Brak wspólnego stanowiska w Europie ws. nakazu aresztowania Netanjahu
– Hiszpania wypełni wszystkie swoje zobowiązania wynikające ze Statutu Rzymskiego
– powiedział szef MSZ Hiszpanii.
Ponadto, jak przekazał Jose Manuel Albares, Hiszpania zamierza przeznaczyć dodatkowo 1,6 mln euro na rzecz funkcjonowania MTK. Dodajmy, że obecnie znajduje się w gronie dziesięciu największych płatników tej instytucji.
Brak wspólnego stanowiska
W Europie brakuje wspólnego stanowiska. Francja odwołała się do ewentualnego immunitetu Benjamina Netanjahu. Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że odnosi się do zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa, a dokładnie z art. 98 Statutu Rzymskiego.
Immunitety te dotyczą premiera Netanjahu i innych ministrów
– podało MSZ Francji.
Natomiast premier Węgier Viktor Orban zaprosił do Budapesztu szefa izraelskiego rządu.
Zakulisowe rozmowy Francji i Izraela
Z kolei, jak podaje dziennik "Le Monde", taka postawa Francji ma wynikać z tzw. zakulisowych rozmów między Paryżem a Izraelem. Według źródeł dziennika we francuskim rządzie, premier Netanjahu miał zagrozić brakiem poparcia dla rozejmu w Libanie, jeśli Francja nie odrzuci nakazu aresztowania.
Gazeta zwraca uwagę, że decyzja Paryża może osłabić wiarygodność nakazu aresztowania wystawionego przez MTK w 2023 r. wobec Władimira Putina i innych rosyjskich dygnitarzy.
Francuskie stanowisko zostało skrytykowane także przez Międzynarodową Federację Praw Człowieka, która stwierdziła, że Francuzi mają mijać się z prawdą, gdyż "nakazy aresztowania nie podlegają negocjacjom".
-
"Kobieto na Ciebie już czas odejść". Burza po emisji popularnego programu TVN
-
Wpadka na spotkaniu Trzaskowskiego. Kamery TVN uchwyciły wymowną scenę
-
O tyle wzrosły ceny od ostatniego miesiąca. GUS podał najnowsze dane nt. inflacji
Nakaz aresztowania premiera Izraela
W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania: premiera Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta, jak również dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa.
Zostali oskarżeni o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z konfliktem w Strefie Gazy oraz z atakiem Hamasu z 7 października 2023 r.