98. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego
27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które trwało niespełna dwa miesiące i zakończyło się zwycięstwem wojsk powstańczych. Dzięki temu Wielkopolska znalazła się w granicach odradzającego się po 123 latach rozbiorów państwa polskiego.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło w czasie wizyty powracającego do kraju Ignacego Paderewskiego. Ten znany artysta i działacz społeczny 26 grudnia 1918 r., w drodze do Warszawy, przybył do stolicy Wielkopolski, gdzie został demonstracyjnie przywitany przez Polaków. 27 grudnia Paderewski wygłosił przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar. W odpowiedzi Niemcy urządzili paradę wojskową, podczas której zrywano polskie flagi i napadano na polskie instytucje.
Doszło do zamieszek. Walkę podjęły oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej i Oddziały Straży Ludowej, które m.in. zdobyły gmach Prezydium Policji. W walkach o ten budynek zginął pierwszy powstaniec wielkopolski Franciszek Ratajczak. Powstańcy zdobyli również Cytadelę, Fort Grolmann oraz arsenał, a następnie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze. Było jednym z kilku zwycięskich powstań w dziejach Polski, m.in. obok Powstania Sejneńskiego w sierpniu 1919 r., które zdecydowało o przyłączeniu do Rzeczypospolitej północnej części Suwalszczyzny.
Jak co roku, w całym kraju odbędą się rocznicowe uroczystości. Centrum wydarzeń będzie oczywiście Poznań, gdzie obchody rozpoczną się o godz. 10.15 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, przy mogile gen. Stanisława Taczaka - pierwszego dowódcy powstania. O godz. 11 rozpoczną się główne uroczystości i złożenie wiązanek przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. O godz. 12.45 w farze odprawiona zostanie msza św.
Na ten dzień zaplanowano też bezpłatne zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Po południu grupy rekonstrukcyjne pokażą tam sceny walk powstańczych. Na placu Wolności będzie można zobaczyć obóz powstańczy oraz wystawę "Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do niepodległości autorstwa" Marcina Wiśniewskiego, kierownika muzeum w Odwachu.