Ekspert: Kwestionowanie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN "w oparciu o wyroki trybunałów UE" to fałsz i manipulacja

Po raz kolejny europoseł Michał Wawrykiewicz, wcześniej aktywista "Wolnych Sądów", z uporem godnym lepszej sprawy, kwestionuje status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, opierając swoją tezę na rzekomych wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Takie twierdzenia to zwyczajne wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
Ważne! Ekspert: Kwestionowanie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN
Ważne! / grafika własna

Co musisz wiedzieć?

  • Wybory prezydenckie w Polsce wygrał Karol Nawrocki
  • Po raz kolejny, europoseł Michał Wawrykiewicz kwestionuje status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która ma stwierdzić ważność wyborów
  • Sędzia Kamila Borszowska-Moszowska wykazuje fałsz stwierdzeń Wawrykiewicza

 

- "1 lipca Sąd Najwyższy nie podejmie uchwały w sprawie stwierdzenia ważności wyborów. Uzurpacji tego doniosłego aktu ustrojowego dokona polityczna i stronnicza formacja udająca SN (co potwierdza orzecznictwo trybunałów UE). Wynik tego czegoś jest z góry wiadomy: wszystko było ok"

- napisał Wawrykiewicz na "X"

 

Stwierdzenia Wawrykiewicza to fałsz i manipulacja

Po pierwsze, Europejski Trybunał Praw Człowieka rozstrzyga sprawy wyłącznie w kontekście Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Nigdzie w Konwencji nie ma zapisów dotyczących polskiego prawa wyborczego.

Po drugie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka wyłącznie w zakresie prawa Unii Europejskiej, które także nie reguluje polskiego prawa wyborczego.

Innymi słowy, próba wyciągania z pojedynczych wyroków dotyczących Konwencji o Prawach Człowieka lub prawa unijnego wniosków dotyczących statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w sprawach wyborczych jest zwyczajnym nadużyciem.

Konstytucja RP – a w szczególności jej art. 90 – jednoznacznie stanowi, że kwestie związane z wyborami należą do jądra tożsamości konstytucyjnej i nie mogą być „delegowane” do rozstrzygania organizacjom międzynarodowym.

Podsumowując: Wszelkie twierdzenia europosła Wawrykiewicza, jakoby Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych miała być „niesądem” na podstawie wyroków ETPCz lub TSUE, to po prostu fałsz i manipulacja.

 

Konstytucja RP jest najwyższym prawem w Polsce

Konstytucja RP jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika to wprost z jej art. 8, który stanowi, że „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej” i znajduje bezsporne potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego (TK). Mimo to, w ostatnich latach coraz częściej słyszymy głosy kwestionujące prymat naszej ustawy zasadniczej, sugerujące, jakoby prawo Unii Europejskiej miało stać ponad nią.

Czy tak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się faktom.

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok K 18/04 (11.05.2005)

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prof. Marka Safjana wyraził jasne stanowisko:

> „Ani art. 90 ust. 1, ani art. 91 ust. 3 Konstytucji RP nie mogą być podstawą do przekazania organizacji międzynarodowej (czy jej organowi) uprawnień do stanowienia aktów prawnych lub podejmowania decyzji, które byłyby sprzeczne z Konstytucją RP. Żaden przepis Traktatów unijnych nie może naruszyć statusu RP jako państwa suwerennego i demokratycznego”.

Wyrok K 32/09 (24.11.2010)

Trybunał (w składzie m.in.: Andrzej Rzepliński, Ewa Łętowska, Stanisław Biernat, Wojciech Hermeliński, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki) stwierdził:

> „Przekazanie kompetencji UE nie może naruszać zasady nadrzędności Konstytucji RP i nie może łamać żadnych jej przepisów”.

Podobne stanowisko prezentuje niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny (BVerfG). W wyroku z 2020 roku (sprawa PSPP/EBC) orzekł, że:

> Żadne prawo unijne nie może mieć pierwszeństwa przed ustawą zasadniczą Niemiec, a trybunały krajowe mają prawo kontrolować akty UE pod kątem zgodności z własną konstytucją.

Co się zmieniło od tamtego czasu?

Otóż… nic.

Konstytucja RP pozostaje bez zmian, a jej nadrzędność (art. 8) jest wciąż fundamentem polskiego porządku prawnego. Żaden przepis dotyczący relacji Polska–UE nie został zmodyfikowany. Oznacza to, że poglądy próbujące „zmiękczyć” zasadę nadrzędności konstytucji poprzez reinterpretację traktatów czy wyroków trybunałów europejskich pozostają bez umocowania prawnego.

 

Kontrowersje i próby reinterpretacji

W ostatnich latach jesteśmy karmieni narracją,, że „trybunały międzynarodowe” mogą rozstrzygać o statusie polskich sędziów i instytucji.

To teza bez żadnej podstawy konstytucyjnej.

Trybunały międzynarodowe mogą orzekać w zakresie interpretacji traktatów i umów, ale:
 Żaden trybunał międzynarodowy NIE MA KOMPETENCJI do zmiany treści polskiej Konstytucji RP.

Żaden traktat ani wyrok trybunału europejskiego NIE może uchylać ani reinterpretować przepisów polskiej Ustawy Zasadniczej.

Trybunał Konstytucyjny (K 18/04, K 32/09) jednoznacznie potwierdził prymat polskiej Konstytucji.

Podobne rozumienie zasady nadrzędności wyznają także inne państwa członkowskie (np. Niemcy).

Polska Konstytucja się nie zmieniła i pozostaje najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. To, co się zmienia, to narracje — które próbują rozmywać jej prymat i tworzyć wrażenie, jakoby była  mniej ważna niż orzeczenia trybunałów międzynarodowych.

[Sędzia Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca rzecznika dyscyplinarnego, wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]


 

POLECANE
Ogromny pożar w Mińsku Mazowieckim z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Mińsku Mazowieckim

W niedzielę wieczorem, 13 lipca, w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowiecki) wybuchł ogromny pożar. Hala, którą objął pożar, ma około 1500 metrów kwadratowych.

Mentzen do posłów PO: Wycofuję zaproszenia dla was z ostatniej chwili
Mentzen do posłów PO: Wycofuję zaproszenia dla was

Lider Konfederacji Sławomir Mentzen ogłosił niedawno zmianę formuły cyklu spotkań "Piwo z Mentzenem" – wraz z nim mieli uczestniczyć w dyskusji posłowie z różnych partii politycznych. W niedzielę Mentzen ogłosił, że politycy PO zaczęli "stawiać warunki".

Grafzero: Polskie bestsellery 2025 (pierwsze półrocze) z ostatniej chwili
Grafzero: Polskie bestsellery 2025 (pierwsze półrocze)

Połowa 2025 roku już za nami. Co nowego na polskim rynku książki? Czy pojawiły się jakieś nowe tytuły, czy stare bestsellery trzymają się nadal? Grafzero vlog literacki prezentuje dane sprzedażowe i dzieli się przewidywaniami dotyczącymi przyszłości polskiego rynku książki.

Kula ognia. Katastrofa samolotu pod Londynem z ostatniej chwili
"Kula ognia". Katastrofa samolotu pod Londynem

Na lotnisku w Southend w Wielkiej Brytanii rozbił się mały samolot. Świadkowie relacjonują, że po uderzeniu pojawiła się "kula ognia".

Zachował się prawidłowo. Koalicjant Tuska ucina narrację o sfałszowanych wyborach z ostatniej chwili
"Zachował się prawidłowo". Koalicjant Tuska ucina narrację o "sfałszowanych wyborach"

"Szymon Hołownia uznał uchwałę Sądu Najwyższego i podpisał postanowienie - zachował się prawidłowo" – oświadczył wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ucinając tym samym narrację o "sfałszowanych wyborach".

Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Warszawie Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Warszawie

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka.. Jak przyznały, ze zdarzeniem tym wiązało się wiele emocji.

Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat z ostatniej chwili
Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat

Samoloty startujące z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Katowicach mogą już tankować alternatywnym paliwem lotniczym (SAF) – informuje spółka Orlen.

Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Nowe informacje z ostatniej chwili
Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Nowe informacje

Doświadczony himalaista Waldemar Kowalewski, który został poszkodowany w piątek w wyniku zejścia lawiny z Broad Peak (8051 m) w Karakorum, jest sprowadzany na dół przez Szerpów. Informację potwierdził PAP Bogusław Magrel, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego, który rano był w kontakcie z wspinaczem.

Ostaszewska o nielegalnych imigrantach: Wielu z nich to lekarze i ekonomiści z ostatniej chwili
Ostaszewska o nielegalnych imigrantach: "Wielu z nich to lekarze i ekonomiści"

– Najprostsi ludzie boją się takiej podróży, bo wiedzą, że sobie w niej nie poradzą. Wiele z tych osób to są pielęgniarki, lekarze, ekonomiści – twierdzi aktorka Maja Ostaszewska

Nowe nazwisko w Tańcu z gwiazdami. Znana aktorka dołącza do obsady Wiadomości
Nowe nazwisko w "Tańcu z gwiazdami". Znana aktorka dołącza do obsady

Jesień w Polsacie zapowiada się naprawdę ekscytująco. Wszystko za sprawą 17. edycji popularnego programu "Taniec z gwiazdami", który już we wrześniu powróci na ekrany. Z każdym kolejnym tygodniem poznajemy kolejne nazwiska uczestników. W niedzielę produkcja ogłosiła udział kolejnej osoby

REKLAMA

Ekspert: Kwestionowanie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN "w oparciu o wyroki trybunałów UE" to fałsz i manipulacja

Po raz kolejny europoseł Michał Wawrykiewicz, wcześniej aktywista "Wolnych Sądów", z uporem godnym lepszej sprawy, kwestionuje status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, opierając swoją tezę na rzekomych wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Takie twierdzenia to zwyczajne wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
Ważne! Ekspert: Kwestionowanie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN
Ważne! / grafika własna

Co musisz wiedzieć?

  • Wybory prezydenckie w Polsce wygrał Karol Nawrocki
  • Po raz kolejny, europoseł Michał Wawrykiewicz kwestionuje status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która ma stwierdzić ważność wyborów
  • Sędzia Kamila Borszowska-Moszowska wykazuje fałsz stwierdzeń Wawrykiewicza

 

- "1 lipca Sąd Najwyższy nie podejmie uchwały w sprawie stwierdzenia ważności wyborów. Uzurpacji tego doniosłego aktu ustrojowego dokona polityczna i stronnicza formacja udająca SN (co potwierdza orzecznictwo trybunałów UE). Wynik tego czegoś jest z góry wiadomy: wszystko było ok"

- napisał Wawrykiewicz na "X"

 

Stwierdzenia Wawrykiewicza to fałsz i manipulacja

Po pierwsze, Europejski Trybunał Praw Człowieka rozstrzyga sprawy wyłącznie w kontekście Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Nigdzie w Konwencji nie ma zapisów dotyczących polskiego prawa wyborczego.

Po drugie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka wyłącznie w zakresie prawa Unii Europejskiej, które także nie reguluje polskiego prawa wyborczego.

Innymi słowy, próba wyciągania z pojedynczych wyroków dotyczących Konwencji o Prawach Człowieka lub prawa unijnego wniosków dotyczących statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w sprawach wyborczych jest zwyczajnym nadużyciem.

Konstytucja RP – a w szczególności jej art. 90 – jednoznacznie stanowi, że kwestie związane z wyborami należą do jądra tożsamości konstytucyjnej i nie mogą być „delegowane” do rozstrzygania organizacjom międzynarodowym.

Podsumowując: Wszelkie twierdzenia europosła Wawrykiewicza, jakoby Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych miała być „niesądem” na podstawie wyroków ETPCz lub TSUE, to po prostu fałsz i manipulacja.

 

Konstytucja RP jest najwyższym prawem w Polsce

Konstytucja RP jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika to wprost z jej art. 8, który stanowi, że „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej” i znajduje bezsporne potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego (TK). Mimo to, w ostatnich latach coraz częściej słyszymy głosy kwestionujące prymat naszej ustawy zasadniczej, sugerujące, jakoby prawo Unii Europejskiej miało stać ponad nią.

Czy tak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się faktom.

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok K 18/04 (11.05.2005)

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prof. Marka Safjana wyraził jasne stanowisko:

> „Ani art. 90 ust. 1, ani art. 91 ust. 3 Konstytucji RP nie mogą być podstawą do przekazania organizacji międzynarodowej (czy jej organowi) uprawnień do stanowienia aktów prawnych lub podejmowania decyzji, które byłyby sprzeczne z Konstytucją RP. Żaden przepis Traktatów unijnych nie może naruszyć statusu RP jako państwa suwerennego i demokratycznego”.

Wyrok K 32/09 (24.11.2010)

Trybunał (w składzie m.in.: Andrzej Rzepliński, Ewa Łętowska, Stanisław Biernat, Wojciech Hermeliński, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki) stwierdził:

> „Przekazanie kompetencji UE nie może naruszać zasady nadrzędności Konstytucji RP i nie może łamać żadnych jej przepisów”.

Podobne stanowisko prezentuje niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny (BVerfG). W wyroku z 2020 roku (sprawa PSPP/EBC) orzekł, że:

> Żadne prawo unijne nie może mieć pierwszeństwa przed ustawą zasadniczą Niemiec, a trybunały krajowe mają prawo kontrolować akty UE pod kątem zgodności z własną konstytucją.

Co się zmieniło od tamtego czasu?

Otóż… nic.

Konstytucja RP pozostaje bez zmian, a jej nadrzędność (art. 8) jest wciąż fundamentem polskiego porządku prawnego. Żaden przepis dotyczący relacji Polska–UE nie został zmodyfikowany. Oznacza to, że poglądy próbujące „zmiękczyć” zasadę nadrzędności konstytucji poprzez reinterpretację traktatów czy wyroków trybunałów europejskich pozostają bez umocowania prawnego.

 

Kontrowersje i próby reinterpretacji

W ostatnich latach jesteśmy karmieni narracją,, że „trybunały międzynarodowe” mogą rozstrzygać o statusie polskich sędziów i instytucji.

To teza bez żadnej podstawy konstytucyjnej.

Trybunały międzynarodowe mogą orzekać w zakresie interpretacji traktatów i umów, ale:
 Żaden trybunał międzynarodowy NIE MA KOMPETENCJI do zmiany treści polskiej Konstytucji RP.

Żaden traktat ani wyrok trybunału europejskiego NIE może uchylać ani reinterpretować przepisów polskiej Ustawy Zasadniczej.

Trybunał Konstytucyjny (K 18/04, K 32/09) jednoznacznie potwierdził prymat polskiej Konstytucji.

Podobne rozumienie zasady nadrzędności wyznają także inne państwa członkowskie (np. Niemcy).

Polska Konstytucja się nie zmieniła i pozostaje najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. To, co się zmienia, to narracje — które próbują rozmywać jej prymat i tworzyć wrażenie, jakoby była  mniej ważna niż orzeczenia trybunałów międzynarodowych.

[Sędzia Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca rzecznika dyscyplinarnego, wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe