"Z powodu zagrożenia zamknięte". Ważny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo, którego pełna nazwa brzmi Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie, powstało w 1928 r. Jest położone na warszawskiej Pradze w otoczeniu starych drzew, które zwłaszcza latem stwarzają warunki na miły rodzinny dzień na wolnym powietrzu. Atrakcji w warszawskim zoo nie brakuje, o czym przekonują się kolejne pokolenia Polaków.
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "To jak naplucie widzom w twarz!" Burza w sieci po decyzji TVN
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie
- "Trzaskowski łapie zadyszkę". Nowy sondaż prezydencki
- Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Zamknięte z powodu zagrożenia
Z powodu zagrożenia wirusem pryszczycy, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt, pawilon Żyrafiarni i arena Słoniarni pozostaną zamknięte do odwołania
– napisało warszawskie zoo w mediach społecznościowych.
Jednak dostęp do zwierząt nie zostanie odcięty zupełnie, będzie można je obserwować na wybiegach zewnętrznych.
Żyrafy, bongo, tamaryny, marmozety, surykatki, słonie i góralki możecie ZOObaczyć na wybiegach zewnętrznych. Oczywiście o ile zdecydują się pokazać. Możecie zatem wypatrywać wszystkich zwierząt na zewnątrz
– dodali opiekunowie.
Ważny komunikat warszawskiego zoo
Warszawskie zoo przypomniało też o procedurach bezpieczeństwa, które obowiązują w zoo od czasu, gdy pojawiły się informacje o zagrożeniu pryszczycą.
Wchodząc do ZOO, prosimy Was o przejście przez maty dezynfekcyjne (zachęcamy do wybrania obuwia, które możecie nasączyć płynem dezynfekcyjnym). Część wybiegów jest dodatkowo wygrodzona, a dystans między zwiedzającymi i poszczególnymi wybiegami – zwiększony
– podało zoo w komunikacie.
_____
Pryszczyca – ostra, bardzo zaraźliwa wirusowa choroba zwierząt racicowych hodowlanych i dzikich. Szerzy się przez kontakt pośredni i bezpośredni za pośrednictwem ludzi, zwierząt, roślin, artykułów spożywczych, samochodów, nawierzchni dróg, targowisk, wszelkich przedmiotów, a także z wiatrem (60 km na lądzie i nawet 300 km nad morzem).
Po wniknięciu do organizmu wirus namnaża się i tworzy od jednego do kilku pęcherzy pierwotnych. Znikają one bardzo szybko. W kolejnym etapie wirus trafia do krwi, gdzie następuje jego powtórne namnożenie się. Po namnożeniu patogen znika z krwi i umiejscawia się w miejscach predylekcyjnych, w których tworzy pęcherze wtórne. W kolejnych stadiach dochodzi do nadżerek, owrzodzeń, powikłań bakteryjnych i ropni.
Okres inkubacji 2 do 7 dni, czasami może wynieść 10 dni. Pierwszym objawem jest gorączka, która jest dużo wyraźniej zaznaczona u zwierząt młodych.
Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu w skali światowej. Obecnie stosuje się dwie metody postępowania przy walce z tą chorobą: pierwsza to eliminacja chorych i podejrzanych zwierząt, druga polega na szczepieniu i eliminacji zaszczepionych zwierząt, które zachorowały.