Deficyt kandydatów do pracy w agencjach zatrudnienia
Liczba pracowników tymczasowych w trzecim kwartale 2016 roku wzrosła jedynie o 1 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Firmy zatrudniały w tym okresie 132 tys. osób. W ilości godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty zanotowano niewielki spadek, o ok. 2 proc.
Wśród agencji członkowskich PFHR nadal utrzymuje się bardzo wysoki odsetek umów o pracę na czas określony, aż 91 proc. pracowników tymczasowych zatrudnionych jest w tej formie.
Do 11 proc. wzrósł udział pracowników po 50 roku życia (o ponad 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku). Na niezmienionym poziomie 47 proc. pozostaje zatrudnienie kobiet. To dużo lepszy wynik od średniej europejskiej, gdzie zatrudnienie kobiet wynosi 43 proc. Najwięcej pracowników - 76 proc. zatrudnionych jest w sektorze produkcyjnym
Rosną obroty agencji zatrudnienia, jednak już nie tak dynamicznie jak w poprzednich latach. W trzecim kwartale 2016 obroty firm członkowskich wyniosły ok. 1 mld zł i w porównaniu do poprzedniego roku wzrosły o 16 proc. Szacowana wartość całego rynku usług HR w Polsce w trzecim kwartale 2016 roku acowana wartość całrgo rynku usług HR w Polsce to 1,7 mld PLN.ła o h wyniosły latach ale nadal ony, ale generalnie co do dośwto 1,9 mld zł.
To, że obroty rosną dużo szybciej niż liczba pracowników, czy liczba przepracowanych godzin wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń pracowników tymczasowych który w 2016 roku wyniósł średnio 6%.
W grudniu 2016 r. na polskim rynku działało niemal 7,5 tys. agencji pracy tymczasowej. Jednym z głównych powodów tak szybkiego wzrostu jest brak wymagań w stosunku do podmiotów prowadzących działalność agencji zatrudnienia.
W Europie więcej agencji działa jedynie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
AG