Franciszek apeluje o uwolnienie zakładników z Izraela i otwarcie korytarzy humanitarnych do Gazy
Apel Franciszka
- Po raz kolejny moje myśli zwracają się ku temu, co dzieje się w Izraelu i Palestynie. Jestem bardzo zaniepokojony, pełen bólu, modlę się i jestem blisko wszystkich, którzy cierpią, zakładników, rannych, ofiar i ich rodzin -
- Myślę o poważnej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy i jestem zasmucony, że w ostatnich dniach ucierpiał również szpital anglikański i parafia grecko-prawosławna. Ponawiam mój apel, aby otwarto przestrzeń, aby kontynuowano pomoc humanitarną i uwolniono zakładników".
- Wojna, każda wojna na świecie - myślę także o udręczonej Ukrainie - jest porażką. Wojna zawsze jest porażką, jest zniszczeniem ludzkiego braterstwa. Bracia, zatrzymajcie się! Zatrzymajcie się!" - apelował Ojciec Święty.
Przypomniał, że na najbliższy piątek, 27 października bedzie dzień postu, modlitwy i pokuty. Tego wieczoru o godz. 18.00 w Bazylice Świętego Piotra będzie godzina modlitwy w intencji pokoju na świecie.
Tło polityczne
W sobotę 7 października br. polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja Hamas dokonała ataku rakietowego na Izrael z terenu Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przekroczyli także granicę izraelską dokonując masakr wśród ludności cywilnej i licznych uprowadzeń obywateli izraelskich.
Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami bombowymi na Strefę Gazy, w których zginęły setki cywili. Premier Binjamin Netanjahu w orędziu do obywateli poinformował o tym, że kraj ten znajduje się w stanie wojny.
W Strefie Gazy, na terenie 360 km2 - dla porównania Warszawa zajmuje 517 km2 - zamkniętych jest około 2 mln osób, które w wyniku blokady, mają bardzo utrudniony dostęp do żywności i wody pitnej. Większość tego terytorium, które nie jest częścią żadnego niepodległego państwa, zamieszkują uchodźcy palestyńscy lub ich potomkowie. Gęstość zaludnienia wynosi tu 5203 osób/km2. W wyniku sytuacji politycznej i militarnej, w jakiej znalazła się obecnie Strefa Gazy, pogłębia się tam z każdym dniem kryzys humanitarny.
ks. Paweł Rytel-Andrianik - Watykan, adg