[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Wracamy do Meksyku z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Wracamy do Meksyku

Stosunki między Meksykiem a USA są kluczowe dla problemu narkotyków. To samo dotyczy chińskiej ofensywy zarzucania narkotykami, a szczególnie opioidami (zwłaszcza fentanylem), Stanów Zjednoczonych. Naturalnie natychmiastowe rozwiązanie jest proste. Jak wiele lat temu pisała ikona amerykańskiego konserwatyzmu, Bill Buckley, należy nałożyć bezpardonową karę śmierci na producentów i dystrybutorów, a łagodnie traktować używających. I sprawa załatwiona.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Targowica wiecznie żywa? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Targowica wiecznie żywa?

4 października 1944 r. we Lwowie urodził się Józef Szaniawski, politolog, sowietolog, publicysta. Na początku lat 90. Jerzy Zalewski nakręcił film o czterech świadkach historii. Dzieliło ich niemal wszystko, ale połączyło jedno – oskarżenie o szpiegostwo wobec „ludowej” Polski. Jerzy Pawłowski (szablista), Tadeusz Płużański (filozof, mój ojciec), Józef Szaniawski (dziennikarz) i Zdzisław Najder (historyk literatury). Żaden z nich już nie żyje. Szaniawski zginął tragicznie w Tatrach w 2012 r.

Piotr Bernatowicz, CSW Zamek Ujazdowski: Cieszę się na współpracę z „Tygodnikiem Solidarność” i Tysol.pl z ostatniej chwili
Piotr Bernatowicz, CSW Zamek Ujazdowski: Cieszę się na współpracę z „Tygodnikiem Solidarność” i Tysol.pl

O wyłamywaniu się z mainstreamu, podążaniu własną drogą, cenzurze w świecie sztuki i pułapkach czekających na kuratora wystaw z Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, rozmawia Karolina Łuźniak.

Bartłomiej Mickiewicz, szef „S” Służb Publicznych: Służby mundurowe poddawane są nieustannej presji z ostatniej chwili
Bartłomiej Mickiewicz, szef „S” Służb Publicznych: Służby mundurowe poddawane są nieustannej presji

– Trzeba to sobie powiedzieć jasno – nie wszystkie osoby, które znajdują się na granicy, to osoby chore, z dziećmi, cierpiące. Takich ludzi służby potrafią zlokalizować i udzielić im odpowiedniej pomocy. Jednak wiele z tych osób jest tam po to, aby siłowo przedostać się przez granicę, są to ludzie, którzy nie mają dobrych zamiarów, i funkcjonariusze na te osoby – a proszę mi wierzyć, że jest ich wiele – muszą zwracać szczególną uwagę, aby nie pozwolić się skrzywdzić, aby nie poddać się prowokacjom, aby profesjonalnie się zachować i dochować wszelkich procedur – przekonuje Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

tylko u nas
[TYLKO U NAS] Zielona granica – historia prawdziwa

Nasze służby mundurowe dzień i noc patrolują oraz zabezpieczają naszą wschodnią granicę, która jest celem ataku hybrydowego ze strony białoruskiego reżimu współpracującego z Kremlem. Jak wygląda ich służba, codzienność, co myślą i czują? Pojechaliśmy to sprawdzić, by zobaczyć, jak naprawdę wygląda zielona granica - pisze Konrad Wernicki w swoim reportażu z granicy polsko-białoruskiej

Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Wybór Europy w Polsce z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Wybór Europy w Polsce

Gdy ten krótki felieton ujrzy światło dzienne, będzie już po marszu Donalda Tuska i po konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest więc łatwo prognozować, jaki będzie bilans tej wyjątkowej, zamkniętej często we własnych „bańkach politycznych” kampanii wyborczej.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Connectivity po polsku z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Connectivity po polsku

Właśnie jem śniadanie w bydgoskiej „Katarynce” i próbuję opisać wydarzenie, które wspaniale mogłoby służyć polskiej narracji za granicą. Wracam bowiem ze Światowego Forum Mediów Polonijnych, które odbyło się w Warszawie w dniach od 22–24 września. 65 dziennikarzy z ponad 17 państw, wliczając w to Australię, Stany Zjednoczone, Kazachstan, Azerbejdżan, Ukrainę, Litwę, Białoruś i kraje Europy Zachodniej, spotkało się, aby wymienić doświadczenia i opracować strategię, jak być zauważonym w Polsce.

Bądźmy wdzięczni! #MuremZaPolskimMundurem z ostatniej chwili
Bądźmy wdzięczni! #MuremZaPolskimMundurem

Redakcje „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl zdecydowały o przyznaniu tegorocznego tytułu Człowieka Roku polskim służbom mundurowym stojącym na straży granic Rzeczypospolitej.

Najnowszy numer „TS”: #MuremZaPolskimMundurem – polskie służby mundurowe „Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność” tylko u nas
Najnowszy numer „TS”: #MuremZaPolskimMundurem – polskie służby mundurowe „Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność”

„«Tygodnik Solidarność», którym mam zaszczyt kierować, przyznając służbom mundurowym tytuł Człowieka Roku, pragnie wyrazić wdzięczność i największy szacunek dla wszystkich tych, którzy nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju. Tym bardziej za oburzające należy uznać trwające od dłuższego czasu ataki na polski mundur, których zwieńczeniem jest film «Zielona granica»” – pisze red. naczelny Michał Ossowski w swoim wstępniaku do nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, w którym honorujemy polskie służby mundurowe.

Istnienie Wstęgi Möbiusa kłóci się ze zdrowym rozsądkiem z ostatniej chwili
Istnienie Wstęgi Möbiusa kłóci się ze zdrowym rozsądkiem

Wstęga Möbiusa – kształt, który doskonale znamy (z dzieciństwa z zabaw, z dorosłości z logotypów firm i idei) – przez 50 lat stanowiła nie lada zagadkę dla inżynierów, matematyków i fizyków. Choć wydawało się, że można było ją robić dowolnie małą, miała swoje ograniczenia. Złe dobranie jej długości i szerokości powodowało, że się zrywała i nie dawała zakrzywić. To duży problem, bo wstęgę dość często można spotkać w automatyce czy urządzeniach opartych na pracy silnika.

Film Agnieszki Holland fabularnie ślizga się po krawędzi bzdury politycznej z ostatniej chwili
Film Agnieszki Holland fabularnie ślizga się po krawędzi bzdury politycznej

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce należy powstrzymać falę nielegalnej imigracji do Europy – w połowie września nastąpił kilkudniowy zmasowany atak na Lampeduzę z Afryki Północnej, z Bliskiego Wschodu. Drugie zadanie to uniemożliwić, aby pseudoelity w całej Polsce rozesłały czerwony dywan przed filmem „Zielona granica”. I bardzo ważne – powstrzymać tych, którzy mają czelność znieważać polski mundur. Szkalować honor polskich policjantów, Straży Granicznej i żołnierzy.

Wiek emerytalny. Niech wypowiedzą się ludzie z ostatniej chwili
Wiek emerytalny. Niech wypowiedzą się ludzie

Już raz Solidarność walczyła o to, by przeprowadzić referendum w sprawie wieku emerytalnego. Wówczas politycy zablokowali taką możliwość. Teraz jest szansa, by na temat wieku emerytalnego wypowiedzieli się wreszcie ludzie, a nie parlamentarzyści.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Polski mundur ma dla Polaków znaczenie szczególne z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Polski mundur ma dla Polaków znaczenie szczególne

Historia Polski, jak rzadko którego kraju w Europie, naznaczona jest walką o obronę suwerenności, państwowości i własnych, ale także europejskich wartości. To o Polsce mówiło się, że jest przedmurzem chrześcijaństwa; to nasza husaria zatrzymała pod Wiedniem rozpędzone wojska Imperium Osmańskiego pod wodzą Kara Mustafy w 1683 roku; to nasze wojska całe wieki odpierały najpierw mongolskie, a później tatarskie i tureckie najazdy, broniąc tradycji chrześcijańskiej; to wreszcie nasza armia w 1920 roku zatrzymała bolszewicki pochód na Europę.

Trauma wpływa na sposób, w jaki budujemy relacje, kochamy i postrzegamy świat z ostatniej chwili
Trauma wpływa na sposób, w jaki budujemy relacje, kochamy i postrzegamy świat

„Trauma jest niewidzialną siłą, która kształtuje nasze życie. Wpływa na sposób, w jaki budujemy relacje, kochamy, doświadczamy i postrzegamy nasz świat. Jest źródłem naszych najgłębszych ran oraz drogą do naszego najgłębszego uzdrowienia” – piszą twórcy projektu „Younity” propagującego wiedzę o sposobach leczenia traumy.

Wojciech Ilnicki: Energetyka na progu katastrofy z ostatniej chwili
Wojciech Ilnicki: Energetyka na progu katastrofy

Sejm ostatnim (chyba) rzutem na taśmę w tej kadencji uchwalił oczekiwaną pilnie ustawę o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Następnego dnia po przegłosowaniu w Sejmie – 18 sierpnia – marszałek Sejmu przekazała ustawę do Senatu. Senat na posiedzeniu 6–7 września przyjął uchwałę, która odrzuciła ustawę. Prawdopodobnie nie będzie już do końca kadencji posiedzenia Sejmu i procedura parlamentarna w sprawie tej ustawy nie zostanie zakończona. Ustawa była bardzo ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz dla transformacji energetycznej. O wynikających stąd problemach i zagrożeniach z Wojciechem Ilnickim, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, rozmawia Teresa Wójcik.

Rafał Woś: Kto się boi referendum? z ostatniej chwili
Rafał Woś: Kto się boi referendum?

Dopóki liberalny establishment czuł się pewnie, dopóty chętnie powoływał się na wolę ludu. Ale to się zmieniło. Dzisiejszy strach przed referendami to dowód na schyłkowość i generalną słabość dawnych politycznych hegemonów. Tak w Polsce, jak i w Europie.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Walka o zboże z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Walka o zboże

15 września Komisja Europejska zdecydowała, by nie przedłużać embarga na ukraińskie zboże. W efekcie Polska, Węgry i Słowacja zdecydowały o wprowadzeniu własnych, jednostronnych ograniczeń. Kijów nie składa broni i zamierza złożyć pozew do Światowej Organizacji Handlu. Gra toczy się o naprawdę duże pieniądze.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Najpierw marihuana z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Najpierw marihuana

Marihuana może wywołać psychozę. Ale o tym za bardzo się nie mówi, bo jest szał legalizacji prochów w USA. Firmy sprzedające Cannabis widzą wielkie zyski ze sprzedaży teraz zalegalizowanego narkotyku, firmy ubezpieczeniowe promują trawkę (tak jak i opioidy) – bo często część kosztów państwo zwraca w ramach publicznych ubezpieczeń; politycy chwalą się, że legalizacja marihuany zaowocuje zwiększonymi poborami podatkowymi od jej zakupów, oraz twierdzą, że legalizacja spowoduje obniżenie poziomu przestępczości. No bo jak będzie można legalnie nabyć i wypalić, to nikt nie będzie się uciekać do przestępstw. Taka przynajmniej jest propaganda.

Czas na emeryturę za staż z ostatniej chwili
Czas na emeryturę za staż

Prawo i Sprawiedliwość wywiesiło na swoim wyborczym sztandarze postulat emerytur stażowych. Długo wyczekiwane przez Solidarność świadczenie może znaleźć swój szczęśliwy finał i zostać wprowadzone w życie już po październikowym głosowaniu. Warunek jest jeden – trzeba iść na wybory.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Zbrodniarz, który zachwiał systemem z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Zbrodniarz, który zachwiał systemem

28 września 1954 r. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa i Głos Ameryki rozpoczęły nadawanie relacji Józefa Światły, byłego wicedyrektora X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który uciekł na Zachód. Ujawniając kulisy komunistycznej bezpieki i partii, ten komunistyczny zbrodniarz przyczynił się do osłabienia totalitarnego systemu.

Emerytury
Stażowe