W niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich. Posiłki, pomoc medyczna i psychologiczna, modlitwa

„Nie należy odwracać wzroku od ubogich” – wezwanie to znajduje się w centrum papieskiego orędzia na VII Światowy Dzień Ubogich, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 listopada. Z tej okazji w wielu polskich diecezjach zaplanowano spotkania dla osób, które doświadczają różnych form ubóstwa lub wykluczenia społecznego. Przybyli goście będą mogli poczęstować się ciepłym posiłkiem, otrzymają paczki żywnościowe, ubraniowe, pomoc psychologiczną oraz medyczną.
zdjęcie poglądowe W niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich. Posiłki, pomoc medyczna i psychologiczna, modlitwa
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/JerzyGorecki

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. Od tego czasu jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla. 

W tegorocznym orędziu Ojciec Święty napomina, że ubodzy nie są liczbą, ale „twarzą”, do której należy się „zbliżyć, powitać i wspierać”. Dokonuje się to nie tylko przez pomoc finansową, ale też przez pielęgnowanie przyjaznej i kulturowej wrażliwości bliskości w każdym środowisku, począwszy od priorytetów przywódców politycznych.

Watykan

W Watykanie do stołu z Papieżem w Światowym Dniu Ubogich, zasiądą przede wszystkim ludzie żyjący na ulicy, ponieważ bezdomność stanowi poważny problem w Wiecznym Mieście. Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kard. Konrad Krajewski podkreślił, że papież Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Papieski jałmużnik podkreślił, że kolejne projekty nie są wymyślane przy stole, tylko rodzą się z konkretnych potrzeb. Stąd powstanie przy placu św. Piotra przychodni, łaźni i fryzjera dla ubogich oraz noclegowni. „Przed Dniem Ubogich działamy przede wszystkim praktycznie wydłużając godziny opieki medycznej dla naszych potrzebujących” – zaznaczył kard. Krajewski.

Łódź

W Łodzi z okazji Światowego Dnia Ubogich, uroczystą Eucharystię z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim, odprawi kard. Grzegorz Ryś. Następnie, między 14:00 a 18:00 na Placu Katedralnym pojawi się miasteczko, gdzie będzie można skorzystać z pomocy medycznej, prawnej i psychologicznej. Na godzinę 16:00 zaplanowano też recital organowy w Archikatedrze oraz wspólny posiłek.

Dla potrzebujących stworzono specjalny przewodnik po Łodzi, z którego dowiedzą się gdzie mogą liczyć na ciepły posiłek, odzież, koce, nocleg, dostęp do łazienki, wsparcie specjalistów. Oprócz tego z okazji Dnia Ubogich Stowarzyszenie Dom Wschodni będzie zbierać środki finansowe na zakup opału. Pomoc skierowana będzie dla mieszkańców Syrii, Libanu i Ukrainy. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przygotowano targi pracy i rozwoju, skierowane dla osób w kryzysie, bezrobotnych. Odbędą się także warsztaty, projekcje filmowe oraz kampanie społeczne. 

Katowice

W Archidiecezji Katowickiej obchody VII Światowego Dnia Ubogich zaplanowano w dniach 16-19 listopada. 12 listopada, odbyło się także spotkanie osób, wspólnot oraz instytucji, które w swojej działalności dbają o dobro ubogich na terenie archidiecezji. W obchody można włączyć się także biorąc udział w zbiórce, którą organizuje Caritas na platformie #DobroDaj. Zgromadzone fundusze pozwolą na stałą pomoc terapeutyczną dla 5 osób, wsparcie osób bezdomnych i ubogich, częściowe pokrycie kosztów posiłków dla kilkuset gości w namiotach, a także pokrycie kosztu transportu żywności, materiałów i ludzi. 

16 listopada zaplanowano otwarcie pralni dla ubogich w Katowicach na ul. Opolskiej 3. W niedzielę przed budynkiem Galerii Katowickiej stanie Namiot Spotkania. Będzie można wysłuchać koncertu zespołu Arkadio, obejrzeć występ Teatru Ubogich, skorzystać z rozmowy ze specjalistą i zjeść ciepły posiłek.

W Światowy Dzień Ubogich abp Adrian Galbas odprawi Mszę św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny między 15.15-17.30. Liturgię poprzedzi „Różaniec” oraz konferencja na temat św. Szarbela. Następnie o godz. 19.00 w archikatedrze Chrystusa Króla zaplanowany jest Wieczór Uwielbienia, w czasie którego głos zabierze słynny dominikanin i jutuber o. Adam Szustak. 

Warszawa

W czwartek, 16 listopada, ruszyła dziewiąta edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego". Od tej pory do końca lutego przyszłego roku patrole stołecznej Straży Miejskiej, zaopatrzone w żywność przekazaną przez Caritas Polska, w tym ciepłą, pożywną zupę, będą docierać do osób w kryzysie bezdomności przebywających w tzw. miejscach niemieszkalnych. Akcja odbywa się pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje”.

Podczas inicjatywy kuchnia Centrum Okopowa dwa razy w tygodniu będzie przygotowywać 100-120 litrów pełnowartościowej, kalorycznej zupy. Będą ją odbierać – podobnie jak zgromadzone w magazynach Caritas pieczywo, koce, konserwy oraz inne rzeczy (śpiwory, skarpety, odzież) – patrole Straży Miejskiej. Patrole będą też dysponowały miskami, łyżkami oraz innym niezbędnym wyposażeniem zgodnym ze standardami sanitarnymi. Osoby z patrolu starają się zapewnić doraźną pomoc medyczną polegającą na zmierzeniu podstawowych parametrów życiowych, opatrzeniu ran i odmrożeń. Gdy sytuacja tego wymaga, przekazują informację o koniecznej pomocy pogotowiu czy ośrodkom pomocy społecznej. Czasem też przewożą takie osoby do schronisk czy noclegowni.

Okazją do włączenia się w pomoc potrzebującym jest też zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”, która odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2023 r. w wielu sklepach spożywczych różnych sieci na terenie całej Polski.

Opole 

Opolską odsłonę Światowego Dnia Ubogich rozpocznie Eucharystia o godzinie 12:00 w kościele ojców Franciszkanów. Mszy św. w intencji osób ubogich i potrzebujących przewodniczyć będzie bp Waldemar Musioł. Następnie obchody przeniosą się na plac przed Amfiteatrem, gdzie na przybyłych gości czekać będzie poczęstunek przy muzyce zespołu SIKURIS z Boliwii prezentującego muzykę andyjską. 

Podczas spotkania będzie możliwość wsparcia zbiórki nowych rękawiczek dla potrzebujących. Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza diecezjan, by w parafiach, szczególnie w tym dniu, objąć modlitwą osoby ubogie i potrzebujące, a także udzielić im  konkretną pomoc, np. przez wsparcie finansowe na rzecz Domów Nadziei w Opolu i Dylakach, które są prowadzone przez s. M. Aldonę Skrzypiec SSpS, jałmużnika biskupa opolskiego. 

Kraków

W Krakowie w centrum miasta, na Małym Rynku w dniach 17-19 listopada, będzie można odwiedzić „Namiot Spotkań” - przestrzeń dla osób potrzebujących, zwłaszcza najuboższych, gdzie będą dostępne bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne, medyczne, porady z zakresu aktywizacji zawodowej, a także świadczeń społecznych. Odbędą się też nauki rekolekcyjne, które poprowadzi ks. Mirosław Toszy. Poza tym w planach: warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne, muzyczne, gry planszowe i zawody sportowe.

W Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, ul. Smoleńsk 4 w Krakowie, będzie można skorzystać z pomocy medycznej, natomiast pomoc duchową zapewnią osoby modlące się w kościele Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście (ul. Bożego Miłosierdzia 1). 

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska 

Z kolei w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wierni po Eucharystii będą mogli zabrać ze sobą torby charytatywne, przygotowane przez diecezjalne Caritas, uzupełniając je artykułami spożywczymi i chemicznymi, a następnie z powrotem przynieść do parafii. Jak podkreślają organizatorzy torby będą przekazywane osobom w trudnej sytuacji materialnej według decyzji proboszczów.

Jak podaje Caritas, w Polsce, która jest krajem o relatywnie wysokim poziomie nierówności społecznych, nie maleje liczba osób zagrożonych ubóstwem. Według GUS w 2022 r. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie (dochód nieprzekraczający kwoty 692 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym – dane GUS z 2021 r.), a ponad 4,5 mln doświadczało ubóstwa relatywnego (ich wydatki były o 50% mniejsze niż w przeciętnym gospodarstwie domowy). Zmienia się także struktura grupy społecznej zagrożonej ubóstwem i bezdomnością w szerokim tego słowa znaczeniu. Obok osób z rodzin dysfunkcyjnych, uzależnionych, nieporadnych życiowo i bezrobotnych, coraz większy udział w niej mają uchodźcy i seniorzy, a ostatnio wzrósł także odsetek dzieci. 

oprac.ar


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę z ostatniej chwili
"Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ" nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę

"Stanowczo sprzeciwiamy się organizacji spotkania z mgr. Łukaszem Sakowskim na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach" – pisze w mediach społecznościowych "Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ".

Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO z ostatniej chwili
Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO

Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.

Znany publicysta miał wypadek z ostatniej chwili
Znany publicysta miał wypadek

"Taka sytuacja w drodze powrotnej z Zamościa (...) wpadnięcie w poślizg i utrata panowania nad pojazdem" – pisze na platformie X (dawniej Twitter) znany publicysta, politolog, prezes Nowej Konfederacji i autor książek Bartłomiej Radziejewski, informując o wypadku drogowym, w którym miał nieszczęście wziąć udział.

Tusk: Oni narażają nasze stosunki z Rosją [VIDEO] z ostatniej chwili
Tusk: "Oni narażają nasze stosunki z Rosją" [VIDEO]

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący PO Donald Tusk zarzucił rządowi Mateusza Morawieckiego, że naraża na szwank relacje m.in z... Rosją.

Były komandos chciał wyeliminować Cenckiewicza i Woyciechowskiego. Jest akt oskarżenia z ostatniej chwili
Były komandos chciał "wyeliminować" Cenckiewicza i Woyciechowskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu komandosowi Przemysławowi K. w związku z groźbami i nawoływaniem do pozbawienia życia Piotra Woyciechowskiego i Sławomira Cenckiewicza.

Wobec ataku hybrydowego Finlandia zamyka całą granicę z Rosją z ostatniej chwili
Wobec ataku hybrydowego Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Cała granica z Rosją zostaje zamknięta. Imigranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli przekroczyć wschodniej granicy i składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów – zdecydował we wtorek fiński rząd.

Opublikowano listę firm, które miały importować zboże z Ukrainy z ostatniej chwili
Opublikowano listę firm, które miały importować zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnił listę firm importujących zboże z Ukrainy.

Żona szefa ukraińskiego wywiadu otruta. „Widać tu rosyjski ślad” z ostatniej chwili
Żona szefa ukraińskiego wywiadu otruta. „Widać tu rosyjski ślad”

– W zatruciu małżonki szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryła Budanowa widać wyraźny rosyjski ślad. Awanturnicze akcje Budanowa przeciwko Rosji od dawna irytują rosyjską armię i służby specjalne – ocenił szef Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie Ołeksandr Musijenko.

Kiedy Grecja przechodziła kryzys, Niemcy doradzali sprzedaż wysp. Teraz Grecy doradzają sprzedaż wysp Niemcom z ostatniej chwili
Kiedy Grecja przechodziła kryzys, Niemcy doradzali sprzedaż wysp. Teraz Grecy doradzają sprzedaż wysp Niemcom

Były grecki minister energii i środowiska Panagiotis Lafazanis w związku z gigantyczną dziurą budżetową w Niemczech radzi Niemcom, by… sprzedali swoje wyspy. Przypomnijmy, że gdy Grecja w ubiegłej dekadzie borykała się z potężnym kryzysem finansowym, to właśnie z Niemiec dochodziły nawoływania, by Grecy pozbywali się swojego majątku narodowego (m.in. wysp) w celu ratowania finansów kraju.

REKLAMA

W niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich. Posiłki, pomoc medyczna i psychologiczna, modlitwa

„Nie należy odwracać wzroku od ubogich” – wezwanie to znajduje się w centrum papieskiego orędzia na VII Światowy Dzień Ubogich, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 listopada. Z tej okazji w wielu polskich diecezjach zaplanowano spotkania dla osób, które doświadczają różnych form ubóstwa lub wykluczenia społecznego. Przybyli goście będą mogli poczęstować się ciepłym posiłkiem, otrzymają paczki żywnościowe, ubraniowe, pomoc psychologiczną oraz medyczną.
zdjęcie poglądowe W niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich. Posiłki, pomoc medyczna i psychologiczna, modlitwa
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/JerzyGorecki

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. Od tego czasu jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla. 

W tegorocznym orędziu Ojciec Święty napomina, że ubodzy nie są liczbą, ale „twarzą”, do której należy się „zbliżyć, powitać i wspierać”. Dokonuje się to nie tylko przez pomoc finansową, ale też przez pielęgnowanie przyjaznej i kulturowej wrażliwości bliskości w każdym środowisku, począwszy od priorytetów przywódców politycznych.

Watykan

W Watykanie do stołu z Papieżem w Światowym Dniu Ubogich, zasiądą przede wszystkim ludzie żyjący na ulicy, ponieważ bezdomność stanowi poważny problem w Wiecznym Mieście. Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kard. Konrad Krajewski podkreślił, że papież Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Papieski jałmużnik podkreślił, że kolejne projekty nie są wymyślane przy stole, tylko rodzą się z konkretnych potrzeb. Stąd powstanie przy placu św. Piotra przychodni, łaźni i fryzjera dla ubogich oraz noclegowni. „Przed Dniem Ubogich działamy przede wszystkim praktycznie wydłużając godziny opieki medycznej dla naszych potrzebujących” – zaznaczył kard. Krajewski.

Łódź

W Łodzi z okazji Światowego Dnia Ubogich, uroczystą Eucharystię z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim, odprawi kard. Grzegorz Ryś. Następnie, między 14:00 a 18:00 na Placu Katedralnym pojawi się miasteczko, gdzie będzie można skorzystać z pomocy medycznej, prawnej i psychologicznej. Na godzinę 16:00 zaplanowano też recital organowy w Archikatedrze oraz wspólny posiłek.

Dla potrzebujących stworzono specjalny przewodnik po Łodzi, z którego dowiedzą się gdzie mogą liczyć na ciepły posiłek, odzież, koce, nocleg, dostęp do łazienki, wsparcie specjalistów. Oprócz tego z okazji Dnia Ubogich Stowarzyszenie Dom Wschodni będzie zbierać środki finansowe na zakup opału. Pomoc skierowana będzie dla mieszkańców Syrii, Libanu i Ukrainy. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przygotowano targi pracy i rozwoju, skierowane dla osób w kryzysie, bezrobotnych. Odbędą się także warsztaty, projekcje filmowe oraz kampanie społeczne. 

Katowice

W Archidiecezji Katowickiej obchody VII Światowego Dnia Ubogich zaplanowano w dniach 16-19 listopada. 12 listopada, odbyło się także spotkanie osób, wspólnot oraz instytucji, które w swojej działalności dbają o dobro ubogich na terenie archidiecezji. W obchody można włączyć się także biorąc udział w zbiórce, którą organizuje Caritas na platformie #DobroDaj. Zgromadzone fundusze pozwolą na stałą pomoc terapeutyczną dla 5 osób, wsparcie osób bezdomnych i ubogich, częściowe pokrycie kosztów posiłków dla kilkuset gości w namiotach, a także pokrycie kosztu transportu żywności, materiałów i ludzi. 

16 listopada zaplanowano otwarcie pralni dla ubogich w Katowicach na ul. Opolskiej 3. W niedzielę przed budynkiem Galerii Katowickiej stanie Namiot Spotkania. Będzie można wysłuchać koncertu zespołu Arkadio, obejrzeć występ Teatru Ubogich, skorzystać z rozmowy ze specjalistą i zjeść ciepły posiłek.

W Światowy Dzień Ubogich abp Adrian Galbas odprawi Mszę św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny między 15.15-17.30. Liturgię poprzedzi „Różaniec” oraz konferencja na temat św. Szarbela. Następnie o godz. 19.00 w archikatedrze Chrystusa Króla zaplanowany jest Wieczór Uwielbienia, w czasie którego głos zabierze słynny dominikanin i jutuber o. Adam Szustak. 

Warszawa

W czwartek, 16 listopada, ruszyła dziewiąta edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego". Od tej pory do końca lutego przyszłego roku patrole stołecznej Straży Miejskiej, zaopatrzone w żywność przekazaną przez Caritas Polska, w tym ciepłą, pożywną zupę, będą docierać do osób w kryzysie bezdomności przebywających w tzw. miejscach niemieszkalnych. Akcja odbywa się pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje”.

Podczas inicjatywy kuchnia Centrum Okopowa dwa razy w tygodniu będzie przygotowywać 100-120 litrów pełnowartościowej, kalorycznej zupy. Będą ją odbierać – podobnie jak zgromadzone w magazynach Caritas pieczywo, koce, konserwy oraz inne rzeczy (śpiwory, skarpety, odzież) – patrole Straży Miejskiej. Patrole będą też dysponowały miskami, łyżkami oraz innym niezbędnym wyposażeniem zgodnym ze standardami sanitarnymi. Osoby z patrolu starają się zapewnić doraźną pomoc medyczną polegającą na zmierzeniu podstawowych parametrów życiowych, opatrzeniu ran i odmrożeń. Gdy sytuacja tego wymaga, przekazują informację o koniecznej pomocy pogotowiu czy ośrodkom pomocy społecznej. Czasem też przewożą takie osoby do schronisk czy noclegowni.

Okazją do włączenia się w pomoc potrzebującym jest też zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”, która odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2023 r. w wielu sklepach spożywczych różnych sieci na terenie całej Polski.

Opole 

Opolską odsłonę Światowego Dnia Ubogich rozpocznie Eucharystia o godzinie 12:00 w kościele ojców Franciszkanów. Mszy św. w intencji osób ubogich i potrzebujących przewodniczyć będzie bp Waldemar Musioł. Następnie obchody przeniosą się na plac przed Amfiteatrem, gdzie na przybyłych gości czekać będzie poczęstunek przy muzyce zespołu SIKURIS z Boliwii prezentującego muzykę andyjską. 

Podczas spotkania będzie możliwość wsparcia zbiórki nowych rękawiczek dla potrzebujących. Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza diecezjan, by w parafiach, szczególnie w tym dniu, objąć modlitwą osoby ubogie i potrzebujące, a także udzielić im  konkretną pomoc, np. przez wsparcie finansowe na rzecz Domów Nadziei w Opolu i Dylakach, które są prowadzone przez s. M. Aldonę Skrzypiec SSpS, jałmużnika biskupa opolskiego. 

Kraków

W Krakowie w centrum miasta, na Małym Rynku w dniach 17-19 listopada, będzie można odwiedzić „Namiot Spotkań” - przestrzeń dla osób potrzebujących, zwłaszcza najuboższych, gdzie będą dostępne bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne, medyczne, porady z zakresu aktywizacji zawodowej, a także świadczeń społecznych. Odbędą się też nauki rekolekcyjne, które poprowadzi ks. Mirosław Toszy. Poza tym w planach: warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne, muzyczne, gry planszowe i zawody sportowe.

W Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, ul. Smoleńsk 4 w Krakowie, będzie można skorzystać z pomocy medycznej, natomiast pomoc duchową zapewnią osoby modlące się w kościele Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście (ul. Bożego Miłosierdzia 1). 

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska 

Z kolei w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wierni po Eucharystii będą mogli zabrać ze sobą torby charytatywne, przygotowane przez diecezjalne Caritas, uzupełniając je artykułami spożywczymi i chemicznymi, a następnie z powrotem przynieść do parafii. Jak podkreślają organizatorzy torby będą przekazywane osobom w trudnej sytuacji materialnej według decyzji proboszczów.

Jak podaje Caritas, w Polsce, która jest krajem o relatywnie wysokim poziomie nierówności społecznych, nie maleje liczba osób zagrożonych ubóstwem. Według GUS w 2022 r. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie (dochód nieprzekraczający kwoty 692 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym – dane GUS z 2021 r.), a ponad 4,5 mln doświadczało ubóstwa relatywnego (ich wydatki były o 50% mniejsze niż w przeciętnym gospodarstwie domowy). Zmienia się także struktura grupy społecznej zagrożonej ubóstwem i bezdomnością w szerokim tego słowa znaczeniu. Obok osób z rodzin dysfunkcyjnych, uzależnionych, nieporadnych życiowo i bezrobotnych, coraz większy udział w niej mają uchodźcy i seniorzy, a ostatnio wzrósł także odsetek dzieci. 

oprac.ar



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe