Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Radosław Liszewski: Disco polo nie jest obowiązkowe
Temat tygodnia: Pomostówki znowu w Sejmie
Szczególny był pokaz hipokryzji i antyzwiązkowej opcji opozycji – szczególnie Platformy Obywatelskiej – ujawnionej przy nowelizacji ustawy pomostowej. W obu Izbach parlamentarzyści PO bardzo krytycznie ocenili fakt, że projekt ustawy nie był konsultowany w Radzie Dialogu Społecznego. Zarzut bezpodstawny, procedura parlamentarna nie przewiduje konsultacji społecznych poselskiego projektu ustawy. Tymczasem przy pracach nad ustawą pomostową na podstawie projektu rządowego w 2007/2008 roku koalicja PO-PSL pominęła ustawowy obowiązek osiągnięcia porozumienia ze stroną związkową mimo wcześniejszych deklaracji, że rząd bez uzgodnień ze stroną społeczną nie skieruje projektu ustawy do Sejmu. Dlatego ówczesny poseł Stanisław Szwed w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość zgłosił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Wniosek został w głosowaniu odrzucony przez większość sejmową PO-PSL. Przedstawiciele tej koalicji uznali, że procedura była najzupełniej zgodna z przepisami. „Związki zawodowe nie chciały zaakceptować rozwiązań w ustawie, które preferował rząd. Żądały w tej sprawie negocjacji, ale rząd nie mógł się zgodzić na takie negocjacje” – twierdzili posłowie PO i PSL
– pisze Teresa Wójcik w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”.
Wbrew pozorom proces wprowadzania zmian do kpc dotyczących zabezpieczenia na czas trwania postępowania nie był taki szybki. Od zeszłego roku w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny procedowane były projekty złożone przez Lewicę i NSZZ „Solidarność”, które ostatecznie przyjęły postać jednego wspólnego projektu. Od dłuższego czasu była mowa na forum tej Komisji, że zmiany w kierunku zapewnienia skutecznej ochrony związkowców są konieczne
– mówi na temat nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych i niektórych innych ustaw Ewa Kędzior, koordynator Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. ochrony praw związkowych i ekspert Zespołu Prawnego Biura Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej KK NSZZ „S”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.
Teraz jest moment dla struktur Solidarności działających w jednostkach sfery budżetowej, aby wychodzić do poszczególnych ministerstw i rozmawiać na temat potrzeb w zakresie wzrostu wynagrodzeń. Takie działania podejmują już nasi związkowcy w porozumieniu z Krajowym Sekretariatem Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”
– mówi Katarzyna Zimmer-Drabczyk, szefowa Biura Eksperckiego, Dialogu i Polityki Społecznej KK NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.
Co jeszcze w numerze?
„Zacięła się płyta” – Jakub Pacan o trwającej, choć oficjalnie jeszcze nieogłoszonej, kampanii wyborczej.
„Mazury w cieniu wojen” – Wojciech Kulecki o sytuacji w Krainie Tysiąca Jezior w cieniu wojny na Ukrainie.
„NABE – jest konkret” – Teresa Wójcik o utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
„System kaucyjny opakowań wymaga zmian” – Marcin Krzeszowiec o procedowanej w parlamencie ustawie wprowadzającej system kaucyjny na opakowania.
W numerze znajdują się również felietony Karola Gaca, Waldemara Binieckiego, Marka Jana Chodakiewicza, Rafała Wosia i Tadeusza Płużańskiego.