Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją – mówił dzisiaj Donald Tusk.
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku / fot. PAP / Adam Warżawa

"Precz z niepotrzebnymi regulacjami"

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej odniósł się do dzisiejszego protestu Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi. 

– Ważne jest dzisiaj włączenie w naszą codzienną pracę elastyczności, gotowości do zmian kursu, tam gdzie jest to niezbędne. Rozmawialiśmy o tych tematach najtrudniejszych. Kontekstem tych rozmów była choćby słyszana tutaj manifestacja pod budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności. Za każdym razem, kiedy widzę w Europie, jak ludzie bardzo przeżywają nasze europejskie decyzje, że Unia Europejska przestała być abstrakcją. Nasze decyzje dotykają interesów i życia codziennego milionów ludzi. Jeśli coś budzi rzeczywiste polityczne emocje dzisiaj, czasami nadzieje, czasami niepokój, to właśnie ta wielka potrzeba – ludzie w Polsce i Europie chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczniej, że bezpieczeństwo to nie abstrakcja – mówił Donald Tusk.

– Wszyscy, niezależnie od tego, czy są rolnikami, robotnikami, intelektualistami, studentami – to naprawdę nie ma znaczenia, bo bezpieczeństwo stało się tą wartością pożądaną przez wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nasze działania podporządkowali temu priorytetowi. Żebyśmy nie bali się powiedzieć: precz z rutyną, precz z jakimiś niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, precz z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość i co mogłoby postawić ludzi i Europę jako całość w sytuacji gorszej wobec otaczającego nas świata. Europa musi być najsilniejsza, najbardziej konkurencyjna, a ludzie w Europie muszą czuć się najbezpieczniej na świecie – stwierdził szef polskiego rządu.

ZOBACZ TAKŻE: Precz z Zielonym Ładem! Solidarność "powitała" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze cele się nie zmieniają"

Premier mówił, że rozmawiał dziś z przedstawicielami UE na temat przyszłości Zielonego Ładu, paktu migracyjnego czy akcesji Ukrainy do UE.

– Co do Zielonego Ładu i innych działań dotyczących ochrony klimatu. Nasze cele się nie zmieniają. Nasza planeta wymaga ochrony. Nikt nie kwestionuje tego, że zmiany pogodowe są także bezpośrednią przyczyną katastrof, Polska niedawno taką katastrofę, czyli masową powódź, przeżyła. Mamy wszyscy świadomość, że nasze działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska nie mogą uderzać w interesy rodzin, obywateli, nie mogą nakładać kolejnych ciężarów, które są nieakceptowane, niezrozumiałe albo które wprost mogą być ryzykowne z punktu widzenia konkurencyjności europejskich firm, ale też poziomu życia europejskich rodzin, czy też konkurencyjności Europy jako całości. Dotyczy to także cen energii, będę o to apelował na każdej Radzie Europejskiej – zaznaczył Tusk.

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją. Będziemy szukali różnych sposobów finansowych i inwestycyjnych, ale także dotyczących regulacji, aby uniknąć tego ryzyka wzrostu cen – zadeklarował premier.

ZOBACZ TAKŻE: "Szkodnicy z Europy i szkodnicy z Polski". Piotr Duda "powitał" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze dzieci nie wybaczą nam"

Z kolei Ursula von der Leyen wspomniała, że UE przedstawiła nową strategię, która ma pomóc Europie odzyskać konkurencyjność. Tak zwany Kompas konkurencyjności ma skupiać się na trzech obszarach: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Szefowa KE podkreśliła, że cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku pozostaje niezmienny.

– Jak powiedziałeś Donaldzie, co do celów jesteśmy stanowczy. Trzymamy się celu osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej, bo wiemy, że kolejne pokolenie, nasze dzieci nie wybaczą nam, jeśli teraz nie będziemy działać. Potrzebna jest transformacja, natomiast jak to osiągnąć, ta droga przed nami. Musimy być pragmatyczni i elastyczni. (…) Jeśli chodzi o potrzeby przemysłu, to będziemy koncentrować się na różnych branżach. Uruchomiłam strategiczny dialog z przemysłem motoryzacyjnym, zadałam pytanie: co możemy zrobić, jak możemy was wspierać, byście osiągali cele, które wspólnie ustalaliśmy? Zrobię to samo, jeśli chodzi o stalownictwo, dlatego że ta branża jest pod wielką presją, jeśli chodzi o koszty energii. Chodzi również o nadmierne zdolności produkcyjne chińskie zalewające europejski rynek – zwracała uwagę Ursula von der Leyen.


 

POLECANE
Słabe to pożegnanie. Burza po emisji serialu „Klan” Wiadomości
"Słabe to pożegnanie". Burza po emisji serialu „Klan”

Ostatnia scena z Elżbietą Chojnicką w „Klanie” wywołała spore poruszenie wśród widzów. Barbara Bursztynowicz, która przez 27 lat wcielała się w tę postać, nie mogła wziąć udziału w nagraniach z powodu choroby. Zastąpiła ją dublerka, co nie spodobało się fanom serialu.

“Financial Times”: Firmy big tech będą nadal inwestować w AI Wiadomości
“Financial Times”: Firmy big tech będą nadal inwestować w AI

- Ogromne wydatki firm big tech na sztuczną inteligencję mają być kontynuowane w 2025 r. - podał w piątek “Financial Times”. Amazon wyprzedził swoich rywali planowanymi inwestycjami w infrastrukturę AI o wartości ponad 100 mld dolarów.

Za połowę ceny. Desperacki ruch Warner Bros. Discovery gorące
"Za połowę ceny". Desperacki ruch Warner Bros. Discovery

Warner Bros. Discovery zamyka markę Eurosport w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wszystkie treści Eurosportu na żywo i poza transmisją zostaną przeniesione do TNT Sports 28 lutego 2025 r., a kanały Eurosport należące do WBD, Eurosport 1 i Eurosport 2, przestaną istnieć.

Zaskakujące wyznanie gwiazdy serialu Na dobre i na złe Wiadomości
Zaskakujące wyznanie gwiazdy serialu "Na dobre i na złe"

Jolanta Fraszyńska przez wiele lat była jedną z kluczowych postaci w serialu "Na dobre i na złe", gdzie wcielała się w doktor Monikę Zybert. Choć wydawało się, że na stałe wpisała się w obsadę produkcji, nagle zdecydowała się odejść. Teraz, po latach, aktorka wyraziła gotowość do powrotu, jednak nie wszystko poszło zgodnie z jej oczekiwaniami.

Powinien się bać. Analityk wojskowy o spotkaniu Władimira Putina z Donaldem Trumpem Wiadomości
"Powinien się bać". Analityk wojskowy o spotkaniu Władimira Putina z Donaldem Trumpem

- Putin powinien się teraz bać. Huragan Trumpa może go zanieść na Ural i dalej - stwierdził brytyjski wojskowy Harnish de Bretton-Gordon. Jego zdaniem prezydent USA Donald Trump w rozmowach z Władimirem Putinem musi zachować twarde stanowisko.

Nie żyje znany polski piłkarz. Miał 45 lat Wiadomości
Nie żyje znany polski piłkarz. Miał 45 lat

Media obiegły wieści o śmierci znanego trenera i bramkarza. Nie żyje Rafał Skórski, który zmarł w wieku 45 lat po walce z chorobą. Jego odejście to wielka strata dla polskiego środowiska piłkarskiego.

Nagła zmiana pogody w Polsce. Czekają nas siarczyste mrozy Wiadomości
Nagła zmiana pogody w Polsce. Czekają nas siarczyste mrozy

Jak wynika z ostrzeżeń meteorologów, Polska w nadchodzących dniach będzie musiała zmagać się z gwałtownym załamaniem pogody. Czekają nas siarczyste mrozy do -14 stopni Celsjusza. Gdzie zima uderzy najmocniej?

Katastrofa lotnicza w Sao Paulo. Sieć obiegły dramatyczne nagrania Wiadomości
Katastrofa lotnicza w Sao Paulo. Sieć obiegły dramatyczne nagrania

Media obiegły tragiczne wieści. W centrum Sao Paulo doszło do katastrofy lotniczej. Na nagraniach, które obiegły sieć, widać, jak niewielki samolot rozbija się w centrum miasta.

Nowy ambasador USA w Polsce. Jest reakcja Donalda Tuska polityka
Nowy ambasador USA w Polsce. Jest reakcja Donalda Tuska

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że jego stosunek do nowego ambasadora USA w Polsce Thomasa Rose'a będzie "cechował się serdecznością i cierpliwością". Zapewnił, że znajdzie czas, aby wyjaśnić mu, że "warto rozpocząć misję w Polsce bez żadnych uprzedzeń".

Liczby rosną. Szef NATO o wydatkach na obronność Wiadomości
"Liczby rosną". Szef NATO o wydatkach na obronność

- Wydatki na obronność europejskich państw członkowskich NATO i Kanady wzrosły o 20 proc. w 2024 r. w porównaniu z rokiem 2023 - poinformował w piątek sekretarz generalny NATO Mark Rutte, cytowany przez agencję Reutera.

REKLAMA

Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją – mówił dzisiaj Donald Tusk.
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku / fot. PAP / Adam Warżawa

"Precz z niepotrzebnymi regulacjami"

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej odniósł się do dzisiejszego protestu Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi. 

– Ważne jest dzisiaj włączenie w naszą codzienną pracę elastyczności, gotowości do zmian kursu, tam gdzie jest to niezbędne. Rozmawialiśmy o tych tematach najtrudniejszych. Kontekstem tych rozmów była choćby słyszana tutaj manifestacja pod budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności. Za każdym razem, kiedy widzę w Europie, jak ludzie bardzo przeżywają nasze europejskie decyzje, że Unia Europejska przestała być abstrakcją. Nasze decyzje dotykają interesów i życia codziennego milionów ludzi. Jeśli coś budzi rzeczywiste polityczne emocje dzisiaj, czasami nadzieje, czasami niepokój, to właśnie ta wielka potrzeba – ludzie w Polsce i Europie chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczniej, że bezpieczeństwo to nie abstrakcja – mówił Donald Tusk.

– Wszyscy, niezależnie od tego, czy są rolnikami, robotnikami, intelektualistami, studentami – to naprawdę nie ma znaczenia, bo bezpieczeństwo stało się tą wartością pożądaną przez wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nasze działania podporządkowali temu priorytetowi. Żebyśmy nie bali się powiedzieć: precz z rutyną, precz z jakimiś niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, precz z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość i co mogłoby postawić ludzi i Europę jako całość w sytuacji gorszej wobec otaczającego nas świata. Europa musi być najsilniejsza, najbardziej konkurencyjna, a ludzie w Europie muszą czuć się najbezpieczniej na świecie – stwierdził szef polskiego rządu.

ZOBACZ TAKŻE: Precz z Zielonym Ładem! Solidarność "powitała" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze cele się nie zmieniają"

Premier mówił, że rozmawiał dziś z przedstawicielami UE na temat przyszłości Zielonego Ładu, paktu migracyjnego czy akcesji Ukrainy do UE.

– Co do Zielonego Ładu i innych działań dotyczących ochrony klimatu. Nasze cele się nie zmieniają. Nasza planeta wymaga ochrony. Nikt nie kwestionuje tego, że zmiany pogodowe są także bezpośrednią przyczyną katastrof, Polska niedawno taką katastrofę, czyli masową powódź, przeżyła. Mamy wszyscy świadomość, że nasze działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska nie mogą uderzać w interesy rodzin, obywateli, nie mogą nakładać kolejnych ciężarów, które są nieakceptowane, niezrozumiałe albo które wprost mogą być ryzykowne z punktu widzenia konkurencyjności europejskich firm, ale też poziomu życia europejskich rodzin, czy też konkurencyjności Europy jako całości. Dotyczy to także cen energii, będę o to apelował na każdej Radzie Europejskiej – zaznaczył Tusk.

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją. Będziemy szukali różnych sposobów finansowych i inwestycyjnych, ale także dotyczących regulacji, aby uniknąć tego ryzyka wzrostu cen – zadeklarował premier.

ZOBACZ TAKŻE: "Szkodnicy z Europy i szkodnicy z Polski". Piotr Duda "powitał" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze dzieci nie wybaczą nam"

Z kolei Ursula von der Leyen wspomniała, że UE przedstawiła nową strategię, która ma pomóc Europie odzyskać konkurencyjność. Tak zwany Kompas konkurencyjności ma skupiać się na trzech obszarach: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Szefowa KE podkreśliła, że cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku pozostaje niezmienny.

– Jak powiedziałeś Donaldzie, co do celów jesteśmy stanowczy. Trzymamy się celu osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej, bo wiemy, że kolejne pokolenie, nasze dzieci nie wybaczą nam, jeśli teraz nie będziemy działać. Potrzebna jest transformacja, natomiast jak to osiągnąć, ta droga przed nami. Musimy być pragmatyczni i elastyczni. (…) Jeśli chodzi o potrzeby przemysłu, to będziemy koncentrować się na różnych branżach. Uruchomiłam strategiczny dialog z przemysłem motoryzacyjnym, zadałam pytanie: co możemy zrobić, jak możemy was wspierać, byście osiągali cele, które wspólnie ustalaliśmy? Zrobię to samo, jeśli chodzi o stalownictwo, dlatego że ta branża jest pod wielką presją, jeśli chodzi o koszty energii. Chodzi również o nadmierne zdolności produkcyjne chińskie zalewające europejski rynek – zwracała uwagę Ursula von der Leyen.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe