Gersdorf zdradza scenariusz przejęcia prezydentury: "Decyduje premier. Kończy się kadencja Dudy i... jest Hołownia" 

W programie w TVP Info Małgorzata Gersdorf przedstawiła możliwy scenariusz przejęcia Pałacu Prezydenckiego przez koalicję 13 grudnia. Prowadząca program Dorota Wysocka-Schnepf i była I prezes SN przedstawiły krok po kroku scenariusz takiej operacji. - Kończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy i..."? - dopytywała prowadząca. "I jest Hołownia" - odpowiedziała prof. Gersdorf. - On do wszystkiego ma dystans, ale jak będzie miał podane na tacy, to weźmie" - stwierdziła profesor prawa. 
prof. Małgorzata Gersdorf Gersdorf zdradza scenariusz przejęcia prezydentury:
prof. Małgorzata Gersdorf / zrzut z X/TVP Info

 

Co musisz wiedzieć?

  • Małgorzata Gersdorf, była I prezes Sądu Najwyższego przedstawiła możliwy scenariusz przejęcia kontroli nad Pałacem Prezydenckim wbrew oficjalnym wynikom wyborów. 
  • Z jej wypowiedzi wynika, że kluczową postacią tej procedurze miałby być premier Donald Tusk, a ostatecznym beneficjentem, który miałby czasowo zastąpił zwycięzcę wyborów Karola Nawrockiego, byłby Szymon Hołownia. 
  • Prof. Gersdorf nie ma wątpliwości, że nawet jeśli teraz marszałek Sejmu dystansuje się do tej funkcji, to "gdy zostanie mu na podana na tacy, weźmie ją". 

 

Co z uchwałą ważności wyborów? "Można jej nie publikować"   

W programie "Niebezpieczne związki" Doroty Wysockiej-Schnepf  gościła w czwartek wieczorem Małgorzatę Gersdorf, byłą I prezes Sądu Najwyższego. Obydwie zgodziły się bez wahania, że praktycznie nie ma Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Chodzi o instytucję, która 1 lipca, zgodnie z prawem, podobnie jak po wyborach parlamentarnych w 2023 r., ma orzec o ważności wyborów prezydenckich. 

 

Scenariusz przejęcia władzy prezydenta według prof. Gersdorf

- Co dalej z tą uchwałą, która 1 pierwszego lipca zostanie ogłoszona z całą pewnością, ona trafia do Zgromadzenia Narodowego i co Zgromadzenia Narodowe ma z tym zrobić, skoro Izba jest nielegalna, w związku z tym i uchwała jest nieistniejąca, tak? To co ma z tym zrobić? - osądziła i spytała Wysocka-Schnepf.

Prof. Małgorzata Gersdorf odpowiedziała:  - Można nie opublikować tej uchwały, to jest raz... 

Prowadząca program dopytywała: - Kto decyduje o publikacji?

- Premier - stwierdziła jakby sama zaskoczona swoją odpowiedzią. 

- Czyli premier musiałby zdecydować tak jak z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, nielegalnego również, że nie publikuje po prostu - ciągnęła prowadząca. 

W tym czasie była I prezes SN przytakiwała skwapliwie, ale gdy usłyszała kolejne pytanie zawahała się. - I pani by to doradzała, pani profesor? - spytała Wysocka-Schnepf. 

- Musiałabym więcej wiedzieć na temat tego, co się tam dzieje, bo jak już jestem na bocznym torze - asekurowała się.  

 

Gersdorf: Hołownia to weźmie 

Prowadząca program drążyła jednak dalej. - Ale załóżmy, że premier nie decyduje się opublikować, czyli to nie trafia pod obrady Zgromadzenia Narodowego i co wtedy, kończy kadencja Andrzeja Dudy i...? - zawiesiła głos.

- No to jest Hołownia - odpowiedziała prof. Gersdorf . - Zmusić go nie można, ale na pewno chętnie podejmie się takiej funkcji - stwierdziła z uśmiechem.

- Ma dystans w tej chwili do takiego rozwiązania - zastanowiła się Wysocka-Schnepf. Jednak Małgorzata Gersdorf nie miała już żadnych wątpliwości. - Do wszystkiego pan Hołownia ma dystans, ale jak będzie miał na tacy podane, to zostanie i weźmie - stwierdziła bez mrugnięcia okiem profesor.  

 

"Izba Kontroli działa zgodnie z ustawą"

We wczorajszym komunikacie rzecznik SN podkreślił, że działanie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wynika bezpośrednio z Konstytucji RP oraz ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r. Jak wskazał, zgodnie z art. 26 §1 pkt 2 ustawy to właśnie ta izba rozpoznaje protesty i orzeka o ważności wyborów.

Rzecznik dodał, że kompetencje te nie stanowią „sprawowania wymiaru sprawiedliwości” w rozumieniu art. 175 Konstytucji, lecz „inne czynności określone w Konstytucji i ustawach”, co określa art. 183 ust. 2. Zdaniem rzecznika, ustroju sądów nie określają wyroki SN ani orzeczenia trybunałów międzynarodowych, lecz wyłącznie polskie ustawy.

"Żadna instytucja międzynarodowa nie unieważniła kompetencji Izby"

Rzecznik odniósł się również do zarzutów powołujących się na orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Podkreślił, że żadne z nich nie zakwestionowało legalności działań Izby Kontroli w zakresie protestów wyborczych.

W zakończeniu oświadczenia rzecznik stanowczo ocenił, że wszelkie próby ograniczenia działania Sądu Najwyższego w tej sprawie są „jaskrawym pogwałceniem porządku prawnego RP”. Podkreślił, że SN pozostaje jedynym organem uprawnionym do orzekania o ważności wyborów prezydenckich.

 

 

 


 

POLECANE
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

REKLAMA

Gersdorf zdradza scenariusz przejęcia prezydentury: "Decyduje premier. Kończy się kadencja Dudy i... jest Hołownia" 

W programie w TVP Info Małgorzata Gersdorf przedstawiła możliwy scenariusz przejęcia Pałacu Prezydenckiego przez koalicję 13 grudnia. Prowadząca program Dorota Wysocka-Schnepf i była I prezes SN przedstawiły krok po kroku scenariusz takiej operacji. - Kończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy i..."? - dopytywała prowadząca. "I jest Hołownia" - odpowiedziała prof. Gersdorf. - On do wszystkiego ma dystans, ale jak będzie miał podane na tacy, to weźmie" - stwierdziła profesor prawa. 
prof. Małgorzata Gersdorf Gersdorf zdradza scenariusz przejęcia prezydentury:
prof. Małgorzata Gersdorf / zrzut z X/TVP Info

 

Co musisz wiedzieć?

  • Małgorzata Gersdorf, była I prezes Sądu Najwyższego przedstawiła możliwy scenariusz przejęcia kontroli nad Pałacem Prezydenckim wbrew oficjalnym wynikom wyborów. 
  • Z jej wypowiedzi wynika, że kluczową postacią tej procedurze miałby być premier Donald Tusk, a ostatecznym beneficjentem, który miałby czasowo zastąpił zwycięzcę wyborów Karola Nawrockiego, byłby Szymon Hołownia. 
  • Prof. Gersdorf nie ma wątpliwości, że nawet jeśli teraz marszałek Sejmu dystansuje się do tej funkcji, to "gdy zostanie mu na podana na tacy, weźmie ją". 

 

Co z uchwałą ważności wyborów? "Można jej nie publikować"   

W programie "Niebezpieczne związki" Doroty Wysockiej-Schnepf  gościła w czwartek wieczorem Małgorzatę Gersdorf, byłą I prezes Sądu Najwyższego. Obydwie zgodziły się bez wahania, że praktycznie nie ma Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Chodzi o instytucję, która 1 lipca, zgodnie z prawem, podobnie jak po wyborach parlamentarnych w 2023 r., ma orzec o ważności wyborów prezydenckich. 

 

Scenariusz przejęcia władzy prezydenta według prof. Gersdorf

- Co dalej z tą uchwałą, która 1 pierwszego lipca zostanie ogłoszona z całą pewnością, ona trafia do Zgromadzenia Narodowego i co Zgromadzenia Narodowe ma z tym zrobić, skoro Izba jest nielegalna, w związku z tym i uchwała jest nieistniejąca, tak? To co ma z tym zrobić? - osądziła i spytała Wysocka-Schnepf.

Prof. Małgorzata Gersdorf odpowiedziała:  - Można nie opublikować tej uchwały, to jest raz... 

Prowadząca program dopytywała: - Kto decyduje o publikacji?

- Premier - stwierdziła jakby sama zaskoczona swoją odpowiedzią. 

- Czyli premier musiałby zdecydować tak jak z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, nielegalnego również, że nie publikuje po prostu - ciągnęła prowadząca. 

W tym czasie była I prezes SN przytakiwała skwapliwie, ale gdy usłyszała kolejne pytanie zawahała się. - I pani by to doradzała, pani profesor? - spytała Wysocka-Schnepf. 

- Musiałabym więcej wiedzieć na temat tego, co się tam dzieje, bo jak już jestem na bocznym torze - asekurowała się.  

 

Gersdorf: Hołownia to weźmie 

Prowadząca program drążyła jednak dalej. - Ale załóżmy, że premier nie decyduje się opublikować, czyli to nie trafia pod obrady Zgromadzenia Narodowego i co wtedy, kończy kadencja Andrzeja Dudy i...? - zawiesiła głos.

- No to jest Hołownia - odpowiedziała prof. Gersdorf . - Zmusić go nie można, ale na pewno chętnie podejmie się takiej funkcji - stwierdziła z uśmiechem.

- Ma dystans w tej chwili do takiego rozwiązania - zastanowiła się Wysocka-Schnepf. Jednak Małgorzata Gersdorf nie miała już żadnych wątpliwości. - Do wszystkiego pan Hołownia ma dystans, ale jak będzie miał na tacy podane, to zostanie i weźmie - stwierdziła bez mrugnięcia okiem profesor.  

 

"Izba Kontroli działa zgodnie z ustawą"

We wczorajszym komunikacie rzecznik SN podkreślił, że działanie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wynika bezpośrednio z Konstytucji RP oraz ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r. Jak wskazał, zgodnie z art. 26 §1 pkt 2 ustawy to właśnie ta izba rozpoznaje protesty i orzeka o ważności wyborów.

Rzecznik dodał, że kompetencje te nie stanowią „sprawowania wymiaru sprawiedliwości” w rozumieniu art. 175 Konstytucji, lecz „inne czynności określone w Konstytucji i ustawach”, co określa art. 183 ust. 2. Zdaniem rzecznika, ustroju sądów nie określają wyroki SN ani orzeczenia trybunałów międzynarodowych, lecz wyłącznie polskie ustawy.

"Żadna instytucja międzynarodowa nie unieważniła kompetencji Izby"

Rzecznik odniósł się również do zarzutów powołujących się na orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Podkreślił, że żadne z nich nie zakwestionowało legalności działań Izby Kontroli w zakresie protestów wyborczych.

W zakończeniu oświadczenia rzecznik stanowczo ocenił, że wszelkie próby ograniczenia działania Sądu Najwyższego w tej sprawie są „jaskrawym pogwałceniem porządku prawnego RP”. Podkreślił, że SN pozostaje jedynym organem uprawnionym do orzekania o ważności wyborów prezydenckich.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe