Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!

Europejski Zielony Ład w obecnym kształcie forsowanym przez Unię Europejską sięgnie głęboko do kieszeni podatników. Transformacja ekologiczna zakładająca odejście od paliw kopalnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku ma przemienić nie tylko sektor energetyki, ale także transportu, budownictwa, rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu. Przemodelowanie niemal każdego aspektu życia człowieka to cywilizacyjna zmiana, która powinna stać się tematem ogólnokrajowego referendum i do czego namawia największy w Polsce związek zawodowy Solidarność.
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój  Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój / grafika: Tygodnik Solidarność nr 12/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Ludzie mają prawo sami zdecydować

Na wstępie numeru redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski podkreśla, że potrzebne jest pogłębienie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zielony Ład i jakie niesie ze sobą skutki. Dlatego też Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła złożyć wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego dotyczącego unijnej polityki klimatycznej oraz poprzedzić je szeroką kampanią informacyjną.

– W najbliższym czasie także na łamach „Tygodnika Solidarność” oddamy głos ekspertom od spraw Zielonego Ładu. Opowiemy o tym, jak ta polityka kształtowała się w ostatnich latach i jakie są jej perspektywy. Będziemy też ostrzegać przed związanymi z nią zagrożeniami. Pokażemy, jakie są wobec niej alternatywy. Wytłumaczymy wreszcie, co Zielony Ład będzie oznaczał dla każdego z nas. Wierzymy bowiem, że ludzie wyposażeni w odpowiednią wiedzę mają prawo sami zdecydować o sprawie, która tak głęboko będzie ingerowała w ich życie. To w naszych, a nie polityków, rękach leży nasza przyszłość – podkreślił.

Do oddaniu głosu Polakom zachęca również w swoim najnowszym felietonie red. Rafał Woś.

„Wciąż dominujące europejskie elity już trochę czują, że ich klimatyczne pomysły budzą w Europie rosnące niezadowolenie. Boją się, że może ono zatrząść ich polityczną dominacją już przy okazji nadchodzących – czerwcowych – wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ten tykający zegar skłania ich do stałego przykręcania śruby i dopychania kolanem kolejnych elementów klimatycznej agendy: Zielonego Ładu dla rolnictwa, stref czystego transportu, dyrektywy budynkowej, poszerzania i zaostrzania systemu handlu emisjami. (…) Referendum to sposób, by wyrwać się z tej pułapki. Bać się nie trzeba. Bo prawdziwi demokraci ludzi się nie boją” – stwierdza zastępca redaktora naczelnego TS.

Piotr Duda: Będą nas atakować

W numerze przeczytają państwo wywiad Cezarego Krysztopy i Rafała Wosia z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Przewodniczący Komisji Krajowej przekonuje w nim, że Solidarność zamierza jak najszybciej zebrać 500 tysięcy podpisów pod referendum na temat Zielonego Ładu, a akcji będzie towarzyszyć nagonka na Związek.

– Zapewne znów spotkamy się z frontalnym atakiem na Solidarność i na mnie osobiście. Ale ja się tym w ogóle nie przejmuję. Jestem od czternastu lat przewodniczącym Komisji Krajowej i dla mnie będzie to już „powtórka z rozrywki”. Gdy pokazujemy, że Solidarność faktycznie jest z drugim człowiekiem, z drugim pracownikiem, że potrafimy walczyć o dobre jutro polskich pracowników – wtedy nas atakują – zwraca uwagę przewodniczący Duda.

Więcej o tym, co działo się na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej w Spale, w tym między innymi o pożegnaniu wieloletniego rzecznika Związku Marka Lewandowskiego, pisze nasza dziennikarka Barbara Michałowska.

Z kolej Agnieszka Żurek przypomina czytelnikom o tym, jak Solidarność tworzyła dialog społeczny w Polsce, zarówno wtedy, gdy tworzyła „Konstytucję Solidarności”, jak i później, gdy walczyła przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego: „Spektakularną akcją Solidarności było zebranie ok. 3,5 mln podpisów pod petycją w sprawie referendum dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego. W 2012 roku Solidarność przeprowadziła kampanię społeczną «Stop 67» pod hasłem: «Nie chcemy pracować aż do śmierci». Wielki społeczny sprzeciw został wówczas zignorowany przez rząd Donalda Tuska” – przypominała.

Zielony Ład – zagrożenie dla polskich lasów

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 tys. ha, to około 6% powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Lasy są miejscem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.

„Leśnictwo to kolejny sektor gospodarki narodowej, w który bardzo głęboko ingeruje Zielony Ład. Ta idée fixe Komisji Europejskiej wprowadzona w życie unieważni zupełnie polski system gospodarowania lasami – system unikatowy w skali świata”  – twierdzi w swoim pierwszym tekście Jakub Pacan i już zapowiada kolejne, bowiem temat jest bardzo rozległy.

Unijna gra pozorów – kogo próbują nabrać eurokraci?

W swoim najnowszym tekście Adrian Siwek punktuje europejską klasę rządzącą i przestrzega, że Komisja Europejska nie zamierza wycofać się ze swoich szkodliwych zielonych pomysłów.

„Chociaż Komisja Europejska i najsilniejsza unijna partia – Europejska Partia Ludowa – cały czas próbują stwarzać pozory, że wspierają protesty rolników, to w międzyczasie podejmowane są inne decyzje – niezwiązane z tymi założeniami – które uderzają w producentów żywności. Wbrew oczekiwaniom rolników kontynuowana jest bowiem polityka otwierania unijnych granic na towary spoza Unii Europejskiej” – twierdzi nasz dziennikarz.

Pozostając w unijnych klimatach, Konrad Wernicki będzie starał przekonać czytelników, że krytyka Zielonego Ładu nie jest równoznaczna z chęcią opuszczenia Unii Europejskiej. Ta z kolei powinna powrócić do swoich korzeni, co wcale nie musi wiązać się z porzuceniem ekologicznych aspiracji.

W numerze przeczytasz ponadto:

Rozmowę Jakuba Pacana z profesorem Jarosławem Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat konserwatyzmu, a może raczej „solidaryzmu”?

Relację Agnieszki Żurek, która była obecna na sali sądowej, kiedy ogłoszono kolejną decyzję w sprawie funkcjonowania kopalni „Turów”. Ta cieszyła się „zainteresowaniem niemieckich mediów i aktywistów ekologicznych, którzy wyrażali entuzjazm po wydaniu decyzji sądu”.

„Kardynalny grzech nieufności” to z kolei tytuł tekstu Mariusza Staniszewskiego dotyczący centralistycznej polityki byłego już rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Rosjanie niemile widziani. Bałtowie porządkują państwa – Wojciech Kulecki opisuje, w jaki sposób Łotwa jako pierwsza z krajów bałtyckich postanowiła uporządkować sprawę mniejszości rosyjskiej.

„Rosyjsko-serbską przyjaźń” przybliży z kolei w artykule „Rosyjski lis, serbski kurnik i «postępowy» Vučić” redaktor Jan Muś.

Ponadto przeczytają państwo felietony Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego, Marka Jana Chodakiewicza, Magdaleny Okraski, a chętni mogą przyłączyć się do „Karuzeli z blogerami”.

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Wojewoda dolnośląski odwołany. Wiadomo, kto go zastąpi z ostatniej chwili
Wojewoda dolnośląski odwołany. Wiadomo, kto go zastąpi

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, na wniosek szefa resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji, premier Donald Tusk powołał Annę Żabską na nowego wojewodę dolnośląskiego. 

Czy Ukraińcy i Białorusini chcą zostać w Polsce? Najnowszy raport NBP pilne
Czy Ukraińcy i Białorusini chcą zostać w Polsce? Najnowszy raport NBP

W poniedziałek NBP upubliczniło raport, poświęcony sytuacji ekonomicznej przebywających w Polsce osób narodowości ukraińskiej i białoruskiej. Jaki procent przybyszów ze wschodu rozważa wyjazd z naszego kraju w inne strony świata?

Eksperci zalecają ostrożność. Chodzi o sytuację w polskim przemyśle z ostatniej chwili
Eksperci zalecają ostrożność. Chodzi o sytuację w polskim przemyśle

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny przekazał, że produkcja przemysłowa w Polsce urosła w październiku 2024 r. o 4,7 proc. rok do roku. Wcześniej prognozy mówiły o 1,8 proc. wzroście. 

Trzy nowe odcinkowe pomiary prędkości. Tutaj pojawiły się nowe kamery Wiadomości
Trzy nowe odcinkowe pomiary prędkości. Tutaj pojawiły się nowe kamery

W całym 2023 roku odcinkowy pomiar prędkości wykrył 320 tys. przypadków jej przekroczenia. Za tą skutecznością w wyłapywaniu kierowców lubiących docisnąć gaz idzie rozbudowa sieci tych urządzeń .

Przedstawiciel NATO: Kraje Sojuszu będą musiały wydawać na obronę 3 proc. PKB z ostatniej chwili
Przedstawiciel NATO: Kraje Sojuszu będą musiały wydawać na obronę 3 proc. PKB

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Rob Bauer powiedział, że wdrożenie nowych planów obronnych Sojuszu będzie wymagało od państw członkowskich przeznaczania około 3 proc., a nie 2 proc. PKB.

Ważny komunikat GIF. To igranie ze śmiercią pilne
Ważny komunikat GIF. "To igranie ze śmiercią"

Główny inspektor farmaceutyczny ostrzega przed kupowaniem leków w internecie. "50 proc. leków dostępnych w sieci jest sfałszowanych, a z leków na receptę sprzedawanych nielegalnie w internecie 96 proc. to fałszywki" - alarmuje Łukasz Pietrzak.

Sąd: Urzędnik ma prawo się pomylić. Uniewinnienia w aferze reprywatyzacyjnej z ostatniej chwili
Sąd: "Urzędnik ma prawo się pomylić". Uniewinnienia w aferze reprywatyzacyjnej

"Prokuratura wie, że urzędnikowi przysługuje prawo do swobodnej oceny dowodu. Urzędnik ma prawo się pomylić" - uzasadnia sąd uniewinnienie urzędników w aferze reprywatyzacyjnej.

Niekompetentny babsztyl z politycznego nadania. Burza po emisji popularnego programu Wiadomości
"Niekompetentny babsztyl z politycznego nadania". Burza po emisji popularnego programu

"Pytanie na śniadanie" to poranny program telewizji publicznej, emitowany w TVP2. Po siłowym przejęciu telewizji w grudniu 2023 roku jego popularność bardzo spadła. Telewizja próbuje odbudować pozycję programu, ale jak na razie ze słabym skutkiem.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Tak zareagowały wschodnie media polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Tak zareagowały wschodnie media

Prezes IPN dr Karol Nawrocki zasłynął z m.in. twardej postawy w relacjach polsko-ukraińskich. Ukraiński portal Espresso.tv przypomniał o jego propolskiej narracji historycznej, szczególnie w kwestii akcji "Wisła".

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń został odwołany z ostatniej chwili
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń został odwołany

Jak podaje Radio Wrocław w poniedziałek po południu, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń został odwołany.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!

Europejski Zielony Ład w obecnym kształcie forsowanym przez Unię Europejską sięgnie głęboko do kieszeni podatników. Transformacja ekologiczna zakładająca odejście od paliw kopalnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku ma przemienić nie tylko sektor energetyki, ale także transportu, budownictwa, rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu. Przemodelowanie niemal każdego aspektu życia człowieka to cywilizacyjna zmiana, która powinna stać się tematem ogólnokrajowego referendum i do czego namawia największy w Polsce związek zawodowy Solidarność.
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój  Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój / grafika: Tygodnik Solidarność nr 12/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Ludzie mają prawo sami zdecydować

Na wstępie numeru redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski podkreśla, że potrzebne jest pogłębienie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zielony Ład i jakie niesie ze sobą skutki. Dlatego też Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła złożyć wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego dotyczącego unijnej polityki klimatycznej oraz poprzedzić je szeroką kampanią informacyjną.

– W najbliższym czasie także na łamach „Tygodnika Solidarność” oddamy głos ekspertom od spraw Zielonego Ładu. Opowiemy o tym, jak ta polityka kształtowała się w ostatnich latach i jakie są jej perspektywy. Będziemy też ostrzegać przed związanymi z nią zagrożeniami. Pokażemy, jakie są wobec niej alternatywy. Wytłumaczymy wreszcie, co Zielony Ład będzie oznaczał dla każdego z nas. Wierzymy bowiem, że ludzie wyposażeni w odpowiednią wiedzę mają prawo sami zdecydować o sprawie, która tak głęboko będzie ingerowała w ich życie. To w naszych, a nie polityków, rękach leży nasza przyszłość – podkreślił.

Do oddaniu głosu Polakom zachęca również w swoim najnowszym felietonie red. Rafał Woś.

„Wciąż dominujące europejskie elity już trochę czują, że ich klimatyczne pomysły budzą w Europie rosnące niezadowolenie. Boją się, że może ono zatrząść ich polityczną dominacją już przy okazji nadchodzących – czerwcowych – wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ten tykający zegar skłania ich do stałego przykręcania śruby i dopychania kolanem kolejnych elementów klimatycznej agendy: Zielonego Ładu dla rolnictwa, stref czystego transportu, dyrektywy budynkowej, poszerzania i zaostrzania systemu handlu emisjami. (…) Referendum to sposób, by wyrwać się z tej pułapki. Bać się nie trzeba. Bo prawdziwi demokraci ludzi się nie boją” – stwierdza zastępca redaktora naczelnego TS.

Piotr Duda: Będą nas atakować

W numerze przeczytają państwo wywiad Cezarego Krysztopy i Rafała Wosia z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Przewodniczący Komisji Krajowej przekonuje w nim, że Solidarność zamierza jak najszybciej zebrać 500 tysięcy podpisów pod referendum na temat Zielonego Ładu, a akcji będzie towarzyszyć nagonka na Związek.

– Zapewne znów spotkamy się z frontalnym atakiem na Solidarność i na mnie osobiście. Ale ja się tym w ogóle nie przejmuję. Jestem od czternastu lat przewodniczącym Komisji Krajowej i dla mnie będzie to już „powtórka z rozrywki”. Gdy pokazujemy, że Solidarność faktycznie jest z drugim człowiekiem, z drugim pracownikiem, że potrafimy walczyć o dobre jutro polskich pracowników – wtedy nas atakują – zwraca uwagę przewodniczący Duda.

Więcej o tym, co działo się na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej w Spale, w tym między innymi o pożegnaniu wieloletniego rzecznika Związku Marka Lewandowskiego, pisze nasza dziennikarka Barbara Michałowska.

Z kolej Agnieszka Żurek przypomina czytelnikom o tym, jak Solidarność tworzyła dialog społeczny w Polsce, zarówno wtedy, gdy tworzyła „Konstytucję Solidarności”, jak i później, gdy walczyła przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego: „Spektakularną akcją Solidarności było zebranie ok. 3,5 mln podpisów pod petycją w sprawie referendum dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego. W 2012 roku Solidarność przeprowadziła kampanię społeczną «Stop 67» pod hasłem: «Nie chcemy pracować aż do śmierci». Wielki społeczny sprzeciw został wówczas zignorowany przez rząd Donalda Tuska” – przypominała.

Zielony Ład – zagrożenie dla polskich lasów

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 tys. ha, to około 6% powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Lasy są miejscem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.

„Leśnictwo to kolejny sektor gospodarki narodowej, w który bardzo głęboko ingeruje Zielony Ład. Ta idée fixe Komisji Europejskiej wprowadzona w życie unieważni zupełnie polski system gospodarowania lasami – system unikatowy w skali świata”  – twierdzi w swoim pierwszym tekście Jakub Pacan i już zapowiada kolejne, bowiem temat jest bardzo rozległy.

Unijna gra pozorów – kogo próbują nabrać eurokraci?

W swoim najnowszym tekście Adrian Siwek punktuje europejską klasę rządzącą i przestrzega, że Komisja Europejska nie zamierza wycofać się ze swoich szkodliwych zielonych pomysłów.

„Chociaż Komisja Europejska i najsilniejsza unijna partia – Europejska Partia Ludowa – cały czas próbują stwarzać pozory, że wspierają protesty rolników, to w międzyczasie podejmowane są inne decyzje – niezwiązane z tymi założeniami – które uderzają w producentów żywności. Wbrew oczekiwaniom rolników kontynuowana jest bowiem polityka otwierania unijnych granic na towary spoza Unii Europejskiej” – twierdzi nasz dziennikarz.

Pozostając w unijnych klimatach, Konrad Wernicki będzie starał przekonać czytelników, że krytyka Zielonego Ładu nie jest równoznaczna z chęcią opuszczenia Unii Europejskiej. Ta z kolei powinna powrócić do swoich korzeni, co wcale nie musi wiązać się z porzuceniem ekologicznych aspiracji.

W numerze przeczytasz ponadto:

Rozmowę Jakuba Pacana z profesorem Jarosławem Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat konserwatyzmu, a może raczej „solidaryzmu”?

Relację Agnieszki Żurek, która była obecna na sali sądowej, kiedy ogłoszono kolejną decyzję w sprawie funkcjonowania kopalni „Turów”. Ta cieszyła się „zainteresowaniem niemieckich mediów i aktywistów ekologicznych, którzy wyrażali entuzjazm po wydaniu decyzji sądu”.

„Kardynalny grzech nieufności” to z kolei tytuł tekstu Mariusza Staniszewskiego dotyczący centralistycznej polityki byłego już rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Rosjanie niemile widziani. Bałtowie porządkują państwa – Wojciech Kulecki opisuje, w jaki sposób Łotwa jako pierwsza z krajów bałtyckich postanowiła uporządkować sprawę mniejszości rosyjskiej.

„Rosyjsko-serbską przyjaźń” przybliży z kolei w artykule „Rosyjski lis, serbski kurnik i «postępowy» Vučić” redaktor Jan Muś.

Ponadto przeczytają państwo felietony Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego, Marka Jana Chodakiewicza, Magdaleny Okraski, a chętni mogą przyłączyć się do „Karuzeli z blogerami”.

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe