Solidarność w całej Polsce oddała hołd Żołnierzom Niezłomnym

W obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Solidarność na terenie całego kraju włączyła się w uroczystości poświęcone żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy w okresie powojennym stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej przez ZSRR.
 Solidarność w całej Polsce oddała hołd Żołnierzom Niezłomnym
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

Region Ziemia Łódzka

Łódzka Solidarność zorganizowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspólnie z XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi oraz 9. Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. Warszyc.

Odbywały się one tradycyjnie przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu znajdującego się naprzeciwko budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo, a po wojnie, w latach 1945–1954 była siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. To właśnie w tej siedzibie, kierowanej przez Mieczysława Moczara, byli więzieni, torturowani i mordowani żołnierze podziemia antykomunistycznego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich, w tym naoczni świadkowie, którzy przeżyli tamte czasy, służby mundurowe i oczywiście związkowcy z „S” na czele z przewodniczącym Zarządu Regionu Waldemarem Krencem. Cieszyć mogła także reprezentacja młodzieży szkolnej, od której to zależy przyszła pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

W uroczystości wzięło udział kilkanaście pocztów sztandarowych, a posterunek honorowy przy pomniku wystawiła 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Po odśpiewaniu hymnu i przemówieniach odmówiono modlitwę wygłoszoną przez kapelana Armii Krajowej ojca Józefa Łągwa.

Następnie odbyła się krótka część artystyczna, w której uczennica XII Liceum Ogólnokształcącego Blanka Bystrosz zaprezentowała tekst pt. „Myśmy rebelianci”. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy pomniku i zapalono znicze, co w imieniu łódzkiej Solidarności uczynił przewodniczący Waldemar Krenc wraz z zastępcą Ireneuszem Wachem oraz członkiem Prezydium Przemysławem Grędą.

 

Region Rzeszowski

W Rzeszowie związkowcy włączyli się w wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbywały się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Rozpoczęły się one Mszą Świętą w kościele farnym pw. św. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, a później przeniosły się przed pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, rodziny Żołnierzy Niezłomnych, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, duchowieństwo i oczywiście członkowie związku zawodowego Solidarność.

Region Małopolski

Solidarności nie mogło zabraknąć również na obchodach w Krakowie, w których związkowcy uczestniczą regularnie od ponad 10 lat. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w wawelskiej katedrze, w trakcie której homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

– Nawiązując do czytań Pisma Świętego, arcybiskup przypomniał motyw zdrady przewijający się w naszej historii od wieków, doprowadzający polskie państwo nawet do upadku i to nie tylko w okresie zaborów, ale także po II wojnie światowej, kiedy to żołnierze wierni Rzeczpospolitej byli oskarżani o zdradę i bestialsko mordowani. To właśnie byli ci obrońcy Ojczyzny, których istnienie próbowano wymazać ze świadomości Polaków, nazwani zostali Żołnierzami Niezłomnymi lub Wyklętymi. Jak traktowano tych ludzi wiernej Polsce i Polakom, obrazował ostatni list pułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, pisany z celi śmierci do syna. Łamiącym się głosem analizował słowa kierowane do trzyletniego wówczas dziecka, przypisując je trzem podstawowym pojęciom Polaków: „Bóg Honor Ojczyzna”, podkreślając, czym dla naszego narodu są osobisty heroizm i gorliwa wiara katolicka – relacjonowali związkowcy z Regionu Małopolskiego.

Po nabożeństwie pochód złożony z żołnierzy, uczniów, studentów, pocztów sztandarowych, stowarzyszeń i mieszkańców Krakowa wraz z orkiestrą przemaszerował przez centrum miasta aż do Parku im. Henryka Jordana, gdzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i inne pieśni patriotyczne. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień złożono wieńce pod popiersiami Żołnierzy Niezłomnych, a także odczytano apel poległych.

Region Dolny Śląsk

We Wrocławiu przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S” Kazimierz Kimso wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Makulem złożyli kwiaty w kwaterze na Cmentarzu Osobowickim poświęconej ofiarom komunistycznego terroru w latach 1945–1956. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, posłanki do Parlamentu Europejskiego, organizacje kombatanckie i młodzież szkolna oraz bliscy pomordowanych przez komunistyczną bezpiekę. Organizatorami uroczystości byli Oddział IPN we Wrocławiu oraz Dowództwo Garnizonu Wrocław.

Region Gorzowski

Z kolei gorzowska Solidarność reprezentowana przez przewodniczącego Zarządu Regionu Waldemara Rusakiewicza i jego zastępcę Sławomira Steltmana złożyła 1 marca kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego oraz przy obelisku poświęconym Żołnierzom Wyklętym w parku 750-lecia.

Region Wielkopolska Południowa

Reprezentacja „S” obecna była również podczas obchodów w Kaliszu. Tam przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec oraz Zenon Borowski złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia, która znajduje się na fasadzie gmachu byłego więzienia kaliskiego.

Region Podlaski

W Białymstoku obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. Zwiastowania NMP w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych. Przed Mszą odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Danuty Siedzikówny „Inki”, którą poświęcił metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek. 

Region Podlaski NSZZ „Solidarność” reprezentował przewodniczący Zarządu Regionu Józef Mozolewski, który złożył kwiaty pod tablicą „Serce dla Inki”. Warto dodać, że jest to pierwsze w Białymstoku i na Podlasiu „serce” przetopione ze srebra przekazanego przez wielu darczyńców, również przez członków Regionu Podlaskiego NSZZ „S”.

ZOBACZ TAKŻE: Baner z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki zawisł na budynku Komisji Krajowej NSZZ „S” w Warszawie

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele KK NSZZ „S” uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


 

POLECANE
Ważne spotkanie Scholza z emirem Kataru. Ekspert alarmuje: To zagrożenie dla wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Ważne spotkanie Scholza z emirem Kataru. Ekspert alarmuje: "To zagrożenie dla wschodniej flanki NATO"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie gościł we wtorek emira Kataru, szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego.

Pałac Buckingham. Król Karol to ogłosił z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Król Karol to ogłosił

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przebywa w Australii, z najdłuższą i najdalszą wizytą zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Co z finansowaniem statku Oceania? Wiceminister jedno, minister drugie gorące
Co z finansowaniem statku "Oceania"? Wiceminister jedno, minister drugie

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w środę zapadnie decyzja o przyznaniu statkowi badawczemu "Oceania" dofinansowania. Wcześniej wiceminister nauki Maciej Gdula twierdził, że... statek "nie został zakwalifikowany do finansowania w konkursie, w którym decyzje podejmują naukowcy eksperci".

Nie żyje młoda gwiazda reality show. Znamy przyczynę śmierci z ostatniej chwili
Nie żyje młoda gwiazda reality show. Znamy przyczynę śmierci

Media obiegła informacja o przyczynie śmierci młodej gwiazdy amerykańskiego reality show "16 and Pregnant” (16-latka w ciąży).

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Stan zagrożenia życia. Żona polskiego piłkarza trafiła pilnie do szpitala Wiadomości
"Stan zagrożenia życia". Żona polskiego piłkarza trafiła pilnie do szpitala

Media obiegły niepokojące wiadomości. Żona jednego z najlepszych polskich piłkarzy Krzysztofa Piątka trafiła do szpitala. Jej stan jest poważny.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Polska znajduje się pod wpływem frontu atmosferycznego, który przynosi opady deszczu i zmienne temperatury. Sprawdź szczegóły prognozy pogody na najbliższe dni.

Niepokojące doniesienia w sprawie gwiazdy programu Taniec z gwiazdami z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie gwiazdy programu "Taniec z gwiazdami"

Majka Jeżowska, mimo kontuzji stopy, nie zrezygnowała z udziału w "Tańcu z gwiazdami". Artystka, wspierana przez fanów, walczy dalej na parkiecie.

Dramat pacjentów w Polsce. Premier powinien jak najszybciej zdymisjonować minister Leszczynę gorące
Dramat pacjentów w Polsce. "Premier powinien jak najszybciej zdymisjonować minister Leszczynę"

– Jakoś tak się dziwnie składa, że za każdym razem, kiedy rządzą liberałowie z Platformy, to nagle tych pieniędzy jest mniej. (…) Moim zdaniem premier Tusk powinien jak najszybciej zdymisjonować minister Leszczynę – twierdzi poseł PiS Radosław Fogiel.

Nieoficjalnie: Prokuratura postawi dziś nowe zarzuty ks. Olszewskiemu i dwóm urzędniczkom pilne
Nieoficjalnie: Prokuratura postawi dziś nowe zarzuty ks. Olszewskiemu i dwóm urzędniczkom

We wtorek Prokuratura Krajowa postawi nowe zarzuty ks. Michałowi Olszewskiemu oraz dwóm urzędniczkom resortu sprawiedliwości, Urszuli i Karolinie – informuje serwis niezalezna.pl.

REKLAMA

Solidarność w całej Polsce oddała hołd Żołnierzom Niezłomnym

W obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Solidarność na terenie całego kraju włączyła się w uroczystości poświęcone żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy w okresie powojennym stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej przez ZSRR.
 Solidarność w całej Polsce oddała hołd Żołnierzom Niezłomnym
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

Region Ziemia Łódzka

Łódzka Solidarność zorganizowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspólnie z XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi oraz 9. Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. Warszyc.

Odbywały się one tradycyjnie przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu znajdującego się naprzeciwko budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo, a po wojnie, w latach 1945–1954 była siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. To właśnie w tej siedzibie, kierowanej przez Mieczysława Moczara, byli więzieni, torturowani i mordowani żołnierze podziemia antykomunistycznego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich, w tym naoczni świadkowie, którzy przeżyli tamte czasy, służby mundurowe i oczywiście związkowcy z „S” na czele z przewodniczącym Zarządu Regionu Waldemarem Krencem. Cieszyć mogła także reprezentacja młodzieży szkolnej, od której to zależy przyszła pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

W uroczystości wzięło udział kilkanaście pocztów sztandarowych, a posterunek honorowy przy pomniku wystawiła 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Po odśpiewaniu hymnu i przemówieniach odmówiono modlitwę wygłoszoną przez kapelana Armii Krajowej ojca Józefa Łągwa.

Następnie odbyła się krótka część artystyczna, w której uczennica XII Liceum Ogólnokształcącego Blanka Bystrosz zaprezentowała tekst pt. „Myśmy rebelianci”. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy pomniku i zapalono znicze, co w imieniu łódzkiej Solidarności uczynił przewodniczący Waldemar Krenc wraz z zastępcą Ireneuszem Wachem oraz członkiem Prezydium Przemysławem Grędą.

 

Region Rzeszowski

W Rzeszowie związkowcy włączyli się w wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbywały się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Rozpoczęły się one Mszą Świętą w kościele farnym pw. św. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, a później przeniosły się przed pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, rodziny Żołnierzy Niezłomnych, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, duchowieństwo i oczywiście członkowie związku zawodowego Solidarność.

Region Małopolski

Solidarności nie mogło zabraknąć również na obchodach w Krakowie, w których związkowcy uczestniczą regularnie od ponad 10 lat. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w wawelskiej katedrze, w trakcie której homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

– Nawiązując do czytań Pisma Świętego, arcybiskup przypomniał motyw zdrady przewijający się w naszej historii od wieków, doprowadzający polskie państwo nawet do upadku i to nie tylko w okresie zaborów, ale także po II wojnie światowej, kiedy to żołnierze wierni Rzeczpospolitej byli oskarżani o zdradę i bestialsko mordowani. To właśnie byli ci obrońcy Ojczyzny, których istnienie próbowano wymazać ze świadomości Polaków, nazwani zostali Żołnierzami Niezłomnymi lub Wyklętymi. Jak traktowano tych ludzi wiernej Polsce i Polakom, obrazował ostatni list pułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, pisany z celi śmierci do syna. Łamiącym się głosem analizował słowa kierowane do trzyletniego wówczas dziecka, przypisując je trzem podstawowym pojęciom Polaków: „Bóg Honor Ojczyzna”, podkreślając, czym dla naszego narodu są osobisty heroizm i gorliwa wiara katolicka – relacjonowali związkowcy z Regionu Małopolskiego.

Po nabożeństwie pochód złożony z żołnierzy, uczniów, studentów, pocztów sztandarowych, stowarzyszeń i mieszkańców Krakowa wraz z orkiestrą przemaszerował przez centrum miasta aż do Parku im. Henryka Jordana, gdzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i inne pieśni patriotyczne. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień złożono wieńce pod popiersiami Żołnierzy Niezłomnych, a także odczytano apel poległych.

Region Dolny Śląsk

We Wrocławiu przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S” Kazimierz Kimso wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Makulem złożyli kwiaty w kwaterze na Cmentarzu Osobowickim poświęconej ofiarom komunistycznego terroru w latach 1945–1956. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, posłanki do Parlamentu Europejskiego, organizacje kombatanckie i młodzież szkolna oraz bliscy pomordowanych przez komunistyczną bezpiekę. Organizatorami uroczystości byli Oddział IPN we Wrocławiu oraz Dowództwo Garnizonu Wrocław.

Region Gorzowski

Z kolei gorzowska Solidarność reprezentowana przez przewodniczącego Zarządu Regionu Waldemara Rusakiewicza i jego zastępcę Sławomira Steltmana złożyła 1 marca kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego oraz przy obelisku poświęconym Żołnierzom Wyklętym w parku 750-lecia.

Region Wielkopolska Południowa

Reprezentacja „S” obecna była również podczas obchodów w Kaliszu. Tam przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec oraz Zenon Borowski złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia, która znajduje się na fasadzie gmachu byłego więzienia kaliskiego.

Region Podlaski

W Białymstoku obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. Zwiastowania NMP w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych. Przed Mszą odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Danuty Siedzikówny „Inki”, którą poświęcił metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek. 

Region Podlaski NSZZ „Solidarność” reprezentował przewodniczący Zarządu Regionu Józef Mozolewski, który złożył kwiaty pod tablicą „Serce dla Inki”. Warto dodać, że jest to pierwsze w Białymstoku i na Podlasiu „serce” przetopione ze srebra przekazanego przez wielu darczyńców, również przez członków Regionu Podlaskiego NSZZ „S”.

ZOBACZ TAKŻE: Baner z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki zawisł na budynku Komisji Krajowej NSZZ „S” w Warszawie

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele KK NSZZ „S” uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych



 

Polecane
Emerytury
Stażowe