"Tylna furtka do eutanazji". Niepokojące zmiany w przepisach

Kontrowersje wokół stanowiska internistów
Niepokój ekspertów budzi też stanowisko Towarzystwa Internistów Polskich dotyczące pacjentów, określonych jako umierający, którzy sami nie mogą o sobie decydować. W przyjętym uzgodnieniu znajdują się wytyczne dotyczące zaniechania dalszego leczenia części pacjentów. Wskazane kryteria obejmują jednak szeroki krąg osób, wykraczający poza chorych umierających.
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, cytowany przez portal RadioMaryja.pl, akcentuje, że już samo odejście od nazwy „terapia uporczywa”, budzi wątpliwości.
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Przepisy resortu zdrowia ignorują głos ekspertów? Nowe badania niepokoją
- "Jej uśmiech zostanie z nami na zawsze". Wrocławskie zoo wydało komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- To jest zdjęcie syna Putina? Najbardziej tajemnicze dziecko Rosji
- "To jak naplucie widzom w twarz!" Burza w sieci po decyzji TVN
- Jest decyzja Interpolu ws. Marcina Romanowskiego
- Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu
"Zamiast wartości ekonomia"
Według etyka "mamy tutaj do czynienia z terapią daremną, a więc pojęciem, które odchodzi od klasycznych kryteriów związanych z terapią uporczywą, kryteriów środków nadzwyczajnych, czy środków nieproporcjonalnych".
Właściwie powierza się całą sprawę decyzji arbitralnej lekarza służby zdrowia, decyzji, która – jak można wnioskować z tego słowa „daremna” – związana jest z brakiem obiektywnych kryteriów, z jakimś subiektywnym nastawieniem
- wskazuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.
Etyk dodaje, że może się to wiązać przede wszystkim z nastawieniem finansowym, ekonomicznym, co wpisuje się w bardzo szeroki dzisiaj nurt traktowania ludzkiego życia w kategoriach nie wartości, ale jakości życia poddanych parametryzacji ekonomicznej.
Ks. profesor zaznacza przy tym, że zdaniem wielu komentatorów właśnie wprowadzanie terapii daremnej jest tylną furtką prowadzącą do eutanazji.