Akademia Wymiaru Sprawiedliwości pod ostrzałem. "Próba stworzenia odpowiedniego gruntu pod przejęcie"

– Kadra akademicka, pracownicy, funkcjonariusze oraz studenci AWS są szczerze zaniepokojeni atakami wymierzonymi w uczelnię, pojawiającymi się w mediach – powiedział dla portalu DoRzeczy.pl mjr dr Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Od dłuższego czasu media liberalno-lewicowe atakują AWS. 
Rektor AWS dr Michał Sopiński Akademia Wymiaru Sprawiedliwości pod ostrzałem.
Rektor AWS dr Michał Sopiński / screen YT - Prawo SWWS

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w związku z zaleceniami pokontrolnymi Najwyższej Izby Kontroli, rozpoczyna kontrolę w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Na komunikat szybko zareagował rektor AWS dr Michał Sopiński wskazując, że chodzi o okres, w którym nie był nawet pracownikiem uczelni. Jednocześnie rektor zapewnił, że jest otwarty na współpracę.

Czytaj również: Prof. Antoni Dudek: Polską rządzi kultura przesady

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest pierwszą w ponad 100-letniej historii funkcjonowania polskiego więziennictwa uczelnią zawodową, powołaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zarazem jest najmłodszą uczelnią wyższą wśród grona uczelni mundurowych. Na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych w Akademii, uczy się obecnie ponad 800 studentów. 

To jednak nie wszystko. Na aplikację kuratorską przyjęliśmy też ponad 100 aplikantów kuratorskich. Mamy też już liczne grono absolwentów liczące już blisko 2000 osób. Kadra Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to również kilkaset osób realizujących zadania w Warszawie oraz w Kaliszu, gdzie mieści się nasz Kampus Mundurowy. W AWS udało nam się stworzyć zespół wybitnych ekspertów z zakresu bezpieczeństwa, resocjalizacji, penitencjarystyki, pedagogiki, prawa, zarządzania, politologii oraz nauk o rodzinie. To pozwala nam budować wszechstronny potencjał naukowy, innowacyjny i dydaktyczny 

– mówi DoRzeczy.pl mjr dr Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

O dokonaniach Akademii mówił też w połowie grudnia na łamach DoRzeczy.pl jej rektor. 

Po raz pierwszy w historii Służba Więzienna ma swoją Szkołę Doktorską. To ewenement na skalę europejską. Gdy opowiadałem o tym moim europejskim kolegom na kongresie organizowanym przez International Corrections & Prisons Association (ICPA) w belgijskiej Antwerpii, wszyscy byli pełni uznania dla naszej pracy (...) Od samego początku postawiliśmy sobie za cel, że nie chcemy być wyłącznie uczelnią zawodową, lecz akademicką, a dziś dążymy do tego, żeby zostać Uniwersytetem Wymiaru Sprawiedliwości. Dlatego w kolejnych latach chcemy poddać kolejnej ewaluacji siedem dyscyplin naukowych 

– wskazywał dr Sopiński.

Czytaj także: Współorganizator protestów na granicy: Tusk palcem nie kiwnie w naszej obronie

Ataki na AWS

Pomimo sukcesów AWS, stała się ona celem ataków liberalno-lewicowych mediów. Regularnie na jej temat pisze m.in. portal oko.press, czy "Gazeta Wyborcza". Pod koniec stycznia ktoś nawet zdemolował auto dr. Michała Sopińskiego. Do zdarzenia doszło w centrum Warszawy. Choć nie wiadomo, czy miało to jakikolwiek związek z jego pracą, pytania pozostały. Z kolei niedawno "Akcja Demokracja" domagała się natychmiastowego odwołania rektora, ponieważ ich zdaniem....nie ma on właściwego doświadczenia. Według nieoficjalnych informacji, rektor stał się także celem ataków wewnątrz uczelni, a anonimowe osoby próbują go na różne sposoby zdyskredytować.

Do redakcji DoRzeczy.pl zgłosił się jeden z pracowników uczelni, który nie zgadza się z zarzutami, jakie publicznie stawiane są Akademii oraz jej rektorowi. Jak twierdzi, są one inspirowane tylko po to, by doszło do zmiany władz uczelni. W geście sprzeciwu wobec takich praktyk, pracownicy Akademii napisali list otwarty, w którym bronią dr. Sopińskiego. 

List otwarty społeczności akademickiej był inicjatywą oddolną wobec zmanipulowanych i nieprawdziwych informacji kolportowanych przez media, których przedmiotem jest działalność naukowa i organizacyjna Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. W ten sposób kadra, akademicka, pracownicy, funkcjonariusze AWS oraz studenci wyrazili stanowczy sprzeciw dla tego rodzaju pomówień i kłamstw godzących w dobre imię uczelni oraz krzywdzących dla jej pracowników 

– tłumaczy mjr dr Konrad Wierzbicki, zapytany o to pismo.

"Chodzi o stworzenie odpowiedniego gruntu pod przejęcie"

DoRzeczy.pl informuje również, że postanowiło sprawdzić, co takiego dzieje się na Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, a także, jak na to wszystko patrzą jej pracownicy i studenci. Z rozmów które przeprowadzono, wyłania się obraz uczelni, która pomimo różnych sukcesów jest regularnie atakowana przez liberalno-lewicowe media. Zdaniem informatorów, nie ma w tym żadnego przypadku, ponieważ chodzi o stworzenie odpowiedniego gruntu pod przejęcie Akademii. 

Jako sygnatariusz reprezentujący środowisko akademickie AWS, wierzę głęboko, że po naszym liście uczelnia przestanie być celem ataków medialnych, wprowadzających w błąd opinię publiczną odnośnie jej funkcjonowania, szkodzących jej dobremu imieniu 

– powiedział jeden z senatorów Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Nie możemy milczeć, gdy dotknęły nas pomówienia. Stanowczo przeciwstawiam się próbom nacisków różnych środowisk na sprawy akademickie naszej Uczelni. Pragniemy stanowczo oświadczyć, że dla większości z nas osoba pana rektora jest gwarantem wysokich standardów kształcenia na wszystkich kierunkach prowadzonych przez Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. To dzięki jego skutecznemu zarządzaniu uczelnią, zgromadzeniu świetnych wykładowców i stworzeniu atrakcyjnej oferty kształcenia zdecydowaliśmy się na studia właśnie tutaj 

– mówi DoRzeczy.pl jeden ze studentów AWS.

Pracujemy dla społeczeństwa, kształtujemy je i jesteśmy jego częścią. Wyrażamy nadzieję na szybkie uspokojenie nastrojów społecznych. Obecna sytuacja narzuca przedstawicielom niektórych mediów konieczność szczególnej rozwagi i odpowiedzialności, zwłaszcza w sprawach dotyczących oskarżeń, które są nieprawdziwe i budzą uzasadnioną wątpliwość 

– powiedział jeden z pracowników administracji AWS.

Osoba i działalność dr. Michała Sopińskiego, Rektora-Komendanta AWS, cieszy się w naszym środowisku ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Działania medialne wymierzone w osobę rektora i uczelnię – dla wielu z nas jest powodem do niepokoju i stresu związanego z przyszłością Akademii Wymiaru Sprawiedliwości 

– wskazuje jeden z funkcjonariuszy Służby Więziennej, który jest zatrudniony w AWS.

Nie może być zgody na szkalowanie uczelni na zamówienie polityczne. Nasza uczelnia, jak każda inna, działa na rzecz nauki, nie angażuje się w spory polityczne, nie taki jest jej cel i sens istnienia. Koncentruje się na kształceniu kolejnych pokoleń ludzi myślących oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej, dla dobra nas wszystkich, w sposób wolny od jakiejkolwiek ideologii 

– tłumaczy jeden z profesorów AWS.


 

POLECANE
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

REKLAMA

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości pod ostrzałem. "Próba stworzenia odpowiedniego gruntu pod przejęcie"

– Kadra akademicka, pracownicy, funkcjonariusze oraz studenci AWS są szczerze zaniepokojeni atakami wymierzonymi w uczelnię, pojawiającymi się w mediach – powiedział dla portalu DoRzeczy.pl mjr dr Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Od dłuższego czasu media liberalno-lewicowe atakują AWS. 
Rektor AWS dr Michał Sopiński Akademia Wymiaru Sprawiedliwości pod ostrzałem.
Rektor AWS dr Michał Sopiński / screen YT - Prawo SWWS

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w związku z zaleceniami pokontrolnymi Najwyższej Izby Kontroli, rozpoczyna kontrolę w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Na komunikat szybko zareagował rektor AWS dr Michał Sopiński wskazując, że chodzi o okres, w którym nie był nawet pracownikiem uczelni. Jednocześnie rektor zapewnił, że jest otwarty na współpracę.

Czytaj również: Prof. Antoni Dudek: Polską rządzi kultura przesady

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest pierwszą w ponad 100-letniej historii funkcjonowania polskiego więziennictwa uczelnią zawodową, powołaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zarazem jest najmłodszą uczelnią wyższą wśród grona uczelni mundurowych. Na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych w Akademii, uczy się obecnie ponad 800 studentów. 

To jednak nie wszystko. Na aplikację kuratorską przyjęliśmy też ponad 100 aplikantów kuratorskich. Mamy też już liczne grono absolwentów liczące już blisko 2000 osób. Kadra Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to również kilkaset osób realizujących zadania w Warszawie oraz w Kaliszu, gdzie mieści się nasz Kampus Mundurowy. W AWS udało nam się stworzyć zespół wybitnych ekspertów z zakresu bezpieczeństwa, resocjalizacji, penitencjarystyki, pedagogiki, prawa, zarządzania, politologii oraz nauk o rodzinie. To pozwala nam budować wszechstronny potencjał naukowy, innowacyjny i dydaktyczny 

– mówi DoRzeczy.pl mjr dr Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

O dokonaniach Akademii mówił też w połowie grudnia na łamach DoRzeczy.pl jej rektor. 

Po raz pierwszy w historii Służba Więzienna ma swoją Szkołę Doktorską. To ewenement na skalę europejską. Gdy opowiadałem o tym moim europejskim kolegom na kongresie organizowanym przez International Corrections & Prisons Association (ICPA) w belgijskiej Antwerpii, wszyscy byli pełni uznania dla naszej pracy (...) Od samego początku postawiliśmy sobie za cel, że nie chcemy być wyłącznie uczelnią zawodową, lecz akademicką, a dziś dążymy do tego, żeby zostać Uniwersytetem Wymiaru Sprawiedliwości. Dlatego w kolejnych latach chcemy poddać kolejnej ewaluacji siedem dyscyplin naukowych 

– wskazywał dr Sopiński.

Czytaj także: Współorganizator protestów na granicy: Tusk palcem nie kiwnie w naszej obronie

Ataki na AWS

Pomimo sukcesów AWS, stała się ona celem ataków liberalno-lewicowych mediów. Regularnie na jej temat pisze m.in. portal oko.press, czy "Gazeta Wyborcza". Pod koniec stycznia ktoś nawet zdemolował auto dr. Michała Sopińskiego. Do zdarzenia doszło w centrum Warszawy. Choć nie wiadomo, czy miało to jakikolwiek związek z jego pracą, pytania pozostały. Z kolei niedawno "Akcja Demokracja" domagała się natychmiastowego odwołania rektora, ponieważ ich zdaniem....nie ma on właściwego doświadczenia. Według nieoficjalnych informacji, rektor stał się także celem ataków wewnątrz uczelni, a anonimowe osoby próbują go na różne sposoby zdyskredytować.

Do redakcji DoRzeczy.pl zgłosił się jeden z pracowników uczelni, który nie zgadza się z zarzutami, jakie publicznie stawiane są Akademii oraz jej rektorowi. Jak twierdzi, są one inspirowane tylko po to, by doszło do zmiany władz uczelni. W geście sprzeciwu wobec takich praktyk, pracownicy Akademii napisali list otwarty, w którym bronią dr. Sopińskiego. 

List otwarty społeczności akademickiej był inicjatywą oddolną wobec zmanipulowanych i nieprawdziwych informacji kolportowanych przez media, których przedmiotem jest działalność naukowa i organizacyjna Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. W ten sposób kadra, akademicka, pracownicy, funkcjonariusze AWS oraz studenci wyrazili stanowczy sprzeciw dla tego rodzaju pomówień i kłamstw godzących w dobre imię uczelni oraz krzywdzących dla jej pracowników 

– tłumaczy mjr dr Konrad Wierzbicki, zapytany o to pismo.

"Chodzi o stworzenie odpowiedniego gruntu pod przejęcie"

DoRzeczy.pl informuje również, że postanowiło sprawdzić, co takiego dzieje się na Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, a także, jak na to wszystko patrzą jej pracownicy i studenci. Z rozmów które przeprowadzono, wyłania się obraz uczelni, która pomimo różnych sukcesów jest regularnie atakowana przez liberalno-lewicowe media. Zdaniem informatorów, nie ma w tym żadnego przypadku, ponieważ chodzi o stworzenie odpowiedniego gruntu pod przejęcie Akademii. 

Jako sygnatariusz reprezentujący środowisko akademickie AWS, wierzę głęboko, że po naszym liście uczelnia przestanie być celem ataków medialnych, wprowadzających w błąd opinię publiczną odnośnie jej funkcjonowania, szkodzących jej dobremu imieniu 

– powiedział jeden z senatorów Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Nie możemy milczeć, gdy dotknęły nas pomówienia. Stanowczo przeciwstawiam się próbom nacisków różnych środowisk na sprawy akademickie naszej Uczelni. Pragniemy stanowczo oświadczyć, że dla większości z nas osoba pana rektora jest gwarantem wysokich standardów kształcenia na wszystkich kierunkach prowadzonych przez Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. To dzięki jego skutecznemu zarządzaniu uczelnią, zgromadzeniu świetnych wykładowców i stworzeniu atrakcyjnej oferty kształcenia zdecydowaliśmy się na studia właśnie tutaj 

– mówi DoRzeczy.pl jeden ze studentów AWS.

Pracujemy dla społeczeństwa, kształtujemy je i jesteśmy jego częścią. Wyrażamy nadzieję na szybkie uspokojenie nastrojów społecznych. Obecna sytuacja narzuca przedstawicielom niektórych mediów konieczność szczególnej rozwagi i odpowiedzialności, zwłaszcza w sprawach dotyczących oskarżeń, które są nieprawdziwe i budzą uzasadnioną wątpliwość 

– powiedział jeden z pracowników administracji AWS.

Osoba i działalność dr. Michała Sopińskiego, Rektora-Komendanta AWS, cieszy się w naszym środowisku ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Działania medialne wymierzone w osobę rektora i uczelnię – dla wielu z nas jest powodem do niepokoju i stresu związanego z przyszłością Akademii Wymiaru Sprawiedliwości 

– wskazuje jeden z funkcjonariuszy Służby Więziennej, który jest zatrudniony w AWS.

Nie może być zgody na szkalowanie uczelni na zamówienie polityczne. Nasza uczelnia, jak każda inna, działa na rzecz nauki, nie angażuje się w spory polityczne, nie taki jest jej cel i sens istnienia. Koncentruje się na kształceniu kolejnych pokoleń ludzi myślących oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej, dla dobra nas wszystkich, w sposób wolny od jakiejkolwiek ideologii 

– tłumaczy jeden z profesorów AWS.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe