Międzynarodowe konwencje i sposób ich ratyfikacji do polskiego prawa
Dr Ewa Podgórska-Rakiel z Solidarności zaznaczyła, że szczególnie optymistyczne jest to, że z ekspertyzy wynika, iż faktycznie niewiele brakuje Polsce do tego, by Kartę wdrożyć w całości. Przedstawicielka MZ mówiła natomiast, że są w karcie zapisy, które w Polsce są jednak niewykonalne, np. 3 łóżka szpitalne na 1000 mieszkańców. To kwestia szczegółowa, ale jest ich więcej.
Przewodniczący zespołu, Bogdan Kubiak podsumował, że prace nad opinią będą trwały i będą uzupełniane o opinie partnerów i ministerstw .
W zespole padła też propozycja OPZZ, by zamówić ekspertyzę stanu ustawodawstwa polskiego i jego dostosowania do standardów MOP. Chodzi także o sam sposób implementacji. Wskazał chociażby na Konwencję nr 87, i zawartą w niej definicja pracownika. Taka ekspertyza mogłaby mieć również charakter popularyzatorski jeżeli chodzi o działalność MOP i efektów jej działania. MRPiPS było temu przeciwne ze względu na zbyt szeroką tematykę (189 konwencji i 6 protokołów) co spowodowałoby, że opinia albo byłaby zbyt ogólna, albo jej sporządzenie zbyt oddalone w czasie.
Przedstawiciele resortu zaznaczali, że Polska jest liderem europejskim, jeśli chodzi o ratyfikację konwencji MOP. Natomiast oceny ratyfikacji mogłyby dokonać tylko organy kontrolne państwa. W opinii Anny Wolańskiej z Solidarności, korzystniej byłoby, gdyby analizie poddać tylko te konwencje, którym ich nie poddano dotychczas, a które są szczególnie istotne. Podobne stanowisko zajęła Konfederacja Lewiatan.
Rozmawiano także o przygotowaniach do obchodów 100-lecia MOP. Kluczową jest inicjatywa pt. „Przyszłość pracy”. Odbywają się na ten temat dialogi w poszczególnych państwach. W ramach tego 7 grudnia br. w MRPiPS odbyła się konferencja na ten temat. Kulminacją obchodów jubileuszu MOP będzie konferencja w 2019 r.
Anna Grabowska