
PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. "Wstydu nie mają"

Sławomir Mentzen w opublikowanym na swoim koncie w mediach społecznościowych filmie powiedział, odnosząc się do artykułu Wirtualnej Polski, że za kampanią dezinformacyjną stoją ludzie związani z Platformą Obywatelską Jego wypowiedź ma związek z dyskusją wokół spotów autorstwa osób związanych z fundacją Akcja Demokracja

REKLAMA

Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK

Zawierając umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, pracodawca zapisuje objęte tą umową osoby do tego programu. I co istotne, większość osób zatrudnionych nie musi w tej sprawie składać pracodawcy żadnego wniosku.
 Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Wdrażając Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) pracodawca, zawiera z wybraną instytucją finansową dwie umowy: umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK. Tę drugą zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, tym samym zapisując je do tego programu (lista uczestników PPK stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK).

Zapis automatyczny i na wniosek

Osoby zatrudnione między 18 a 55 rokiem życia zapisywane są do PPK automatycznie. Oznacza to, że pracodawca przed zawarciem umowy o prowadzenie w ich imieniu i na ich rzecz nie musi pytać tych osób o zgodę ani czekać aż zadeklarują chęć oszczędzania w PPK. Dotyczy to wszystkich osób w tym wieku spełniających definicje osoby zatrudnionej (patrz ramka).

Oznacza to, że taką umowę pracodawca powinien zawrzeć także dla osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, świadczeniu rehabilitacyjnym czy urlopach związanych z opieką nad dzieckiem (macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskim, ojcowskim lub wychowawczym). To, że w dniu, w którym zawierana jest taka umowa, osób tych nie ma fizycznie w pracy, nie ma znaczenia.

Osoby starsze, a więc te między 55. a 70. rokiem życia, aby zostać zapisanym do PPK, muszą już złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie takiej umowy. Pracodawca ma jednak obowiązek wcześniej poinformować je, że takie prawo im przysługuje. W imieniu osób, które ukończyły 70 lat umowy o prowadzenie PPK już się nie zawiera.

 

3-miesięczny staż nie dla wszystkich

Pracodawca powinien także pamiętać, że co do zasady każda osoba zapisywana do PPK powinna mieć co najmniej 3-miesięczny (90 dni) okres zatrudnienia u pracodawcy, który zgłasza ją do tego programu. Ten warunek nie dotyczy jednak osób, które były zatrudnione u pracodawcy w dniu objęcia go przepisami ustawy. Dla tzw. pracodawców 50+ był to 1 stycznia 2020 r., dla tzw. pracodawców 20+ - 1 lipca tego roku, a dla mniejszych firm będzie to 1 stycznia 2021 r. Te osoby zapisywane są do PPK bez względu na staż pracy. Pozostałe, a więc przyjęte do pracy później, aby moc oszczędzać w PPK, co umożliwia dopiero zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, muszą posiadać wymagany okres zatrudnienia (90 dni). Pracodawca zawiera bowiem umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika po upływie 3 miesięcy jego zatrudnienia, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia u tego pracodawcy z poprzednich 12 miesięcy.

Przykład: Stanisław Nowak pracuje w małej firmie, która zostanie objęta ustawą o PPK 1 stycznia 2021 r. Pracodawca ten zamierza zawrzeć umowę o prowadzenie PPK już na początku lutego 2021 r. Stanisław Nowak, który został zatrudniony w tej firmie 15 grudnia 2020 r. zostanie objęty tą umową (będzie zatrudniony u tego pracodawcy w dniu, w którym obejmie go ustawa o PPK). Załóżmy, że 4 stycznia pracodawca ten zatrudni kolejnego pracownika, który wcześniej u niego nie pracował. Tego pracownika umowa o prowadzenie PPK zawarta w lutym 2021 r. nie obejmie. Aby móc zostać zapisanym do PPK, musi on bowiem posiadać 90 dni zatrudnienia (pracownik przyjęty do pracy 4 stycznia wymagany okres zatrudnienia osiągnie 3 kwietnia). Oznacza to, że pracodawca powinien zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK najpóźniej do 10 maja (do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia). [koniec przykładu]

Treść umowy o prowadzenie

Ustawa o PPK wskazuje tylko przykładowe elementy, jakie powinny zostać określone w umowie o prowadzenie PPK (art. 20 ustawy o PPK). Należą do nich, oprócz danych stron umowy, tak ważne dla uczestnika PPK kwestia jak m.in.: warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu z rachunku PPK uczestnika programu, sposób składania przez niego dyspozycji, zakres, częstotliwość i formę informowania uczestnika PPK o środkach zgromadzonych na jego rachunku PPK oraz maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy. Jako, że umowę tę w imieniu i na rzecz pracowników podpisuje pracodawca, to on powinien zadbać o szczegółowe określenie w niej wszystkich praw i obowiązków stron – tak, aby ich późniejsza współpraca przebiegała harmonijnie, bez niepotrzebnych zgrzytów i nieporozumień. Także w swoim interesie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

 

Ważne: Umowę o prowadzenie w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych pracodawca zawiera z instytucją finansową, z którą zawarł wcześniej umowę o zarządzanie PPK.

 

 

Definicja osoby zatrudnionej

Osoby trudnione, w rozumieniu ustawy o PPK, to osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z niżej wymienionych tytułów, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli:

• pracownicy w rozumieniu kodeksu pracy (k.p.) - wyjątkiem są pracownicy przebywający na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodociani,

• osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,

• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,

• osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego (k.c.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

• osoby wymienione powyżej, przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

• członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe