Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.


 

POLECANE
Partia Hołowni usunęła wpis, ale w internecie nic nie ginie gorące
Partia Hołowni usunęła wpis, ale w internecie nic nie ginie

Dziś odbywa się konwencja Polski 2050 Szymona Hołowni, podczas której padło wiele deklaracji. Jedną z przemawiających była minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków ugrupowania.

Pogoda nas zaskoczy. IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Pogoda nas zaskoczy. IMGW wydał nowy komunikat

IMGW wydał nowy komunikat dotyczący pogody na najbliższe dni.

Tajemniczy apel Dody. Piosenkarka zwróciła się do fanów z ostatniej chwili
Tajemniczy apel Dody. Piosenkarka zwróciła się do fanów

Doda, czyli Dorota Rabczewska opublikowała tajemniczy wpis dla fanów.

Znamy zwycięzcę Letniego Grand Prix 2024 z ostatniej chwili
Znamy zwycięzcę Letniego Grand Prix 2024

Znamy zwycięzcę Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Jest nim Polak.

Odkryto egzoplanetę krążącą wokół najbliższej nam gwiazdy z ostatniej chwili
Odkryto egzoplanetę krążącą wokół najbliższej nam gwiazdy

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia – w odległości zaledwie sześciu lat świetlnych od Ziemi, wokół Gwiazdy Barnarda, krąży planeta Barnard b. To wyjątkowe odkrycie, ponieważ Gwiazda Barnarda jest najbliższą nam samotną gwiazdą, a nowo zidentyfikowana planeta – choć nie nadaje się do zamieszkania – wzbudza ogromne zainteresowanie wśród badaczy poszukujących egzoplanet o podobnych cechach do Ziemi.

Nie żyje gwiazda tenisa z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda tenisa

W wieku 89 lat odeszła Lea Pericoli, włoska legenda tenisa.

Hołownia przeprasza wyborców i zapewnia: tej sprawy nie odpuścimy z ostatniej chwili
Hołownia przeprasza wyborców i zapewnia: "tej sprawy nie odpuścimy"

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu i lider Polska 2050 Szymon Hołownia w podczas sobotniej konwencji. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Sensacyjne wieści. Kolejny Polak trafi do Barcelony? z ostatniej chwili
Sensacyjne wieści. Kolejny Polak trafi do Barcelony?

FC Barcelona w ostatnich latach coraz częściej sięga po polskich piłkarzy, a najnowsze doniesienia sugerują, że na Camp Nou może trafić kolejny reprezentant Polski. Hiszpańskie media, w tym kataloński "Sport", donoszą, że bramkarz OGC Nice, Marcin Bułka, znalazł się na radarze działaczy Barcelony. Czy dołączy do jednego z najsłynniejszych klubów sportowych?

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla gorące
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla

Król Karol III od lat znany jest ze swojego zaangażowania w ochronę przyrody i pasji do grzybobrania. Jego miłość do natury i zbierania grzybów to nie tylko sposób na odpoczynek, ale także część osobistej rywalizacji z królową Kamilą. Oboje dzielą tę pasję i traktują ją niemal jako sportową konkurencję.

Dramatyczny apel ofiary powodzi: Nie zapomnijcie o nas! z ostatniej chwili
Dramatyczny apel ofiary powodzi: Nie zapomnijcie o nas!

– Czego brakuje? Potężnego sprzętu, firm które to szybko ogarną... Co mogę jeszcze powiedzieć? Nie zapomnijcie o nas. Za miesiąc, za dwa, za trzy miesiące, za rok, za dwa lata. My mamy robotę na 10 lat... – mówi jedna z osób, która ucierpiała podczas powodzi, która dotknęła południową Polskę.

REKLAMA

Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe